Title of ... Description of .. VideoObject

Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak?

Tuesday, 15 December 2020 12:51
There is no translation available.

Za oknom  je tma a zima, a vy sa tešíte na pohodový večer pri dobrej knihe a tlmenom svetle lampy či sviečok. Prípadne sa plánujete schúliť s deťmi pod deku a pri baterke si čítať zaujímavú knižku. Dokonalá zimná idylka - alebo žeby nie? Od detstva vám predsa každý dookola opakoval, že čítanie pri zlom osvetlení ničí zrak. Je však toto tvrdenie naozaj pravdivé?

Po stáročia ľudia pracovali, študovali a vyšívali iba pri svetle sviečok alebo petrolejových lámp. Keď sme si však zvykli na komfort elektrických žiaroviek, nedostatok svetla sa stal doslova strašiakom a výrok „zasvieť si, lebo oslepneš” sa nik neodvážil spochybniť.

Pravdou ale je, že doteraz nebolo u dospelých ľudí nijakým spôsobom preukázané, že čítanie pri zlom osvetlení vedie k zhoršeniu videnia. Neexistuje totiž žiaden dôvod, prečo by slabé svetlo malo zapríčiňovať krátkozrakosť či iné trvalé poškodenie zraku. To však neznamená, že nám nemôže spôsobiť problémy.

Aj oči majú svaly, ktoré sa môžu unaviť 

Naše oči sú šikovne navrhnuté tak, aby sa vedeli prispôsobiť rôznym úrovniam svetla. Bunky na sietnici - tyčinky a čapíky - poskytujú vďaka svetlu informácie nášmu mozgu o tom, čo vidíme. V tme preto sa zreničky rozšíria, aby na sietnicu prenikalo čo najviac svetla. To má za následok zhoršenie hĺbky ostrosti, čiže sa na text musíme viac koncentrovať. Okrem toho, keďže vidíme písmená menej zreteľne, povedome znižujeme vzdialenosť medzi očami a textom.  

To všetko spôsobuje, že svaly našich očí sa musia viac namáhať, a preto sa aj oveľa rýchlejšie unavia. Môže to viesť k bolestiam očí a hlavy, začervenaniu, zahmlenému videniu či pocitu suchého oka. Dobrou správou však je, že tieto ťažkosti nie sú trvalé a zmiznú hneď, ako zraku doprajeme odpočinok. 

Nedostatok svetla nepodceňujte

Ak chcete týmto problémom predchádzať, pred čítaním si vždy zabezpečte dostatok svetla - v najlepšom prípade by malo dopadať priamo na text, nie spoza vášho chrbta. Pri dlhom čítaní a pracovaní za počítačom často žmurkajte a robte si prestávky, počas ktorých sa občas pozrite do diaľky. Vyskúšať môžete aj špeciálne cviky na zlepšenie flexibility očných svalov.

U malých detí je však vznik podobných ťažkostí skôr nepravdepodobný. Ak aj niektoré rady čítajú v domácich „bunkroch” pod stolom či dekou, väčšinou pri tom nevydržia dlhé hodiny ako my, dospelí. Robiť domáce úlohy pod perinou sa však určite neodporúča (úsmev).

Denné svetlo - liek na zrak aj psychiku

To, či sa u človeka vyvinie krátkozrakosť závisí od množstva iných faktorov. Podľa štúdií sa toto riziko zvyšuje u vysokoškolsky vzdelaných ľudí žijúcich v mestách. Na kvalitu zraku do veľkej miery vplývajú aj dedičné a socio-demografické faktory. Skutočným problémom však nemusí byť ani tak prebytok času, ktorý strávime vnútri, ako skôr nedostatok času vo vonkajšom prostredí.

Niekoľko výskumov naznačuje, že deti, ktoré trávili viac času von na dennom svetle, trpeli krátkozrakosťou menej často, ako deti „domasedi”. Jedným z dôvodov môže ten, že vo vonkajšom prostredí sa viac sústredíme na vzdialené objekty. Väčšina vedcov však verí, že pozitívny efekt je skôr v pôsobení denného svetla na zrak všeobecne. Prirodzené svetlo môže dokonca zvýšiť produkciu dopamínu, ktorý pozitívne ovplyvňuje vývin zraku. Ide však zatiaľ len o hypotézy, ktoré neboli potvrdené.

To, čo môžeme s istotou tvrdiť je, že denné svetlo je pre náš zrak dobré, no ak ste dospelý, čítanie pri tlmenom svetle by ho nemalo nijak poškodiť. Deťom vo vývine sa však pri učení určite snažte zabezpečiť čo najviac prirodzeného svetla.

 

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/healthbeat/safeguarding-your-sight

https://www.huntervision.com/blog/dim-light-vision-damage

https://www.webmd.com/eye-health/features/reading-in-dim-light

https://www.bbc.com/future/article/20121001-should-you-read-in-the-dark

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2021
  TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK

  There is no translation available.UVEA Klinika s.r.o. ukončila prevádzku mobilného odberového miesta dňa 31.03.2021. K tomuto dňu ukončujeme realizáciu antigénových testov ako aj PCR testov.

 • Tags: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  There is no translation available.Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu...

 • Tags: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  There is no translation available.V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

more news

Blogs

 • Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  There is no translation available.Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je...

 • Tags: peter ziak
  Koronavírus ohrozuje aj vaše oči. Ako sa o ne správne starať? Koronavírus ohrozuje aj vaše oči. Ako sa o ne správne starať?

  There is no translation available.Ísť na vyšetrenie k lekárovi počas pandémie sa môže pre niekoho zdať riziko. Čakáreň plná pacientov či blízky kontakt s lekárom môže priniesť obavy, no väčšinou na ne nie je dôvod. Zdravotnícke zariadenia dodržiavajú prísne hygienické štandardy. Aj v súčasnosti sa preto...

 • Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak? Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak?

  There is no translation available.Za oknom  je tma a zima, a vy sa tešíte na pohodový večer pri dobrej knihe a tlmenom svetle lampy či sviečok. Prípadne sa plánujete schúliť s deťmi pod deku a pri baterke si čítať zaujímavú knižku. Dokonalá zimná idylka - alebo žeby nie? Od detstva vám predsa každý dookola...

more blogs