Title of ... Description of .. VideoObject

Zákaly sklovca alebo opacity spôsobujú drobné nepravidelné útvary, ktoré sa vznášajú v sklovci oka. Hovorí sa im aj očné mušky.

V čom je
problém?

SKLOVEC
SKLOVEC

je rôsolovitá náplň očnej gule pripomínajúca surové bielko vajíčka, ktorá pomáha udržať jej tvar. Zákaly sklovca sa najčastejšie objavujú pri pohľade na bielu plochu, či do svetla. Keď sa zákaly pohybujú, objavia sa v zornom poli.
Môžu mať tvar fliačikov, škvŕn, nití alebo pavučiny.
Pribúdajú najmä s vekom, ale po úrazoch či pri krátkozrakosti sa s nimi stretávame aj u mladších pacientov. Väčšinou sú neškodné, no pacientom dokážu výrazne znepríjemniť život.

SKLOVEC

Ako prebieha operácia?

LASEROVÁ VITREOLÝZA
LASEROVÁ VITREOLÝZA

je neinvazívny bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva špeciálnym YAG laserom a slúži na odstránenie menších lokalizovaných zákalov sklovca.
Oko je najskôr znecitlivené kvapkami, potom sa aplikuje kontaktná stabilizačná šošovka. Tá oko udržiava otvorené a spomaľuje jeho pohyby. Pacient sa podľa pokynov lekára pozerá do rôznych strán, aby sa mohli odstrániť všetky lokalizované zákaly.
Zákaly sú počas zákroku zameriavané zaostrovacím lúčom a následne odstránené.
Po zacielení laserového lúča vzniká v sklovci mikrovýbuch plazmy, ktorý všetko v jeho blízkosti premení na plyn. Prekážajúce útvary zmiznú alebo sa rozbijú na menšie a presunú na okraj zorného poľa, kde ich nevidno.
Zákrok trvá 15 až 60 minút a je možné ho vykonať na oboch očiach počas jedného dňa.
Väčšinou je potrebné laserové ošetrenie na danom oku opakovať viackrát, preto liečba môže zahŕňať niekoľko sedení.

 • Laserová vitreolýza nie je vhodná pre pacientov s veľmi hustými a veľkými zákalmi sklovca, zákalmi sklovca zápalového pôvodu a nevhodne lokalizovanými zákalmi (veľmi blízko sietnice alebo šošovky).
 • Zákrok sa vykonáva obvykle v stredných úsekoch sklovca.
 • Zákrok sa vykonáva v lokálnom znecitlivení a je bezbolestný.
LASEROVÁ VITREOLÝZA

Čo môžem očakávať po zákroku
a aká je pooperačná starostlivosť?

Tesne po zákroku môže nastať z dôvodu rozšírenia zrenice a použitia kontaktnej šošovky rozmazané videnie po dobu 3 až 4 hodiny.
Ojedinele môže mať pacient pocit prítomnosti cudzieho telesa v oku, oko môže slziť. Tento pocit vzniká miernym podráždením oka kontaktnou šošovkou použitou pri zákroku. Obvykle tieto problémy trvajú len niekoľko hodín.
V pooperačnom období obvykle liečba kvapkami nie je potrebná a nie sú prítomné žiadne obmedzenia.

Tím na liečbu zákalov v sklovci

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Viola Lešková
  MUDr. Viola Lešková

Prístroje

 • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

 • Navigačný systém Callisto Eye
  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

 • CONSTELLATION ALCON
  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  CONSTELLATION ALCON

  Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

  Prístroj je vybavený

  Torzným módom fakoemulzifikácie

  Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

  Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

  Integrovaným endolaserom

 • Fundus kamera Clarus 500
  Fundus kamera Clarus 500

  Fundus kamera Clarus 500

  ZEISS Clarus 500

  Ultra širokouhlá sietnicová kamera, ktorá sníma očné pozadie v reálnych farbách, čistom jase a vysokom rozlíšení (až do 7 mikrónov) od žltej škvrny až po vzdialené periférie sietnice.
  Vďaka detailnému snímaniu pomáha pri včasnom odhalení a sledovaní širokej škály očných ochorení ako napríklad glaukóm, diabetická retinopatia, odlúpenie sietnice či vekom podmienená degenrácia makuly (VPDM).

 • CIRRUS HD-OCT ZEISS
  Koherentný tomograf Cirrus HD

  Koherentný tomograf Cirrus HD

  CIRRUS HD-OCT ZEISS

  V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

 • Cryomatic MK II
  Cryomatic MK II

  Cryomatic MK II

  Cryomatic MK II

  Je nová generácia kryochirurgického prístroja od firmy Keeler, ktorý sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Tento prístroj sa využíva hlavne pri operáciách zadného segmentu oka ako sú trhliny na sietnici. Prístroj je riadený mikroprocesorom, ktorý elektronicky kontroluje mraziaci a odmrazovací cyklus.

  Pomocou zmrazenia postihnutého miesta dosiahneme to, že postihnutá časť sietnice zostane pevne fixovaná. Prístroj pracuje s CO2 alebo N2O mraziacim médiom.

  Je zákrok pre vás?

  Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

  Cenník

  VŠZPDÔVERAUNION
  LASEROVÁ VITREOLÝZA790 €790 €790 €
  CYKLOKRYOAPLIKÁCIA
  Cena obsahuje 5 sedení.

  Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

  Ďaľšie informácie

  • class: klinika
  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1

  Aktuality

  • Značky: 2023
   Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

   V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

  • Značky: 2023
   Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke

   Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky…

  • Značky: 2023
   Prečo si vybrať očnú škôlku? Prečo si vybrať očnú škôlku?

   Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré by…

  viac aktualít

  Blogy

  viac blogov