Title of ... Description of .. VideoObject

Synestézia: Zvláštna porucha, pri ktorej môžete počuť farby

Wednesday, 28 August 2019 13:25
There is no translation available.

Ľudia s netradičným a málo známym defektom vnímajú jeden impulz automaticky viacerými zmyslami naraz. Obrazne povedané, tak ako môžu „počuť“ obrazy, môžu „vidieť“ hudbu.

A hoci to znie ako oxymoron, tento stav je blízky približne každému deväťdesiatemu človeku na zemi. Existuje množstvo typov synestézie a väčšina z nich súvisí práve so zrakom.

Aj mne sa vynára ružová, keď počujem spievať Pink!

Je pravdepodobné, že synestéziu do určitej miery zažil každý z nás. Mozog v ranom detstve má podstatne viac prepojení medzi jednotlivými oblasťami než v dospelosti. Keďže je ešte nevyvinutý, nervové prepojenia zatiaľ nie sú špecializované a navzájom sa prekrývajú. K prerezávaniu a oddeľovaniu týchto spojov dochádza približne v štvrtom mesiaci života. Ak sa pri tomto procese vyskytne nejaký problém, dochádza k synestézii. U väčšiny populácie tak majú vnímanie farieb a vnímanie zvukov na starosti dve oddelené časti mozgu, synestetikovi tieto časti splývajú rovnako ako samotné vnemy.

Skúsenosti so synestéziou  mávajú ľudia po požití LSD či po meditácii, no na základe vyšetrení fMRI vieme, že v takýchto prípadoch sa v mozgu aktivujú iné časti ako u syntetikov. Rozdiel je aj v tom, že predstavy synestetikov sú mimovoľné a automatické a počas života sa nemenia. Ak raz synestetik vidí C dur žltý, bude preňho žltý navždy. Ak sa však stretnú dvaja, pre každého z nich môže mať rozdielnu farbu.

Spojenia, ktoré tvoria spojenia

Práve vďaka stretnutiu dvoch synestetikov vznikla aj slovenská kapela Youniverse. Speváčka a gitarista túto stránku svojej osobnosti dokonca pretavili aj do debutového albumu, ktorý nazvali CMYK. Štyri písmená predstavujú farebný model, založený na miešaní farieb azúrová, purpurová, žltá a čierna, ktorý sa využíva pri tlači. Rovnako tak aj skladby na albume sa členia do týchto štyroch farebných skupín s individuálnou symbolikou. Zo svetovo uznávaných umelcov túto „superschopnosť“ majú aj Lady Gaga a Pharell Williams. Z minulosti by sme mohli spomenúť Franz Liszta, Marilyn Monroe, ci Vincenta Van Gogha.

Koľko jazykov ovládal, toľko farieb videl

Aj známy americký spisovateľ, ruského pôvodu, Vladimír Nabokov bol synestetik. Keďže ovládal aj viacero rečí, prišiel na to, že zatiaľ čo dlhé A anglickej abecedy má pre neho odtieň zvetraného dreva, francúzske A mu evokuje vyleštený eben. Autor túto abecedu zvečnil aj s pomocou umelkyne Jean Holebird v knihe: Alphabet in color.

Dar alebo prekliatie

Fenomén synestézie doteraz nie je zaradený do Medzinárodnej klasifikácie chorôb, rovnako ako ani do Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch. Vo všeobecnosti sa  ani nevníma ako porucha, ktorú by sme museli liečiť. V drvivej väčšine prípadov totiž život  nenarušuje. Naopak, vidieť písmená, či čísla farebne sa preukázalo ako pozitívne napríklad v oblasti vzdelávania. Zatiaľ čo bežný človek si na vyznačenie musí brať fixky či zvýrazňovače, synestetik si svoje vizuálne kreácie dokáže pretaviť do kvalitných mnemotechnických pomôcok, ktoré mu umožňujú si niečo ľahšie pamätať a následne zvládnuť test s väčšou ľahkosťou.

