Title of ... Description of .. VideoObject

Vyliečte tupozrakosť so zariadením z vrecka

Wednesday, 28 June 2017 19:35
Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte. Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte.
There is no translation available.

Virtuálna realita (VR) už nie je v medicíne novinkou. Používa sa napríklad na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti alebo rýchlejšie zotavenie po infarkte.

VR však dokáže oveľa viac. Na klinike, kde pracujem, držíme s VR krok a celkom sa nám darí. Vďaka technologickému pokroku dnes už môžeme tupozrakých pacientov liečiť aj u nich doma a sledovať každého výsledky online cez cloudové úložisko.

Ako to celé začalo?

Tupozrakosť

je ochorenie, pri ktorom mozog prestane spracúvať informácie z jedného oka a tak ho „vypne“. Pacient síce vidí, ale stráca periférne videnie a videnie v 3D priestore. Donedávna sa nedalo liečiť po šiestom roku. Dnes sa môžu liečiť a dokonca vyliečiť aj dospelí pacienti. 

Experimentovať som prvýkrát začal pred štyrmi rokmi s VR zariadením od Facebook-u, takzvaným Oculus Rift. Testoval som, či sa u dospelých, doposiaľ nevyliečiteľných, pacientov dá vyliečiť tupozrakosť hraním hier vo VR.

Že je táto metóda naozaj účinná, sa potvrdilo už po prvých mesiacoch používania. Ľudia prejavili enormný záujem, sám som ich však už vyšetrovať nestíhal. Do projektu som preto zapojil môjho kolegu MUDr. Juraja Haličku, s ktorým v spolupráci s neurológmi a rádiológmi sledujeme napríklad aj vplyv liečby na ľudský mozog.

V dohľadnej dobe zverejní renomovaný britský vedecký časopis naše výsledky o použití Oculus Riftu v liečbe tupozrakosti. Bude to vôbec prvá vedecká publikácia na svete k tejto liečbe. Viac sa dozviete v mojom ďalšom blogu.

Povolania, ktoré sú pre tupozrakých zakázané:

 • pilot
 • lodivod
 • šofér

Domáca liečba cez aplikáciu

Už v mojom predchádzajúcom blogu o liečbe s VR som popisoval, ako funguje tréning tupozrakých očí pomocou jednoduchej hry, v ktorej sa každému oku zobrazujú dva úplne oddelené, no vizuálne príbuzné, obrazy. Vďaka tomu pacient cvičí najmä tupozraké oko, pričom aktívne zostáva aj druhé (väčšinou zdravé) oko.

Povolania, ktoré môžu byť pre tupozrakých problém:

 • profesionálny športovec (hokejista, tenista, plavec a iní)
 • chirurg
 • laborant

Firma Vivid Vision, ktorá stojí za týmito unikátnymi cvičeniami (hrami), prišla s ešte pohodlnejším riešením. Svoje hry priniesla na ďalšie zariadenie, Samsung GearVR, ktorý má v porovnaní s Oculusom niekoľko výhod.

Jednou z nich je cena – základná verzia začína na 60 eurách (Oculus Rift začína na 600 eurách + cena za PC), najnovšia verzia s ovládačom stojí približne 150 eur – ale tiež manipulácia a spratnosť. Samsung GearVR totiž funguje aj bez výkonného stolového počítača, vystačí si so smartfónom pacienta.

Podporované zariadenia Samsung GearVR:

Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+, Galaxy Note 5, Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge

Pacienta sledujeme online

Po inštalácii aplikácie na klinike a odporúčaniach doktora je pacient v podstate odkázaný sám na seba. Bez úvodného vyšetrenia na klinike sa však s domácou liečbou nedá začať. Najčastejšie ju indikujeme dvakrát do týždňa aspoň osem mesiacov, ideálne rok. Pre tých, ktorí doma nemajú VR zariadenie, ponúkame možnosť liečby aj na klinike, kde ho máme k dispozícii. Veľa pacientov k nám dokonca prichádza iba s cieľom zahrať sa.

Pri domácej liečbe pacientov priebežne monitorujeme online pomocou cloudu. Tam sa im zapisujú všetky dáta a skóre, ktoré počas hrania dosiahli, na základe čoho vieme vyhodnotiť, ako postupujú v liečbe.

U nás, na Slovensku, túto metódu testujeme na dvoch až troch desiatkach pacientov mesačne, pričom čakateľov na liečbu je násobne viac. Naša klinika je na Slovensku jediná s takouto možnosťou a začali sme s touto liečbou ako prví v Európe. Najbližšia klinika, ktorá lieči pomocou VR, je v Poľsku alebo Taliansku. V celosvetovom meradle sa prostredníctvom VR vyliečilo z tupozrakosti už viac ako 6 000 pacientov na 90 klinikách.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť, ako vyzerá tupozraký pohľad na svet a ako významná je takáto liečba pre bežného človeka:

 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(1 Vote)

News

 • Tags: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  There is no translation available.Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre...

 • Tags: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  There is no translation available.Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké...

 • Tags: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  There is no translation available.Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

more news

Blogs

 • Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  There is no translation available.Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli...

 • Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  There is no translation available.Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše...

 • Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  There is no translation available.Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností...

more blogs