UVEA Mediklinik - Výmena šošovky

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Klinika

Výmena šošovky

PRE KOHO JE TENTO ZÁKROK URČENÝ?
CLE (Clear Lens Exchange) je metóda určená k zníženiu alebo eliminácii potreby nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek. Je vhodná najmä pre pacientov, ktorých dioptrická chyba sa nachádza mimo rozsah excimer-laserových zákrokov. Prevažne ide o pacientov s vyššou ďalekozrakosťou (hypermetropiou) s plusovými dioptriami v presbyopickom veku. Ideálny je pacient nad 45r., ktorý potrebuje plusové okuliare na blízko i do diaľky.

Výhody
+ veľmi rýchle zotavenie po operácii
+ bezbolestný zákrok a pooperačný stav
+ možné odstránenie akýchkoľvek dioptrií
+ vynikajúca predvídateľnosť výsledku a kvalita videnia
+ môže byť lepšou voľbou ako excimerový zákrok nad 40r.
+ v budúcnosti zaniká potreba operácie sivého zákalu

V ČOM SPOČÍVA PRINCÍP ZÁKROKU CLE?
Metóda spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá stratila schopnosť zaostrovať na blízke/vzdialené objekty, za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá zabezpečí kvalitné videnie na diaľku alebo na diaľku a súčasne i na blízko.

Umelá šošovka je vyrobená na mieru a chirurg ju odporučí podľa individuálnych potrieb pacienta (videnie na blízko, na diaľku i na strednú vzdialenosť). Šošovky sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, nie je ich cítiť a neovplyvňuje ich ani starnutie. Zaisťujú dlhodobú priehľadnosť a stabilitu.

AKO ZÁKROK PREBIEHA?
Operačný výkon sa vykonáva ambulantne, čo znamená, že v deň vykonania operácie odchádzate domov. Pred zákrokom spravíme aj kontroloné merania, po skončení ktorých Vám bude kvapkané lokálne anestetikum pre zabezpečenie absolútne bezbolestného priebehu zákroku a kvapky na rozšírenie zreničiek.

Operačný výkon sa vykonáva v ležiacej polohe. Prirodzená šošovka sa odstráni technikou tzv. fakoemulzifikácie, kedy sa zavedie špeciálna ultrazvuková sonda do oka malým, niekoľkomilimetrovým rezom a následne sa hmoty šošovky odsajú. Do pôvodného púzdra sa vloží umelá vnútroočná šošovka, ktorá nahradí dioptrickú silu prirodzenej šošovky a zároveň koriguje Vašu refrakčnú chybu.

Zákrok trvá cca 15 minút a je úplne bezbolestný. Subjektívne môžete pociťovať mierny tlak na oko a budete vnímať svetlo operačného mikroskopu. Lekár Vám počas operácie vysvetlí všetko, čo v tej chvíli potrebujete vedieť, takže máte svoj stav neustále pod kontrolou a nič Vás nemôže prekvapiť.

Výmena vnútroočnej šošovky

d
Výmena vnútroočnej šošovky

Zákrok CLE Vám odporúčame vykonať s asistenciou FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA, pomocou ktorého sú viaceré kroky operácie vykonané extrémne presne laserom. To Vám zabezpečí šetrnejší, bezpečnejší a precíznejší priebeh a výsledok operácie.

AKÝ JE POOPERAČNÝ PRIEBEH A STAROSTLIVOSŤ?
Po zákroku je dôležité riadiť sa pooperačnými pokynmi ošetrujúceho lekára a starostlivo sa zúčastňovať plánovaných kontrol. Prvú pooperačnú kontrolu u nás absolvujete hneď na druhý deň. Niekoľko dní po zákroku je vhodné dodržiavať kľudový režim a vyvarovať sa ťažkej fyzickej aktivity.

Niekoľko týždňov po zákroku si budete aplikovať lekárom odporučené očné kvapky a masť. Po operácii môže byť oko niekoľko dní mierne citlivé a svetloplaché. V týchto prípadoch je vhodné nosenie slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom. Najlepšie Vámm poradí očný optik a optometrista v našej očnej optike.

ZA AKO DLHO SA MOJ ZRAK STABILIZUJE?
Väčšina pacientov hlási okamžité zlepšenie videnia bezprostredne po operácii. Počiatočné zotavenie, kedy sa môžete vrátiť ku každodenným činnostiam, trvá obvykle 1 – 2 dni. Konečný efekt sa dostaví do niekoľkých týždňov, počas ktorých sa Vaše oči stále liečia. Definitívne zlepšenie videnia sa dosahuje až po operácií oboch očí, kedy oči kvalitne spolupracujú.

Referencie