Title of ... Description of .. VideoObject

Športujete? Trávite veľa času na slnku? Oko surferov sa pravdepodobne môže týkať aj vás

utorok, 18 júl 2023 11:55

V článku sa dozviete:

 • Aké sú príznaky oka surferov – pterýgia?
 • Prečo a ako vzniká?
 • Aké sú možnosti liečby?
 • Ako chrániť svoje oči pred vznikom pterýgia?
 • Osobná skúsenosť Martina
 • Video prvá časť: Rozhovor s Martinom a surfovanie v Ericeire
 • Video druhá časť: Priebeh vyšetrenia, operácia a odporúčania ako predísť pterýgiu od našej lekárky MUDr. Karolíny Benca Kapitánovej, PhD., FEBO
 • Prečo sme sa v UVEA rozhodli pre takýto koncept videí?
 • Fotogaléria

Pterýgium slangovo nazývané aj “oko surferov“ je očné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým ľudí, ktorí trávia veľa času na slnku. Sú to typicky ľudia pracujúci v exteriéri ale aj športovci, či pohybovo aktívni ľudia, ktorí svoje aktivity vykonávajú vo vonkajšom prostredí – na slnku.

 

Takýmto “ukážkovým“ prípadom sa stal aj náš pacient Martin, s ktorým sme natočili krátky príbeh odohrávajúci sa v portugalskom meste Ericeira, ktoré je vyhľadávané kvôli krásnej scenérii a výborným podmienkam pre surfovanie. Príbeh pozostáva z dvoch častí, ktoré vám dokonale priblížia problematiku pterýgia – ako mu efektívne predchádzať či prípadne ako ho liečiť.

 

Martin v portugalskom mestečku Ericeira, ktoré je známe výbornými podmienkami pre surfovanie.

 

Aké sú príznaky pterýgia?

Počiatočné štádiá pterýgia nespôsobujú pacientovi spravidla žiadne ťažkosti a človek si tento problém častokrát ani neuvedomuje. V pokročilejších štádiách pociťuje na povrchu oka rezanie či dráždenie a môže pozorovať aj začervenanie oka. Ak začne pterýgium prerastať k centru rohovky, môže spôsobiť svojím ťahom až pokles zrakovej ostrosti – zhoršenie videnia a vznik nepravidelného astigmatizmu.

 

 

Prečo a ako vzniká?

Pterýgium je zväčšnie alebo duplikatúra spojovky, ktorá vzniká priamym pôsobením slnečného UV žiarenia ale aj prašného prostredia na povrch oka.

 

Topografia je jedno z kľúčových meraní pri diagnostike pokročilosti pterýgia. Mapuje totiž povrchzakryvenie rohovky a pri pokročilých štádiách môže pterýgium spôsobiť astigmatizmus – nepravidelné zakrivenie rohovky, ktoré spôsobuje pacientovi neostré videnie.

 

Aké sú možnosti liečby?

Menšie pterýgiá riešime konzervatívnou liečbou – používaním umelých sĺz a inými spôsobmi zvlhčovania oka. Na chirurgické odstránenie tzv. abláciu pterýgia sú spravidla indikované prípady, ktoré našim pacientom spôsobujú ťažkosti s videním alebo im spôsobujú dráždenie či bolesť. Samotná operácia je bezbolestná a pacient v deň operácie odchádza rehabilitovať domov.

 

 

Informácie o cene zákroku ablácie pterýgia nájdete v našom cenníku.

 

Ako chrániť svoje oči pred vznikom pterýgia?

Najúčinnejšou prevenciou je používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, ktoré máte možnosť zakúpiť v našej optike. Pokiaľ vám bolo na vyšetrení zistené narušenie kvality slzného filmu – je určite vhodné dlhodobo používať umelé slzy.

 

 

Osobná skúsenosť Martina

S touto diagnózou k nám na kliniku prišiel aj Martin, ktorý sa aktívne venuje outdoorovým športom a to najmä surfingu, horskej cyklistike a jazde na longboarde. Pri týchto aktivitách si bohužiaľ adekvátne nechránil svoje oči a vplyvom slnečného žiarenia mu vzniklo na oku pterýgium. Aj v Martinovom prípade sme vykonali úspešné odstránenie pterýgia a vďaka tomu sa môže opäť naplno venovať športovým aktivitám. Ďalej Martin: „Mal som pocit zápalu v oku, že ma niečo reže v oku – nejaký cudzí predmet. Po konzultácii sme sa zhodli, že prebehne operačný zákrok, ktorý by mi mal pomôcť. Som šťastný pretože mi to (zákrok) pomohlo.“

 

Prečo sme sa v UVEA rozhodli pre takýto koncept videí?

„Pre tento koncept videí sme sa zo začiatku rozhodli najmä z toho dôvodu, aby sme širšiemu publiku podali menej známu tému pterýgia pútavo a zároveň jednoducho odkomunikovali užitočné informácie o tomto nie až tak známom ochorení. Martin je veľmi spontánny človek a pri jeho návšteve na našej klinike vznikla prvá myšlienka prepojenia našich pacientov so zaujímavými hobby spolu s oftalmológiou – konkrétne očnými ochoreniami, s ktorými sa museli oni sami s našou pomocou (očnej chirurgie) popasovať. Preto sme sa rozhodli vycestovať do Portugalska a to konkrétne do doslova surferského mestečka Ericeira, ktoré bolo plné surferských obchodov, kde ste zohnali všetko potrebné náčinie na vlny, požičovní, pláží a surferských škôl. Miestne deti tu surfujú od mala a surfovanie je súčasťou školskej výuky. Martina sme natáčali práve na tomto mieste pri surfovaní v oceáne. A tak vzniklo jedno z prvých videí z novej generácie videotvorby UVEA.“ – Sára, marketingová špecialistka UVEA

 

Jedna z najznámejších pláží v Ericeire je Ribeira D'Ilhas, na ktorej sme natáčali zábery zo surfovania s Martinom.

 

Video prvá časť: Rozhovor s Martinom a surfovanie v Ericeire

 

Video druhá časť: Priebeh vyšetrenia, operácia a odporúčania ako predísť pterýgiu od našej lekárky MUDr. Karolíny Benca Kapitánovej, PhD., FEBO

 

FOTOGALÉRIA

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Značky: 2024
  Úspešný glaukómový deň v Ružomberku! Úspešný glaukómový deň v Ružomberku!

  V našej novootvorenej ambulancii v Ružomberku sme v rámci Svetového týždňa glaukómu uskutočnili bezplatné preventívne meranie vnútroočného tlaku. To patrí v rámci prevencie glaukómu inak nazývaného aj zelený zákal, medzi základné diagnostické merania. Pacientom sme v prípade zistenia zvýšeného...

 • Značky: 2024
  Svetový týždeň glaukómu Svetový týždeň glaukómu

  V rámci podpory Svetového týždňa glaukómu 2024 vás srdečne pozývame na preventívne skríningové meranie vnútroočného tlaku do našej novootvorenej spádovej UVEA očnej ambulancie v Ružomberku dňa 13.3.2024 v čase od 13:00-15:00h.

 • Značky: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

viac aktualít