I keď vo väčšine prípadov synestetikom táto schopnosť veľmi neprekáža, v niektorých prípadoch by ich okolie mohlo mať opačný dojem. Napríklad orchester Franza Liszta mal vďaka jeho synestetickej schopnosti o zábavu postarané. Mohli by sme povedať, že miesto hrania symfónie maľoval na javisku skôr obraz. Údajne svoj zladený tím hudobníkov dirigoval na základe farieb, ktoré videl, ako napríklad: „Ó, páni, trochu viac na modro, ak by to šlo,“ alebo „Toto je tmavo fialová, prosím, nie svetlo ružová, dajte si na to pozor.“ Jeho tím si najprv myslel, že si z nich strieľa, časom však prišli na to, že miesto tónov naozaj vidí farby.

Ak teda vo svojom okolí máte niekoho, kto má podobné pohnútky, nesmejte sa mu. Je to pre neho viac ako prirodzený jav, ktorý možno v budúcnosti pretaví do niečoho krásneho. Ktovie, za koľko prevratných umeleckých diel vďačíme práve takejto schopnosti vnímať svet. Možno sa aj vaša obľúbená skladba zrodila práve pri pohľade na modrú oblohu alebo červené tulipány. 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

References

Patient satisfaction lies at the heart of our work.

 • Júlia Barlíková

  A clinic which works with the latest technology and has a team of doctors at a highly professional level. Dr Vida is the doctor who examined me, prepared me for the surgery and of course performed the surgery. I thank him greatly for this. After a consultation, I was determined to have the surgery, but I was very worried about how I would cope, because I had been told that it would be performed while conscious. But I have to say that I found a doctor who dealt with this problem and explained nicely to me what would happen during surgery, and it worked. The UVEA Mediklinik clinic is a place full of calm, with the right people, and it leaves the feeling of work well done, which is why I return there, and my closest ones too. And many friends come to you, even if it’s far away, but they take the right decision for their sight, because at your place they will receive truly the best examination, followed by a solution to their problem, and I would like to thank you for these patients, for not refusing them. We will continue to use your services trustingly. Regards, Barlíková Júlia.

  show more

  Júlia Barlíková Júlia Barlíková
 • Nikolka Repková

  I am writing on behalf of my granddaughter whom I brought to you for an eye examination, because we were worried about whether her eyes were alright. And here I want to say that children are probably the most sensitive to the right attitude from the doctor and are also able to evaluate the clinic’s equipment, as her words were “I won’t go anywhere else.” So we will try to make this happen for her. My message to the doctor she was with last time: she has already been given a dog and she’s happy that her sister Sonička will be coming for an eye test, as she’s starting school and we want to know whether her eyes are OK before she gets behind a school desk. This is also a recommendation for the parents of new first years. We wish you much success and lots of satisfied patients.

  show more

  Nikolka Repková Nikolka Repková
 • Oľga Tichoňová

  Mrs Oľga Tichoňová wishes the whole UVEA team lots of success and blessings, especially Dr. Nikel, and for the future, I wish you many satisfied patients like her. She is very satisfied. She rang several times to thank them in person, but because the doctors were very busy, she passed on her wishes over the telephone.

  Oľga Tichoňová Oľga Tichoňová
more references

Contact

Zelená 1A, 036 01 Martin
T 043/4012604 | E info@uvea.sk

CLINIC OPENING TIMES
Mon-Fri: 7.30 - 15.30

News

 • Tags: 2020
  TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK TESTOVANIE NA COVID-19 V UVEA MEDIKLINIK

  There is no translation available.UVEA sa stala mobilným odberovým miestom na testovanie COVID-19 – antigénové testy sú teda u nás už bez poplatku.

 • Tags: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  There is no translation available.V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

 • Tags: 2020
  V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

  There is no translation available.Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným...

more news

Blogs

more blogs