Title of ... Description of .. VideoObject
Videnie zdravého oka
videnie zdravého oka
Videnie chorého oka
Zákaly sklovca UVEA

Zákaly sklovca

Zákaly sklovca alebo opacity spôsobujú drobné nepravidelné útvary, ktoré sa vznášajú v sklovci oka. Hovorí sa im aj očné mušky.

V čom je problém?

SKLOVEC
Zakaly sklovca

je rôsolovitá náplň očnej gule pripomínajúca surové bielko vajíčka, ktorá pomáha udržať jej tvar. Zákaly sklovca sa najčastejšie objavujú pri pohľade na bielu plochu, či do svetla. Keď sa zákaly pohybujú, objavia sa v zornom poli.
Môžu mať tvar fliačikov, škvŕn, nití alebo pavučiny.
Pribúdajú najmä s vekom, ale po úrazoch či pri krátkozrakosti sa s nimi stretávame aj u mladších pacientov. Väčšinou sú neškodné, no pacientom dokážu výrazne znepríjemniť život.

Zakaly sklovca

Ako prebieha výkon?

LASEROVÁ VITREOLÝZA
Zakaly sklovca

je neinvazívny bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva špeciálnym YAG laserom a slúži na odstránenie menších lokalizovaných zákalov sklovca.
Oko je najskôr znecitlivené kvapkami, potom sa aplikuje kontaktná stabilizačná šošovka. Tá oko udržiava otvorené a spomaľuje jeho pohyby. Pacient sa podľa pokynov lekára pozerá do rôznych strán, aby sa mohli odstrániť všetky lokalizované zákaly.
Zákaly sú počas zákroku zameriavané zaostrovacím lúčom a následne odstránené.
Po zacielení laserového lúča vzniká v sklovci mikrovýbuch plazmy, ktorý všetko v jeho blízkosti premení na plyn. Prekážajúce útvary zmiznú alebo sa rozbijú na menšie a presunú na okraj zorného poľa, kde ich nevidno.
Zákrok trvá 15 až 60 minút a je možné ho vykonať na oboch očiach počas jedného dňa.
Väčšinou je potrebné laserové ošetrenie na danom oku opakovať viackrát, preto liečba môže zahŕňať niekoľko sedení.

 • Laserová vitreolýza nie je vhodná pre pacientov s veľmi hustými a veľkými zákalmi sklovca, zákalmi sklovca zápalového pôvodu a nevhodne lokalizovanými zákalmi (veľmi blízko sietnice alebo šošovky).
 • Zákrok sa vykonáva obvykle v stredných úsekoch sklovca.
 • Zákrok sa vykonáva v lokálnom znecitlivení a je bezbolestný.
Zakaly sklovca

Čo môžem očakávať po zákroku
a aká je pooperačná starostlivosť?

Tesne po zákroku môže nastať z dôvodu rozšírenia zrenice a použitia kontaktnej šošovky rozmazané videnie po dobu 3 až 4 hodiny.
Ojedinele môže mať pacient pocit prítomnosti cudzieho telesa v oku, oko môže slziť. Tento pocit vzniká miernym podráždením oka kontaktnou šošovkou použitou pri zákroku. Obvykle tieto problémy trvajú len niekoľko hodín.
V pooperačnom období obvykle liečba kvapkami nie je potrebná a nie sú prítomné žiadne obmedzenia.

Tím na liečbu zákalov v sklovci

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Viola Lešková
  MUDr. Viola Lešková
 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.

Prístroje

 • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

 • Navigačný systém Callisto Eye
  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

 • CONSTELLATION ALCON
  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  CONSTELLATION ALCON

  Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

  Prístroj je vybavený

  Torzným módom fakoemulzifikácie

  Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

  Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

  Integrovaným endolaserom

 • ZEISS Visucam 500
  Funduskamera Visucam 500

  Funduskamera Visucam 500

  ZEISS Visucam 500

  Kamera VISUCAM 500 s 24-megapixlovým snímačom vytvára brilantné obrazy bohaté na detaily, ktoré účinne pomáhajú pri diagnostike a sledovaní širokej škály ochorení očí - od glaukómu a diabetickej retinopatie až po vekom podmienenú degeneráciu makuly (VPDM).
  Výhodou kamery Visucam je zobrazovanie sietnice vo vysokom rozlíšení a veľké spektrum zobrazovacích režimov.

 • CIRRUS HD-OCT ZEISS
  Koherentný tomograf Cirrus HD

  Koherentný tomograf Cirrus HD

  CIRRUS HD-OCT ZEISS

  V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

 • Cryomatic MK II
  Cryomatic MK II

  Cryomatic MK II

  Cryomatic MK II

  Je nová generácia kryochirurgického prístroja od firmy Keeler, ktorý sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Tento prístroj sa využíva hlavne pri operáciách zadného segmentu oka ako sú trhliny na sietnici. Prístroj je riadený mikroprocesorom, ktorý elektronicky kontroluje mraziaci a odmrazovací cyklus.

  Pomocou zmrazenia postihnutého miesta dosiahneme to, že postihnutá časť sietnice zostane pevne fixovaná. Prístroj pracuje s CO2 alebo N2O mraziacim médiom.

  Je zákrok pre vás?

  Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

  Cenník

  VŠZPDÔVERAUNION
  LASEROVÁ VITREOLÝZA665 €665 €665 €
  Cena obsahuje 5 sedení.

  Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

  Ďaľšie informácie

  • class: klinika
  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1

  Aktuality

  • Značky: 2021
   Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

   Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

  • Značky: 2021
   Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

   Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké dôležité je začať riešiť...

  • Značky: 2021
   Výnimočná operácia Výnimočná operácia

   Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

  viac aktualít

  Blogy

  • Značky: 2022 juraj halicka
   Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

   Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

  • Značky: peter ziak 2022
   Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

   Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

  • Značky: 2022 juraj halicka
   Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

   Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

  viac blogov