Title of ... Description of .. VideoObject

Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

štvrtok, 25 máj 2017 10:29
Video s MUDr. Žiakom, kde sa dozviete viac o výmene čírej šošovky.  Video s MUDr. Žiakom, kde sa dozviete viac o výmene čírej šošovky.

Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

„Nie každú poruchu oka vieme zoperovať pomocou laseru. Pre pacientov s vyššou ďalekozrakosťou, s plusovými dioptriami, ktorí už dobre nevidia na blízko, je tu metóda CLE (Clear Lens Exchange). Tá spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá už nie je schopná zaostrovať na blízke či vzdialené predmety, za umelú vnútroočnú šošovku. Odporúčame ju pacientom nad 45 rokov, ktorí potrebujú plusové okuliare na blízko i do diaľky,“ vysvetľuje očný chirurg a oftalmológ MUDr. Peter Žiak, Phd.  a dodáva: „Voľba, či sa nechať zoperovať laserom, alebo si dať vymeniť šošovku, nestojí na pacientovi. O tom, na ktorú z metód je vhodný kandidát, musí rozhodnúť lekár. Pokiaľ je človek mladý, jeho šošovka je funkčná a nenachádza sa mimo spektra zákrokov eximerovým laserom, nie je dôvod pristúpiť k takému radikálnemu zásahu, akým je výmena šošovky.“

Priebeh operácie sivého zákalu - animácia

Lepší zrak už navždy, sivý zákal nehrozí

Operačný zákrok CLE trvá len niekoľko minút, je bezbolestný a prebieha ambulantne, takže ešte v ten deň vás pustíme domov. Pacienti sa po ňom zotavia veľmi rýchlo, zväčša bez pooperačných bolestí, a sú schopní vrátiť sa k svojmu bežnému životu už deň či dva po zákroku. Zlepšené videnie sa u väčšiny pacientov dostaví bezprostredne po operácii. Výhodou metódy CLE je, že dokážeme odstrániť akékoľvek dioptrie a súčasne pacienta zbaviť krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu, a to všetko počas jedného výkonu. Ba čo viac, riziko vzniku sivého zákalu je po zákroku CLE  v tejto dobe viac ako mizivé.

Prečítajte si, ako zákrok prebieha a čo vás čaká po zákroku.

Koľko to stojí a môže časť operácie uhradiť aj zdravotná poisťovňa?

Pravdou je, že pacienti s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom si operačný zákrok CLE / PRELEX vo väčšine prípadov hradia v plnej výške. Existujú ojedinelé prípady, kedy časť operácie uhradí zdravotná poisťovňa. O tejto možnosti býva pacient informovaný už počas komplexného očného vyšetrenia.

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár

Kompletný cenník operačných balíčkov nájdete tu.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
  • EN