Title of ... Description of .. VideoObject

Zamerané na sivý zákal

Monday, 04 July 2022 14:04
There is no translation available.

V posledných mesiacoch sme v UVEA riešili hneď niekoľko zložitých a zaujímavých diagnóz. Hoci špecifiká a komplikácie boli pestré, základ problému u týchto pacientov tvorila diagnóza sivého zákalu – katarakty. Keďže sivý zákal je pomerne bežným ochorením a stretne sa s ním počas svojho života množstvo ľudí, rozhodli sme sa vám predstaviť niekoľko zaujímavých prípadov, ktoré sme na klinike za posledné obdobie riešili.

Sivý zákal a syndróm vlajúcej dúhovky

Jedným z nich bol aj pacient s matúrnou kataraktou - pokročilým štádiom sivého zákalu, ktorý videl jedným okom len prsty pred okom a druhým videl na 30% z normy. Šošovka oka je vtedy mimoriadne tvrdá a na jej „rozbitie“ pomocou ultrazvukovej sondy je nutné použiť väčšiu intenzitu ultrazvuku.

Pacient mal k svojej diagnóze pridružený aj tzv. IFIS - syndróm vlajúcej dúhovky, ktorý spôsobuje, že je zrenička pacienta zúžená a nie je schopná zostať rozšírená po aplikácii mydriatík – kvapiek slúžiacich na rozšírenie zreničiek. IFIS chirurgovi zhoršuje prehľadnosť operačného poľa a dúhovku si musí roztiahnuť špeciálnymi háčikmi. 

Zákrok sa napriek svojej komplexnosti podaril výborne a my sme boli veľmi radi, že sme pacientovi pomohli obnoviť zdravý zrak do významnej miery. Operácia pacientovi priniesla zlepšenie zraku, a s ním i celkovej kvality života. Dnes vidí slabším okom na 30% z normy a druhým na 90% z normy.

Implantovali sme prvú EDOF šošovku

V apríli sme prvýkrát pacientovi implantovali umelú vnútroočnú šošovku typu EDOF (Extended Depth Of Focus). Ide o typ monofokálnej šošovky, teda šošovky s jedným ohniskom, ktorá zlepšuje videnie do diaľky, ale zároveň umožňuje pacientovi aj tzv. sociálne videnie (na mobil, palubovku v aute a pod.) bez okuliarov. Na čítanie na blízko sú aj po operácii potrebné okuliare, avšak s hodnotou dioptrie len približne +1,5. 

Pacient k nám prišiel s diagnózou sivého zákalu, kvôli ktorému videl do diaľky len na 16% a do blízka na 40% z normy videnia zdravého oka. Po operácii pacient vidí vďaka inovatívnej šošovke do diaľky a na strednú vzdialenosť na 100%, zatiaľ čo na čítanie mu stačia slabšie okuliare.  

Dva zákaly a záchrana zraku

Túto jar našu pomoc vyhľadal aj 75-ročný pacient s pocitom zhoršeného videnia, ktoré pozoroval na pravom oku, zatiaľ čo jeho ľavé oko sa zhoršovalo postupne v čase. Pacient bol diabetik, s čím súvisí aj zvýšené riziko vzniku sivého zákalu. 

Po príchode na kliniku bol pacient schopný pravým okom čítať len prsty pred okom, na ľavom oku videl 30% z normy. Na pravom oku sme mu diagnostikovali matúrnu kataraktu – pokročilé štádium sivého zákalu, na ľavom oku zas kortikonukleárnu progredujúcu kataraktu – zväčšujúci sa zákal v jadre a kôre šošovky. 

Pri plánovaní zákroku sme sa museli vysporiadať s niekoľkými komplikáciami (pseudoexfoliačným syndrómom – PEX, rizikom syndrómu IFIS) či nízkym počtom endotelových buniek rohovky, ktoré mohlo spôsobiť dlhšie hojenie očí po operácii či vyššie riziko pokročilého stupňa sivého zákalu. 

Operácie sme uskutočnili s odstupom dvoch týždňov, a už krátko po nich sme u pacienta sledovali výrazné zlepšenie. Pooperačne sa pacient cíti dobre, je bez ťažkostí. Na pravom, horšom oku videl pacient na mesačnej kontrole už na 50% z normy. Na ľavom oku vidí po mesiaci na 100%.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(1 Vote)

News

 • Tags: 2022
  Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice

  There is no translation available.CLARUS 500 patrí medzi novú generáciu ultra širokouhlých fundus kamier. Poskytuje vysokokvalitný obraz sietnice snímaný v skutočných farbách a jase, ktoré zabezpečujú detailnú a presnú diagnostiku.

 • Tags: 2022
  Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

  There is no translation available.Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa...

 • Tags: 2022
  Zamerané na sivý zákal Zamerané na sivý zákal

  There is no translation available.V posledných mesiacoch sme v UVEA riešili hneď niekoľko zložitých a zaujímavých diagnóz. Hoci špecifiká a komplikácie boli pestré, základ problému u týchto pacientov tvorila diagnóza sivého zákalu – katarakty. Keďže sivý zákal je pomerne bežným ochorením a stretne sa...

more news

Blogs

 • Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

  There is no translation available.S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV...

 • Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  There is no translation available.Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli...

 • Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  There is no translation available.Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše...

more blogs