Title of ... Description of .. VideoObject

Sietnica je dôležitou anatomickou časťou oka, ktorá vďaka svetlocitlivým bunkám zabezpečuje spracovanie zrakových vnemov. Ochorenia sklovca úzko súvisia s ochoreniami sietnice, pretože ide o susediace tkanivá. Ich neliečenie môže viesť k závažnému poškodeniu zraku.

V čom je problém?

Ochorenia sklovca a sietnice
SIETNICA

je tenučká vrstva vnútornej časti oka. Skladá sa z ciev a nervových vlákien.
Je posiata zrakovými bunkami, ktoré zachytávajú svetlo. Do mozgu posielajú informácie cez zrakový nerv. Na sietnici sa nachádza aj miesto najostrejšieho videnia, tzv. žltá škvrna. Keď je sietnica zdravá a neporušená, vidíme ostro.Najčastejšie ochorenia sietnice

sú tie, ktoré sa vyskytujú v mieste žltej škvrny (makulárna diera, epimakulárna membrána) alebo spôsobujú krvácanie či uzavretie tepien a žíl sietnice. Častými sú aj stavy po úrazoch, zmeny na sietnici pri cukrovke (proliferatívna diabetická retinopatia) alebo odlúpenie sietnice.

SKLOVEC

je rôsolovitá náplň očnej gule prevažne z vody, ktorá pomáha udržať jej tvar.
Z vnútornej strany je spojený so sietnicou a jeho poškodenie môže oslabiť aj sietnicu
Ochorenia sietnice a sklovcaprepojené a treba im venovať špeciálnu pozornosť.
Ich neskorá diagnostika a liečba môže spôsobiť nezvratné poškodenia zraku a preto treba rozpoznať ich príznaky čo najskôr.

Najčastejšie ochorenia sklovca

sú dlhotrvajúce husté zákaly (najmä u diabetikov), krvácanie do sklovca, zápalové procesy, závažné zmeny sklovca u nedonosených detí alebo cudzie telesá v tejto časti oka.

Ochorenia sklovca a sietnice

Ako prebieha operácia?

Najčastejší sposob liečby
Najčastejší sposob liečby

Pri liečbe ochorení sietnice alebo sklovca sa využíva operačná technika pars plana vitrektómia (PPV).
Jej cieľom je zlepšenie zrakovej funkcie, prípadne jej zachovanie. Pomocou PPV sa odstraňuje napríklad zakrvácaný sklovec (časté pri diabetickej retinopatii) alebo sklovec podieľajúci sa na vzniku odlúpenia sietnice.
PPV sa používa aj pri závažných poškodeniach sietnice či sklovca po úrazoch.
PPV sa vykonáva v lokálnej anestézii, ktorá je menšou záťažou pre organizmus a umožňuje lekárovi komunikovať s pacientom počas operácie a bezprostredne po nej.
Do oka vstupuje operatér cez tri mikrovstupy.

Ďalšie spôsoby liečby

Sú prípady, keď sa sietnicaoperovať aj takzvaným vonkajším prístupom.
Vtedy sa na bielko oka našíva penová plomba, ktorá spôsobí v oku znovupriloženie sietnice.
Ak je príčinou odlúpenia sietnice trhlina v hornej časti oka, môže sa na jej znovupriloženie využiť aj aplikácia plynu do vnútra oka. Ten svojím tlakom trhlinu pritlačí ku spodine. Premrazením tohto miesta dosiahneme, že aj po vstrebaní plynu sietnica ostáva fixovaná.

 • Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii
 • Samotná operácia PPV trvá 30 až 90 minút v závislosti od rozsahu postihnutia sklovca a sietnice.
 • Celkovo strávite v deň operácie na našej klinike 3 až 4 hodiny.
 • Doba liečenia trvá približne 1 mesiac
Najčastejší sposob liečby

Pooperačný priebeh a starostlivosť

Operované oko bude prekryté sterilným krytím do prvej kontroly, ktorá sa realizuje v nasledujúci deň.
Asi hodinu po zákroku môžete odísť domov, odporúča sa však doprovod s odvozom.
Pacient by prvé dni po zákroku mal zostať doma, dodržiavať kľudový režim a vylúčiť namáhanie očí.
V deň prvej kontroly lekár na základe lokálneho nálezu a operačnej diagnózy poučí pacienta o následnej pooperačnej starostlivosti.
Vo všeobecnosti doba liečenia trvá približne jeden mesiac, pri zložitejších stavoch (napr. odlúpenie sietnice) aj dlhšie.

