Title of ... Description of .. VideoObject

Športujete? Trávite veľa času na slnku? Oko surferov sa pravdepodobne môže týkať aj vás

Tuesday, 18 July 2023 11:55
There is no translation available.

V článku sa dozviete:

 • Aké sú príznaky oka surferov – pterýgia?
 • Prečo a ako vzniká?
 • Aké sú možnosti liečby?
 • Ako chrániť svoje oči pred vznikom pterýgia?
 • Osobná skúsenosť Martina
 • Video prvá časť: Rozhovor s Martinom a surfovanie v Ericeire
 • Video druhá časť: Priebeh vyšetrenia, operácia a odporúčania ako predísť pterýgiu od našej lekárky MUDr. Karolíny Benca Kapitánovej, PhD., FEBO
 • Prečo sme sa v UVEA rozhodli pre takýto koncept videí?
 • Fotogaléria

Pterýgium slangovo nazývané aj “oko surferov“ je očné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým ľudí, ktorí trávia veľa času na slnku. Sú to typicky ľudia pracujúci v exteriéri ale aj športovci, či pohybovo aktívni ľudia, ktorí svoje aktivity vykonávajú vo vonkajšom prostredí – na slnku.

 

Takýmto “ukážkovým“ prípadom sa stal aj náš pacient Martin, s ktorým sme natočili krátky príbeh odohrávajúci sa v portugalskom meste Ericeira, ktoré je vyhľadávané kvôli krásnej scenérii a výborným podmienkam pre surfovanie. Príbeh pozostáva z dvoch častí, ktoré vám dokonale priblížia problematiku pterýgia – ako mu efektívne predchádzať či prípadne ako ho liečiť.

 

Martin v portugalskom mestečku Ericeira, ktoré je známe výbornými podmienkami pre surfovanie.

 

Aké sú príznaky pterýgia?

Počiatočné štádiá pterýgia nespôsobujú pacientovi spravidla žiadne ťažkosti a človek si tento problém častokrát ani neuvedomuje. V pokročilejších štádiách pociťuje na povrchu oka rezanie či dráždenie a môže pozorovať aj začervenanie oka. Ak začne pterýgium prerastať k centru rohovky, môže spôsobiť svojím ťahom až pokles zrakovej ostrosti – zhoršenie videnia a vznik nepravidelného astigmatizmu.

 

 

Prečo a ako vzniká?

Pterýgium je zväčšnie alebo duplikatúra spojovky, ktorá vzniká priamym pôsobením slnečného UV žiarenia ale aj prašného prostredia na povrch oka.

 

Topografia je jedno z kľúčových meraní pri diagnostike pokročilosti pterýgia. Mapuje totiž povrchzakryvenie rohovky a pri pokročilých štádiách môže pterýgium spôsobiť astigmatizmus – nepravidelné zakrivenie rohovky, ktoré spôsobuje pacientovi neostré videnie.

 

Aké sú možnosti liečby?

Menšie pterýgiá riešime konzervatívnou liečbou – používaním umelých sĺz a inými spôsobmi zvlhčovania oka. Na chirurgické odstránenie tzv. abláciu pterýgia sú spravidla indikované prípady, ktoré našim pacientom spôsobujú ťažkosti s videním alebo im spôsobujú dráždenie či bolesť. Samotná operácia je bezbolestná a pacient v deň operácie odchádza rehabilitovať domov.

 

 

Informácie o cene zákroku ablácie pterýgia nájdete v našom cenníku.

 

Ako chrániť svoje oči pred vznikom pterýgia?

Najúčinnejšou prevenciou je používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, ktoré máte možnosť zakúpiť v našej optike. Pokiaľ vám bolo na vyšetrení zistené narušenie kvality slzného filmu – je určite vhodné dlhodobo používať umelé slzy.

 

 

Osobná skúsenosť Martina

S touto diagnózou k nám na kliniku prišiel aj Martin, ktorý sa aktívne venuje outdoorovým športom a to najmä surfingu, horskej cyklistike a jazde na longboarde. Pri týchto aktivitách si bohužiaľ adekvátne nechránil svoje oči a vplyvom slnečného žiarenia mu vzniklo na oku pterýgium. Aj v Martinovom prípade sme vykonali úspešné odstránenie pterýgia a vďaka tomu sa môže opäť naplno venovať športovým aktivitám. Ďalej Martin: „Mal som pocit zápalu v oku, že ma niečo reže v oku – nejaký cudzí predmet. Po konzultácii sme sa zhodli, že prebehne operačný zákrok, ktorý by mi mal pomôcť. Som šťastný pretože mi to (zákrok) pomohlo.“

 

Prečo sme sa v UVEA rozhodli pre takýto koncept videí?

„Pre tento koncept videí sme sa zo začiatku rozhodli najmä z toho dôvodu, aby sme širšiemu publiku podali menej známu tému pterýgia pútavo a zároveň jednoducho odkomunikovali užitočné informácie o tomto nie až tak známom ochorení. Martin je veľmi spontánny človek a pri jeho návšteve na našej klinike vznikla prvá myšlienka prepojenia našich pacientov so zaujímavými hobby spolu s oftalmológiou – konkrétne očnými ochoreniami, s ktorými sa museli oni sami s našou pomocou (očnej chirurgie) popasovať. Preto sme sa rozhodli vycestovať do Portugalska a to konkrétne do doslova surferského mestečka Ericeira, ktoré bolo plné surferských obchodov, kde ste zohnali všetko potrebné náčinie na vlny, požičovní, pláží a surferských škôl. Miestne deti tu surfujú od mala a surfovanie je súčasťou školskej výuky. Martina sme natáčali práve na tomto mieste pri surfovaní v oceáne. A tak vzniklo jedno z prvých videí z novej generácie videotvorby UVEA.“ – Sára, marketingová špecialistka UVEA

 

Jedna z najznámejších pláží v Ericeire je Ribeira D'Ilhas, na ktorej sme natáčali zábery zo surfovania s Martinom.

 

Video prvá časť: Rozhovor s Martinom a surfovanie v Ericeire

 

Video druhá časť: Priebeh vyšetrenia, operácia a odporúčania ako predísť pterýgiu od našej lekárky MUDr. Karolíny Benca Kapitánovej, PhD., FEBO

 

FOTOGALÉRIA

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(1 Vote)

News

 • Tags: 2024
  Úspešný glaukómový deň v Ružomberku! Úspešný glaukómový deň v Ružomberku!

  There is no translation available.V našej novootvorenej ambulancii v Ružomberku sme v rámci Svetového týždňa glaukómu uskutočnili bezplatné preventívne meranie vnútroočného tlaku. To patrí v rámci prevencie glaukómu inak nazývaného aj zelený zákal, medzi základné diagnostické merania. Pacientom sme v prípade...

 • Tags: 2024
  Svetový týždeň glaukómu Svetový týždeň glaukómu

  There is no translation available.V rámci podpory Svetového týždňa glaukómu 2024 vás srdečne pozývame na preventívne skríningové meranie vnútroočného tlaku do našej novootvorenej spádovej UVEA očnej ambulancie v Ružomberku dňa 13.3.2024 v čase od 13:00-15:00h.

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

more news