Title of ... Description of .. VideoObject

Zamerané na sivý zákal

pondelok, 04 júl 2022 14:04

V posledných mesiacoch sme v UVEA riešili hneď niekoľko zložitých a zaujímavých diagnóz. Hoci špecifiká a komplikácie boli pestré, základ problému u týchto pacientov tvorila diagnóza sivého zákalu – katarakty. Keďže sivý zákal je pomerne bežným ochorením a stretne sa s ním počas svojho života množstvo ľudí, rozhodli sme sa vám predstaviť niekoľko zaujímavých prípadov, ktoré sme na klinike za posledné obdobie riešili.

Sivý zákal a syndróm vlajúcej dúhovky

Jedným z nich bol aj pacient s matúrnou kataraktou - pokročilým štádiom sivého zákalu, ktorý videl jedným okom len prsty pred okom a druhým videl na 30% z normy. Šošovka oka je vtedy mimoriadne tvrdá a na jej „rozbitie“ pomocou ultrazvukovej sondy je nutné použiť väčšiu intenzitu ultrazvuku.

Pacient mal k svojej diagnóze pridružený aj tzv. IFIS - syndróm vlajúcej dúhovky, ktorý spôsobuje, že je zrenička pacienta zúžená a nie je schopná zostať rozšírená po aplikácii mydriatík – kvapiek slúžiacich na rozšírenie zreničiek. IFIS chirurgovi zhoršuje prehľadnosť operačného poľa a dúhovku si musí roztiahnuť špeciálnymi háčikmi. 

Zákrok sa napriek svojej komplexnosti podaril výborne a my sme boli veľmi radi, že sme pacientovi pomohli obnoviť zdravý zrak do významnej miery. Operácia pacientovi priniesla zlepšenie zraku, a s ním i celkovej kvality života. Dnes vidí slabším okom na 30% z normy a druhým na 90% z normy.

Implantovali sme prvú EDOF šošovku

V apríli sme prvýkrát pacientovi implantovali umelú vnútroočnú šošovku typu EDOF (Extended Depth Of Focus). Ide o typ monofokálnej šošovky, teda šošovky s jedným ohniskom, ktorá zlepšuje videnie do diaľky, ale zároveň umožňuje pacientovi aj tzv. sociálne videnie (na mobil, palubovku v aute a pod.) bez okuliarov. Na čítanie na blízko sú aj po operácii potrebné okuliare, avšak s hodnotou dioptrie len približne +1,5. 

Pacient k nám prišiel s diagnózou sivého zákalu, kvôli ktorému videl do diaľky len na 16% a do blízka na 40% z normy videnia zdravého oka. Po operácii pacient vidí vďaka inovatívnej šošovke do diaľky a na strednú vzdialenosť na 100%, zatiaľ čo na čítanie mu stačia slabšie okuliare.  

Dva zákaly a záchrana zraku

Túto jar našu pomoc vyhľadal aj 75-ročný pacient s pocitom zhoršeného videnia, ktoré pozoroval na pravom oku, zatiaľ čo jeho ľavé oko sa zhoršovalo postupne v čase. Pacient bol diabetik, s čím súvisí aj zvýšené riziko vzniku sivého zákalu. 

Po príchode na kliniku bol pacient schopný pravým okom čítať len prsty pred okom, na ľavom oku videl 30% z normy. Na pravom oku sme mu diagnostikovali matúrnu kataraktu – pokročilé štádium sivého zákalu, na ľavom oku zas kortikonukleárnu progredujúcu kataraktu – zväčšujúci sa zákal v jadre a kôre šošovky. 

Pri plánovaní zákroku sme sa museli vysporiadať s niekoľkými komplikáciami (pseudoexfoliačným syndrómom – PEX, rizikom syndrómu IFIS) či nízkym počtom endotelových buniek rohovky, ktoré mohlo spôsobiť dlhšie hojenie očí po operácii či vyššie riziko pokročilého stupňa sivého zákalu. 

Operácie sme uskutočnili s odstupom dvoch týždňov, a už krátko po nich sme u pacienta sledovali výrazné zlepšenie. Pooperačne sa pacient cíti dobre, je bez ťažkostí. Na pravom, horšom oku videl pacient na mesačnej kontrole už na 50% z normy. Na ľavom oku vidí po mesiaci na 100%.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Značky: 2022
  Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

  Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť...

 • Značky: 2022
  Zamerané na sivý zákal Zamerané na sivý zákal

  V posledných mesiacoch sme v UVEA riešili hneď niekoľko zložitých a zaujímavých diagnóz. Hoci špecifiká a komplikácie boli pestré, základ problému u týchto pacientov tvorila diagnóza sivého zákalu – katarakty. Keďže sivý zákal je pomerne bežným ochorením a stretne sa s ním počas svojho života...

 • Značky: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

viac blogov