Title of ... Description of .. VideoObject

Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

štvrtok, 01 apríl 2021 12:45

Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý sa opakovane vracia. Je preto užitočné vedieť, ako mu predchádzať a, keď už sa objaví, ako sa s ním vysporiadať.

V praxi sa stretávame s dvomi najčastejším typmi jačmeňu, tzv. „studený" jačmeň (chalaseon) a „teplý" jačmeň (hordeolum). Líšia sa od seba príčinou vzniku aj prejavmi, ale z klinického pohľadu je liečba v podstate rovnaká.

Chalazeon spôsobuje upchatie vývodu jednej z početných žliazok mihalnice. Táto žliazka následne tvrdne a dráždi povrch (spojovku a rohovku) oka. Jačmeň môže byť akútny - vznikne náhle a po liečbe zmizne - alebo chronický, ktorý sa lieči aj niekoľko mesiacov, prípadne pod kožou istý čas pretrváva. Chronický jačmeň väčšinou súvisí s poruchami imunity.

Druhý typ jačmeňa, hordeolum, je bakteriálny zápal iného typu žliazok s bolestivými prejavmi. Pripomína vyrážku a môže spôsobiť množstvo nepríjemných príznakov - prepadnutie mihalnice, rezanie, pichanie a svrbenie oka, zahmlené videnie, hlien v spojovkovom vaku, dráždenie oka, svetloplachosť a slzivosť.

Prečo jačmeň vzniká?

Častou príčinou vzniku tohto nepríjemného ochorenia je infekcia spôsobená baktériami, konkrétne stafylokokmi. Tie sa v tele nachádzajú úplne bežne, no ak sa premnožia, zapríčiňujú problémy. Baktérie si môžeme do očí preniesť aj prostredníctvom špinavých rúk - jačmeň je preto typický u ľudí s imunitnými ochoreniami a u detí, ktoré si často trú oči neumytými rukami.

Vyššie riziko nákazy je tiež u pacientov so seboroickou dermatitídou (zápalovým ochorením kože), rosaceou („ružovkou”), hormonálnymi či metabolickými zmenami, ale i stresom. 

Ako prebieha liečba?

Jačmeň v skorom štádiu sa dá pomerne efektívne liečiť aj v domácnom prostredí. Najúčinnejším spôsobom, ako sa ho zbaviť, je prikladať si na infikované oko teplé, suché obklady. Vhodné sú protizápalové prírodné obklady z repíka, očianky či harmančeka. Odporúča sa aj masáž žliazok smerom k okraju mihalníc, prípadne umývanie okrajov mihalníc detským šampónom - to pomáha uvoľniť „zátku” zo žliazok a obnoviť prirodzenú drenáž, teda vyplavovanie hnisu.

V prípade, že domáca liečba do týždňa nepomôže, neodkladajte návštevu lekára, ktorý vám predpíše lokálne antibiotiká a kortikosteroidy. V chronických štádiách sa niekedy používa injekcia kortikoidov. Ak sa pacientovi stav do niekoľkých týždňov nezlepší, zvyknem už odporučiť chirurgickú liečbu. Avšak, ak stav nie je kritický, snažím sa jej vyvarovať, pretože porušenie okolitých mazových žliazok (spôsobené operáciou) môže v budúcnosti viesť k problémom so suchým okom.

Prevencia spočíva v dôkladnej hygiene

Vždy treba v prvom rade dbať na účinnú prevenciu, a to v dodržiavaní ukážkovej hygieny. Jačmeň na oku je sčasti nákazlivý, preto sa očí nikdy nedotýkajte neumytými rukami. Obozretní buďte aj pri nasadzovaní a vyberaní očných šošoviek. Ak používate očný make-up, vždy sa pred spaním dôkladne odlíčte - make-up môže totiž spôsobiť upchatie mazových žliaz. V prípade, že niekto z vašej rodiny už jačmeň má, nepoužívajte ten istý uterák.

Pacientom, ktorým sa toto ochorenie zvykne vracať, odporúčam aj zmenu životného štýlu a životosprávy, zníženie stresu (tak, ako sa to len v čase pandémie dá) a zvýšenie príjmu tukov bohatých na omega-3 mastné kyseliny, teda rýb, orieškov a rastlinných tukov.

 

 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

 • Značky: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

 • Značky: 2020
  V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

  Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: juraj halicka
  Oko a omamné látky Oko a omamné látky

  Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

 • Značky: juraj halicka
  Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

  Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

 • Značky: juraj halicka
  Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

viac blogov