Užívanie antikoncepcie môže zapríčiniť vznik glaukómu

štvrtok, 30 január 2014 00:00
Užívanie antikoncepcie môže zapríčiniť vznik glaukómu Užívanie antikoncepcie môže zapríčiniť vznik glaukómu

Okrem výhod, ktoré hormonálna antikoncepcia ponúka, by sme mali poznať aj prípadné riziká, ktorým sa vystavujeme jej dlhodobým užívaním. Nová štúdia ukazuje, že pri hormonálnej antikoncepcii narastá riziko vzniku glaukómu. Glaukóm, známy aj ako zelený zákal, je diagnóza, ktorú si človek bežne spája s ľuďmi vyššieho veku. Štatisticky je totiž riziko výskytu tejto vážnej očnej choroby u ľudí starších ako 70 rokov až osemkrát vyššie, než medzi ľuďmi v strednom veku. Doktor Shan Lin, oftalmológ z University of California San Franciso v USA, zrealizoval prieskum na vzorke 3406 žien vo veku štyridsať rokov a starších, aby zistil, aký vplyv má dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie na kvalitu zraku.

Výsledkom štúdie je zistenie, ktoré poukazuje na zvýšené riziko diagnózy glaukómu z pôvodných 2,5% na 5% u žien, ktoré antikoncepciu užívajú dlhodobo, viac ako 3 roky. Štúdia bola prezentovaná aj na oftalmologickom kongrese Americkej akadémie oftalmológie v New Orleans a vyvolala medzi očnými lekármi diskusiu o zanedbávaní preventívnych prehliadok. Tieto zistenia sú vo sfére očného lekárstva mimoriadne zaujímavé, napriek tomu nie je možné zatiaľ konkrétne súvislosti potvrdiť, doktor Shan Lin preto vyzýva oftalmológov na hlbšie skúmanie tohto problému.
 
Preventívne prehliadky u očného lekára by sa nemali zanedbávať
 
 „Každý človek by mal absolvovať preventívne vyšetrenie zraku aspoň raz ročne a to aj v prípade, že subjektívne nepociťuje žiadne ťažkosti. Práve spomínaný zelený zákal sa spočiatku prejavuje len minimálne alebo úplne bez príznakov,“  hovoríMUDr. Peter Žiak, PhD.z očného centra UVEA.
 
Na Slovensku v súčasnosti užíva hormonálnu antikoncepciu približne 146 000 dievčat a žien. Primárnymi dôvodmi sú samozrejme plánovanie rodičovstva a zabránenie neplánovaného počatia. Účinky antikoncepcie sa v modernej medicíne využívajú tiež na úpravu hormonálneho obrazu, či nepravidelnej menštruácie, ktorá je pomerne častým problémom žien vo fertilnom veku. Okrem výhod, ktoré hormonálna antikoncepcia ponúka, by sme mali poznať aj prípadné riziká, ktorým sa vystavujeme jej dlhodobým užívaním.
 
Štúdia z USA ukazuje, že pri hormonálnej antikoncepcii narastá riziko vzniku glaukómu a to už po troch rokoch užívania. MUDr. Peter Žiak, PhD. vysvetľuje, „Tento jav je zrejme spôsobený znížením hladiny hormónu estrogénu, ktorý organizmus žien prirodzene chráni. Miera rizika tiež závisí od faktorov, akými sú vek, rodinná anamnéza a celkový zdravotný stav. Okrem toho hormonálna antikoncepcia môže u predisponovaných žien zvyšovať zrážanlivosť krvi, čo vo vzácnych prípadoch môže spôsobiť aj očné problémy“ Odborníci zároveň varujú pred svojvoľným vysadením antikoncepcie a radia ženám najskôr konzultovať tieto kroky s lekárom.
 
Ako upresňuje MUDr. Jaroslav Nikel, PhD. z očného centra UVEA, glaukóm alebo zelený zákal je ochorenie sprevádzané zvýšeným vnútroočným tlakom, čo ale nie je vždy pravidlom, existuje aj glaukóm s normálnym alebo zníženým vnútroočným tlakom. Zradný je v tom, že sa vyvíja pomaly, nepozorovane a dlhú dobu ho človek nezaregistruje. Zriedkavo sa po zvýšení očného tlaku môžu pozorovať kruhy alebo dúhové prstence okolo svetelných zdrojov. V akútnom štádiu sa vyznačuje tvrdým, červeným okom so zreničkou nereagujúcou na svetlo. Sprievodným symptómom môže byť bolesť hlavy i nevoľnosť. Pokiaľ je glaukóm neliečený, môže končiť úplnou stratou zraku.
 
Liečba glaukómu závisí od včasnej diagnostiky
 
Liečba je medikamentózna, najčastejšie špeciálnymi očnými kvapkami, v niektorých prípadoch je potrebný zákrok špeciálnym laserom alebo chirurgický výkon. „Pokiaľ glaukóm nezachytíme vo včasnom štádiu a nedôjde k nasadeniu liečby, môže mať, žiaľ, na náš zrak fatálne následky,“ upozorňuje MUDr. Peter Žiak, PhD. a dodáva „nebojte sa chodiť na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi, vyšetrenie je bezbolestné a prevencia je vždy lepšou alternatívou než následná liečba prípadných problémov.“

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)