Tím pre liečbu ochorení sklovca a sietnice

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Viola Lešková
  MUDr. Viola Lešková

  Prístroje

  • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

  • Navigačný systém Callisto Eye
   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

  • CONSTELLATION ALCON
   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   CONSTELLATION ALCON

   Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

   Prístroj je vybavený

   Torzným módom fakoemulzifikácie

   Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

   Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

   Integrovaným endolaserom

  • Fundus kamera Clarus 500
   Fundus kamera Clarus 500

   Fundus kamera Clarus 500

   ZEISS Clarus 500

   Ultra širokouhlá sietnicová kamera, ktorá sníma očné pozadie v reálnych farbách, čistom jase a vysokom rozlíšení (až do 7 mikrónov) od žltej škvrny až po vzdialené periférie sietnice.
   Vďaka detailnému snímaniu pomáha pri včasnom odhalení a sledovaní širokej škály očných ochorení ako napríklad glaukóm, diabetická retinopatia, odlúpenie sietnice či vekom podmienená degenrácia makuly (VPDM).

  • CIRRUS HD-OCT ZEISS
   Koherentný tomograf Cirrus HD

   Koherentný tomograf Cirrus HD

   CIRRUS HD-OCT ZEISS

   V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

  • Cryomatic MK II
   Cryomatic MK II

   Cryomatic MK II

   Cryomatic MK II

   Je nová generácia kryochirurgického prístroja od firmy Keeler, ktorý sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Tento prístroj sa využíva hlavne pri operáciách zadného segmentu oka ako sú trhliny na sietnici. Prístroj je riadený mikroprocesorom, ktorý elektronicky kontroluje mraziaci a odmrazovací cyklus.

   Pomocou zmrazenia postihnutého miesta dosiahneme to, že postihnutá časť sietnice zostane pevne fixovaná. Prístroj pracuje s CO2 alebo N2O mraziacim médiom.

   Je zákrok pre vás?

   Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

   Cenník

   VŠZPDÔVERAUNION
   LASEROVÁ KOAGULÁCIA SIETNICE
   PPV - OCHORENIA SKLOVCA
   PPV - OCHORENIE MAKULY A AMÓCIA SIETNICE
   Individuálne (výkon poisťovňa prepláca len v určitých, zdravotne indikovaných prípadoch)
   K cene sa individuálne pripočítava cena špeciálneho jednorazového spotrebného materiálu. Cena doplatku je max 150€.

   Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

   Ďaľšie informácie

   • class: klinika
   • sdo_type: VideoObject
   • sdo_name: Title of ...
   • sdo_description: Description of ..
   • sdo_duration: PT1M33S
   • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
   • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
   • sdo_interactionCount: 1

   Aktuality

   • Značky: 2023
    XXVII. Výročný kongres Slovenskej oftalmologickej spoločnosti Šamorín XXVII. Výročný kongres Slovenskej oftalmologickej spoločnosti Šamorín

    Tak ako každý rok aj túto jeseň sa konal tradičný Výročný kongres Slovenskej Oftalmologickej Spoločnosti, tentokrát v centre X bionic Sphere v Šamoríne v dňoch 20.10.2022 - 22.10.2022. Z Kliniky UVEA sa podujatia zúčastnili p. primár MUDr. Vida a naše lekárky MUDr. Benca Kapitánová, MUDr. Kureková, MUDr....

   • Značky: 2022
    Vianočný príbeh UVEA Vianočný príbeh UVEA

    Ako poďakovanie našim doterajšim pacientom a kolegom sme sa rozhodli tento rok natočiť krátky vianočný príbeh Alžbetky. Dievčatka, ktoré navštevuje očnú škôlku, ktorá je súčasťou našho detského očného centra Dúhovka.

   • Značky: 2022
    Darovať lepší zrak či mladší vzhľad vašim najbližším je to najlepšie vianočné prekvapenie Darovať lepší zrak či mladší vzhľad vašim najbližším je to najlepšie vianočné prekvapenie

      Pri rozhodovaní, či absolvovať operáciu očí alebo estetický zákrok častokrát zohráva najväčšiu úlohu odvaha a odhodlanie. Niekedy len stačí našich najbližších v dobrom k tomuto rozhodnutiu „postrčiť“ a podporiť ich.

   viac aktualít

   Blogy

   • Značky: 2022 julia hudakova
    Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

    S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú...

   • Značky: 2022 juraj halicka
    Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

    Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

   • Značky: peter ziak 2022
    Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

    Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

   viac blogov