Title of ... Description of .. VideoObject

Farbu očí možno zmeniť už aj operáciou

Wednesday, 13 September 2017 18:26
Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá. Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá.
There is no translation available.

Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá.

Túto pigmentovú vrstvu majú všetci ľudia, okrem albínov. Pokiaľ na povrchu dúhovky máme aj ďalšiu vrstvu pigmentu, dúhovka je hnedá. Pokiaľ je táto povrchová vrstva veľmi tenká, dúhovka je do zelena. Viete ale o tom, že farba očí sa dá zmeniť už aj operáciou? Stačí na to laser nastavený na špeciálnu vlnovú dĺžku a približne 20 minút času.

Medicínou proti genetike

Vraví sa, že za každým hnedým okom je modré oko. Môže za to práve hĺbka pigmentu, ktorá ovplyvňuje jeho farbu po narodení. O množstve pigmentu v oku rozhoduje, samozrejme, dedičnosť. Jedna z vedeckých prác z University of Copenhagen hovorí o teórii, že všetci  modrookí ľudia majú pravdepodobne jedného spoločného predka, ktorý žil približne pred 6 až 10 tisíc rokmi v oblasti súčasnej Škandinávie. Pravdepodobne preto tu dodnes žije najviac modrookých ľudí.

(Ako je to s farbou očí v Európe, môžeme vidieť na tejto mape. (unsafe harbour)

Hnedá farba oka je považovaná za dominantnú a modrá za recesívnu. Znamená to, že hnedá farba má nad modrou „presilu“. Je preto takmer nemožné, aby dvaja modrookí rodičia mali dieťa s hnedými alebo zelenými očami. Pri dvoch hnedookých rodičoch je taktiež vysoko pravdepodobné, že budú mať dieťa s hnedými očami, avšak malé percento môže byť aj zelenookých, respektíve modrookých.

Čo sa však dá urobiť, ak ste s farbou očí neskôr v živote nespokojní a chcete zmenu? Určite ste už počuli o farebných šošovkách, ktoré premenia vašu dúhovku napríklad aj na fialovú. Istý Dr. Homer z kalifornskej spoločnosti Stroma Medical však prednedávnom prišiel s oveľa radikálnejším riešením.

Zistil totiž, že vďaka laseru nastavenému na špeciálnu vlnovú dĺžku dokáže farbu oka zmeniť natrvalo, a to práve odstránením „nadbytočného“ pigmentu z povrchu oka. Zákrok trvá približne 20 minút.

Iba z hnedej na modrú

Takýto laser dokáže pigment len odstraňovať, nie tvoriť, preto je operáciou možné dosiahnuť iba zmeny z hnedej farby oka na modrú. Po zákroku však výsledok nie je okamžitý. Ľudské telo potrebuje niekoľko týždňov, kým v oku odstráni všetky nadbytočné pigmentové epitely a zostane natrvalo modré.

                                                                                                          (schéma rohovky)

Pred samotným zákrokom sa treba naozaj dobre rozhodnúť. Do konca života totiž môžete na svet pozerať už len modrými očami. Zanedbateľná nie je ani cena zákroku. Operácia je stále iba v testovacej fáze a jej cena sa preto šplhá až do výšky 5 000 dolárov. U nás by tento zákrok mohol byť dostupný o niekoľko rokov.

Ďalším, trochu zvláštnym, spôsobom zmeny farby oka je tetovanie rohovky krycou farbou (viac informácií nájdete napríklad na http://www.coloreyetattoo.com/). Tento typ zákroku robím aj ja osobne z kozmetických dôvodov na slepých očiach, ktoré sú takmer celé biele. Výsledky sú zväčša veľmi presvedčivé – viac o tejto procedúre som písal v mojom predchádzajúcom blogu.

Zmena farby oka naopak z modrej na hnedú je možná len čiastočne, a to špeciálnymi kvapkami, ktoré sú dostupné na predpis a používajú sa na liečbu zeleného zákalu.

Tieto kvapky však nie sú určené na tento účel a môžu oči dráždiť. Okrem toho ešte predlžujú a zahusťujú riasy, takže ich možno považovať trochu za „zázrak“.

A čo bezpečnosť?

Operácie, pri ktorých sa priamo zasahuje do očnej buľvy, sú vždy do istej miery rizikové. Pri odstraňovaní pigmentu z oka riziko zatiaľ nie je celkom známe, keďže ide o pomerne nový zákrok. Podľa dostupných informácií ale procedúra nezanecháva následky.

Spomínaná firma Stroma Medical uskutočnila od prvej operácie už desiatky zákrokov na zmenu farby rohovky a všetky boli doposiaľ úspešné. Ani to však nie je 100% záruka úspešnosti.

Pokiaľ by ste sa potenciálne rozhodovali medzi operáciou a farebnými šošovkami – tie nevyhnutne nemusia byť bezpečnejšou alternatívou. Takéto šošovky totiž často nie sú viazané na predpis alebo odporúčanie lekára a neslúžia zväčša ani na korekciu videnia. Ich kvalita je preto veľmi ťažko overiteľná a môžu spôsobovať začervenanie očí, štípanie, slzenie, dokonca až slepotu – najmä ak nebudete dodržiavať správnu hygienu šošoviek.

Pokiaľ vás téma zaujala a ste zvedaví na informácie „z prvej ruky“, pozrite si rozhovor s jedným z operovaných pacientov v Stroma Medical:

 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  There is no translation available.Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre...

 • Tags: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  There is no translation available.Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké...

 • Tags: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  There is no translation available.Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

more news

Blogs

 • Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  There is no translation available.Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli...

 • Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  There is no translation available.Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše...

 • Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  There is no translation available.Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností...

more blogs