Title of ... Description of .. VideoObject

Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

Thursday, 01 April 2021 12:45
There is no translation available.

Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý sa opakovane vracia. Je preto užitočné vedieť, ako mu predchádzať a, keď už sa objaví, ako sa s ním vysporiadať.

V praxi sa stretávame s dvomi najčastejším typmi jačmeňu, tzv. „studený" jačmeň (chalaseon) a „teplý" jačmeň (hordeolum). Líšia sa od seba príčinou vzniku aj prejavmi, ale z klinického pohľadu je liečba v podstate rovnaká.

Chalazeon spôsobuje upchatie vývodu jednej z početných žliazok mihalnice. Táto žliazka následne tvrdne a dráždi povrch (spojovku a rohovku) oka. Jačmeň môže byť akútny - vznikne náhle a po liečbe zmizne - alebo chronický, ktorý sa lieči aj niekoľko mesiacov, prípadne pod kožou istý čas pretrváva. Chronický jačmeň väčšinou súvisí s poruchami imunity.

Druhý typ jačmeňa, hordeolum, je bakteriálny zápal iného typu žliazok s bolestivými prejavmi. Pripomína vyrážku a môže spôsobiť množstvo nepríjemných príznakov - prepadnutie mihalnice, rezanie, pichanie a svrbenie oka, zahmlené videnie, hlien v spojovkovom vaku, dráždenie oka, svetloplachosť a slzivosť.

Prečo jačmeň vzniká?

Častou príčinou vzniku tohto nepríjemného ochorenia je infekcia spôsobená baktériami, konkrétne stafylokokmi. Tie sa v tele nachádzajú úplne bežne, no ak sa premnožia, zapríčiňujú problémy. Baktérie si môžeme do očí preniesť aj prostredníctvom špinavých rúk - jačmeň je preto typický u ľudí s imunitnými ochoreniami a u detí, ktoré si často trú oči neumytými rukami.

Vyššie riziko nákazy je tiež u pacientov so seboroickou dermatitídou (zápalovým ochorením kože), rosaceou („ružovkou”), hormonálnymi či metabolickými zmenami, ale i stresom. 

Ako prebieha liečba?

Jačmeň v skorom štádiu sa dá pomerne efektívne liečiť aj v domácnom prostredí. Najúčinnejším spôsobom, ako sa ho zbaviť, je prikladať si na infikované oko teplé, suché obklady. Vhodné sú protizápalové prírodné obklady z repíka, očianky či harmančeka. Odporúča sa aj masáž žliazok smerom k okraju mihalníc, prípadne umývanie okrajov mihalníc detským šampónom - to pomáha uvoľniť „zátku” zo žliazok a obnoviť prirodzenú drenáž, teda vyplavovanie hnisu.

V prípade, že domáca liečba do týždňa nepomôže, neodkladajte návštevu lekára, ktorý vám predpíše lokálne antibiotiká a kortikosteroidy. V chronických štádiách sa niekedy používa injekcia kortikoidov. Ak sa pacientovi stav do niekoľkých týždňov nezlepší, zvyknem už odporučiť chirurgickú liečbu. Avšak, ak stav nie je kritický, snažím sa jej vyvarovať, pretože porušenie okolitých mazových žliazok (spôsobené operáciou) môže v budúcnosti viesť k problémom so suchým okom.

Prevencia spočíva v dôkladnej hygiene

Vždy treba v prvom rade dbať na účinnú prevenciu, a to v dodržiavaní ukážkovej hygieny. Jačmeň na oku je sčasti nákazlivý, preto sa očí nikdy nedotýkajte neumytými rukami. Obozretní buďte aj pri nasadzovaní a vyberaní očných šošoviek. Ak používate očný make-up, vždy sa pred spaním dôkladne odlíčte - make-up môže totiž spôsobiť upchatie mazových žliaz. V prípade, že niekto z vašej rodiny už jačmeň má, nepoužívajte ten istý uterák.

Pacientom, ktorým sa toto ochorenie zvykne vracať, odporúčam aj zmenu životného štýlu a životosprávy, zníženie stresu (tak, ako sa to len v čase pandémie dá) a zvýšenie príjmu tukov bohatých na omega-3 mastné kyseliny, teda rýb, orieškov a rastlinných tukov.

 

 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(6 votes)

News

 • Tags: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  There is no translation available.Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili...

 • Tags: 2024
  Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke? Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke?

  There is no translation available.Detská očná škôlka Dúhovka privítala rodičov a deti na dni otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť nazrieť do priestorov očnej škôlky, ambulancií a zažiť atmosféru detského očného centra na vlastnej koži. Rodičia a deti sa zoznámili s našimi špeciálnymi pedagógmi,...

 • Tags: 2024
  Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku

  There is no translation available.Sieť očných kliník, ambulancií a optík Lexum, vedúci privátny poskytovateľ komplexnej a prémiovej oftalmologickej starostlivosti v Českej republike, významne posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Lexum tak k svojej súčasnej pozícii lídra v Českej republike pridáva ďalšie...

more news