Title of ... Description of .. VideoObject

Prvá transplantácia rohovky v UVEA

štvrtok, 28 júl 2016 15:32
Prvá transplantácia rohovky v UVEA Prvá transplantácia rohovky v UVEA

Očná klinika UVEA Mediklinik vykonala v júli 2016 úspešnú transplantáciu rohovky - keratoplastiku.

Keratoplastika je operácia určená pacientom s keratokonusom – ochorením postihujúcim očnú rohovku, ktoré spôsobuje zhoršené videnie a môže viesť až k strate zraku. Ochorenie sa prejavuje nepravidelným stenčovaním hrúbky rohovky a jej vyklenutím. Presná príčina tejto choroby známa nie je, no najčastejším predpokladom sú vrodené predispozície. Pokiaľ nie je pre pacienta vyhovujúca možnosť oddialiť a spomaliť toto ochorenie prostredníctvom metódy akcelerovaného crosslinkingu alebo implantácie intrastromálnych prstencov, najvhodnejším riešením je transplantáca rohovky.

Keratoplastika je bezbolestná operácia, pri ktorej sa pacientovi do oka transplantuje tkanivo rohovky (štep) od darcu. Poškodené tkanivo je nahradené novým a podľa rozsahu porušenia rohovky sa nahrádza celá rohovka alebo len jej časť. Druh keratoplastiky určí odborný lekár na základe viacerých kritérií. Pacientka mala šedý zákal a obojstranný keratokonus. Na jednom oku bol šedý zákal už operovaný a na druhom oku, kde sme robili transplantáciu rohovky, nás táto operácia ešte len čaká,“ rozpráva o operácii MUDr. Jaroslav Nikel, odborník na liečbu rohovkových ochorení na klinike UVEA.

Štep je pacientovi transplantovaný tak, aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu, pooperačnému astigmatizmu alebo infekcii. Štep sa musí správne umiestniť, zadaptovať, a vodotesne zašiť, aby mohla rohovka plniť všetky funkcie,“ hovorí doktor Nikel. Operáciou tak pacient získa nielen zlepšené videnie, ale aj komfortnejší život. Mnohokrát dosahujeme také dobré výsledky, že pacienti čítajú 5 - 7 riadkov z 10tich bez okuliarov a len s ľahkou korekciou čítajú aj posledné riadky. Pri tejto pacientke dáva výmena celej rohovky oveľa väčšie predpoklady na lepšie videnie, ako keby sme videnie na starej rohovke chceli korigovať okuliarmi, kontaktnou šošovkou alebo akoukoľvek inou technikou. Transplantácia rohovky je posledné odporúčané riešenie pokiaľ sa dá dosiahnuť zlepšenie nejakým iným spôsobom. Moja skúsenosť je však taká, že keď to všetko sadne ako má, výsledok v kvalite videnia je veľmi dobrý. Je to jedna z najúspešnejších transplantácií vôbec, aká sa vo svete môže poskytovať,“ dodáva.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Blogy

viac blogov
  • EN