Mária Svitková

Mária Svitková

I was very happy with the care and interest you showed for me. This doesn’t happen often today in health care. Your doctors and nurses were very kind and helpful to me. They helped me get changed and treated me in a very caring and kind way. I owe you a huge THANK YOU and I will definitely recommend your clinic to my friends and family.

show more

Helena Gurňáková

Helena Gurňáková

I would like to thank Doctor Vida for her kind and caring approach to patients and also the team which works with him. All my heartfelt thanks. Patient Gurňáková.

Oľga Tichoňová

Oľga Tichoňová

Mrs Oľga Tichoňová wishes the whole UVEA team lots of success and blessings, especially Dr. Nikel, and for the future, I wish you many satisfied patients like her. She is very satisfied. She rang several times to thank them in person, but because the doctors were very busy, she passed on her wishes over the telephone.

show more

Miloš Hertl

Miloš Hertl

Hello. Today, 20.4.2017 I had an appointment for an eye examination with my mother in the UVEA Turčianske Teplice eye clinic at 10 o’clock. I would like to thank Dr. Viola Lešková and of course the nurse too, whose name I sadly don’t know. The fact that we were seen on time and didn’t have to wait was something exceptional for us, but the attitude to us, the people and patients, was wonderful and I’m not even talking about the older people who were there. It was a delight to our ears and eyes, even with those unpleasant drops. The nurse’s attitude was very kind and patient, and we had a professional explanation from the doctor about the situation and advice about what to do to spare them. I wish these ladies to know that we appreciate it and want everyone around to know it too, even if it is their work and duty, but even so I consider it worthy of thanks. Ladies, you are considerate and above all patient and understand your work. We wish you much success in your professional and private life, and once again, all my thanks. Regards, Hertl Miloš a Hertlová Vlasta.

show more

Daniel Vanko JUDr.

Daniel Vanko JUDr.

A medical establishment worthy of this century: the environment, equipment, staff and of course the actual medical procedure and its result. My thanks to everyone and I wish you much success.

xxx

Anna Daxnerová

For me, the clinic is state-of-the-art with a pleasant environment and kind and helpful staff. The operation was a surprise for me, no pain during or after the surgery. Thank you very much and I wish you much success. I would also like to thank Dr. Rastislav Vida, he really is excellent. Thank you.

show more

Nikolka Repková

Nikolka Repková

I am writing on behalf of my granddaughter whom I brought to you for an eye examination, because we were worried about whether her eyes were alright. And here I want to say that children are probably the most sensitive to the right attitude from the doctor and are also able to evaluate the clinic’s equipment, as her words were “I won’t go anywhere else.” So we will try to make this happen for her. My message to the doctor she was with last time: she has already been given a dog and she’s happy that her sister Sonička will be coming for an eye test, as she’s starting school and we want to know whether her eyes are OK before she gets behind a school desk. This is also a recommendation for the parents of new first years. We wish you much success and lots of satisfied patients.

show more

Michal Dolinec

Michal Dolinec

I was very happy with the care and interest you showed for me. This doesn’t happen often today in health care. Your doctors and nurses were very kind and helpful to me. They helped me get changed and treated me in a very caring and kind way. I owe you a huge THANK YOU and I will definitely recommend your clinic to my friends and family.

show more

Kazimír Kmeť

Kazimír Kmeť

I would like to thank you in this way for the approach, care, perfectly performed surgery (implementation of lenses) – my assessment as a patient after 2 years: I can see without any problem (reading, looking into the middle distance and distance, working with a computer, driving). UVEA is a perfect example of how a healthcare establishment can work with competent management (the staff is like the management), transparent rules, where patient satisfaction is not just a phrase, but also reality.

show more

Júlia Barlíková

Júlia Barlíková

A clinic which works with the latest technology and has a team of doctors at a highly professional level. Dr Vida is the doctor who examined me, prepared me for the surgery and of course performed the surgery. I thank him greatly for this. After a consultation, I was determined to have the surgery, but I was very worried about how I would cope, because I had been told that it would be performed while conscious. But I have to say that I found a doctor who dealt with this problem and explained nicely to me what would happen during surgery, and it worked. The UVEA Mediklinik clinic is a place full of calm, with the right people, and it leaves the feeling of work well done, which is why I return there, and my closest ones too. And many friends come to you, even if it’s far away, but they take the right decision for their sight, because at your place they will receive truly the best examination, followed by a solution to their problem, and I would like to thank you for these patients, for not refusing them. We will continue to use your services trustingly. Regards, Barlíková Júlia.

show more

Matúš Humaj

Matúš Humaj

Very kind, pleasant and experienced staff. A pleasant environment, I never had to wait. I am very glad that I chose UVEA and I would like to thank the whole UVEA staff for their wonderful attitude and mainly to Dr. iak who in my opinion has done miracle with my eyes. Thank you very much and I wish you many successful operations and satisfied patients!:)

show more

Anna Merkova EN

Anna Merkova EN

I’m incredibly happy that I had my surgery done in your clinic, this was a serious decision in my life. Beautiful surroundings, the excellent team of nurses and doctors helped me overcome my fear. Nowhere or never have I experienced such pleasant and kind behavior from the staff; you can tell that they care about the patients and that’s the most important thing! I would very much like to thank Dr. Vida. He’s an excellent professional and you can tell that this work is his mission. Thank you once again and I wish your kind, young staff lots of success.

show more

News

 • Tags: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  There is no translation available.Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre...

 • Tags: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  There is no translation available.Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké...

 • Tags: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  There is no translation available.Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

more news

Blogs

 • Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  There is no translation available.Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli...

 • Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  There is no translation available.Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše...

 • Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  There is no translation available.Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností...

more blogs