Title of ... Description of .. VideoObject

Poškodzuje čítanie pri slabom svetle zrak?

utorok, 15 december 2020 12:51

Za oknom  je tma a zima, a vy sa tešíte na pohodový večer pri dobrej knihe a tlmenom svetle lampy či sviečok. Prípadne sa plánujete schúliť s deťmi pod deku a pri baterke si čítať zaujímavú knižku. Dokonalá zimná idylka - alebo žeby nie? Od detstva vám predsa každý dookola opakoval, že čítanie pri zlom osvetlení ničí zrak. Je však toto tvrdenie naozaj pravdivé?

Po stáročia ľudia pracovali, študovali a vyšívali iba pri svetle sviečok alebo petrolejových lámp. Keď sme si však zvykli na komfort elektrických žiaroviek, nedostatok svetla sa stal doslova strašiakom a výrok „zasvieť si, lebo oslepneš” sa nik neodvážil spochybniť.

Pravdou ale je, že doteraz nebolo u dospelých ľudí nijakým spôsobom preukázané, že čítanie pri zlom osvetlení vedie k zhoršeniu videnia. Neexistuje totiž žiaden dôvod, prečo by slabé svetlo malo zapríčiňovať krátkozrakosť či iné trvalé poškodenie zraku. To však neznamená, že nám nemôže spôsobiť problémy.

Aj oči majú svaly, ktoré sa môžu unaviť 

Naše oči sú šikovne navrhnuté tak, aby sa vedeli prispôsobiť rôznym úrovniam svetla. Bunky na sietnici - tyčinky a čapíky - poskytujú vďaka svetlu informácie nášmu mozgu o tom, čo vidíme. V tme preto sa zreničky rozšíria, aby na sietnicu prenikalo čo najviac svetla. To má za následok zhoršenie hĺbky ostrosti, čiže sa na text musíme viac koncentrovať. Okrem toho, keďže vidíme písmená menej zreteľne, povedome znižujeme vzdialenosť medzi očami a textom.  

To všetko spôsobuje, že svaly našich očí sa musia viac namáhať, a preto sa aj oveľa rýchlejšie unavia. Môže to viesť k bolestiam očí a hlavy, začervenaniu, zahmlenému videniu či pocitu suchého oka. Dobrou správou však je, že tieto ťažkosti nie sú trvalé a zmiznú hneď, ako zraku doprajeme odpočinok. 

Nedostatok svetla nepodceňujte

Ak chcete týmto problémom predchádzať, pred čítaním si vždy zabezpečte dostatok svetla - v najlepšom prípade by malo dopadať priamo na text, nie spoza vášho chrbta. Pri dlhom čítaní a pracovaní za počítačom často žmurkajte a robte si prestávky, počas ktorých sa občas pozrite do diaľky. Vyskúšať môžete aj špeciálne cviky na zlepšenie flexibility očných svalov.

U malých detí je však vznik podobných ťažkostí skôr nepravdepodobný. Ak aj niektoré rady čítajú v domácich „bunkroch” pod stolom či dekou, väčšinou pri tom nevydržia dlhé hodiny ako my, dospelí. Robiť domáce úlohy pod perinou sa však určite neodporúča (úsmev).

Denné svetlo - liek na zrak aj psychiku

To, či sa u človeka vyvinie krátkozrakosť závisí od množstva iných faktorov. Podľa štúdií sa toto riziko zvyšuje u vysokoškolsky vzdelaných ľudí žijúcich v mestách. Na kvalitu zraku do veľkej miery vplývajú aj dedičné a socio-demografické faktory. Skutočným problémom však nemusí byť ani tak prebytok času, ktorý strávime vnútri, ako skôr nedostatok času vo vonkajšom prostredí.

Niekoľko výskumov naznačuje, že deti, ktoré trávili viac času von na dennom svetle, trpeli krátkozrakosťou menej často, ako deti „domasedi”. Jedným z dôvodov môže ten, že vo vonkajšom prostredí sa viac sústredíme na vzdialené objekty. Väčšina vedcov však verí, že pozitívny efekt je skôr v pôsobení denného svetla na zrak všeobecne. Prirodzené svetlo môže dokonca zvýšiť produkciu dopamínu, ktorý pozitívne ovplyvňuje vývin zraku. Ide však zatiaľ len o hypotézy, ktoré neboli potvrdené.

To, čo môžeme s istotou tvrdiť je, že denné svetlo je pre náš zrak dobré, no ak ste dospelý, čítanie pri tlmenom svetle by ho nemalo nijak poškodiť. Deťom vo vývine sa však pri učení určite snažte zabezpečiť čo najviac prirodzeného svetla.

 

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/healthbeat/safeguarding-your-sight

https://www.huntervision.com/blog/dim-light-vision-damage

https://www.webmd.com/eye-health/features/reading-in-dim-light

https://www.bbc.com/future/article/20121001-should-you-read-in-the-dark

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Aktuality

 • Značky: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

 • Značky: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké dôležité je začať riešiť...

 • Značky: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

viac blogov