Title of ... Description of .. VideoObject

Podvodníci chcú "liečiť" už aj oči. Nenechajte sa oklamať

Thursday, 11 October 2018 14:14
There is no translation available.

My, lekári, sa stretávame s množstvom produktov, sľubujúcich zázračné vyliečenie. Niekedy ide o neúčinnú podpornú liečbu, inokedy dokonca o zdravotné riziko. Podvodníci však majú jedno spoločné – zneužívajú dôveru pacientov.

Nedávno ma môj kolega upozornil na zvláštny rozhovor. Lekárka, ktorú údajne prepustili zo zamestnania, v ňom odhaľuje kruté praktiky očných kliník. „Lekárska mafia“ vraj núti svojich zamestnancov, aby pacientom predpisovali predražené lieky z konkrétnych lekární. Spomínaná odborníčka pritom propaguje omnoho lacnejší produkt, ktorý sľubuje zázračné vyliečenie širokej škály problémov so zrakom – OptiMaskPro. Ako hlavného odborníka pre oftalmológiu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a medicínskeho riaditeľa očnej kliniky UVEA ma táto téma, samozrejme, zaujala Rozhodol som sa produkt a rozhovor preskúmať. Prišiel som na niekoľko zaujímavých zistení.  

Neoverené metódy

OptiMaskPro majú byť okuliare, podobné zariadeniu na premietanie VR simulácií, ktoré špeciálnymi silikónovými „prstami“ s magnetmi masírujú pacientove oči. Čo presne technológia robí po lekárskej stránke sa nikde nedozvedám, výrobca však sľubuje 100 % obnovenie zraku – návrat ostrosti videnia, zníženie vnútroočného tlaku, odstránenie zápalov či dokonca eliminovanie rizika nebezpečných očných ochorení. A to vraj už u detí od troch rokov.  

V nijakej z množstva odborných publikácii, s ktorými som oboznámený, však nie je o podobnej liečebnej metóde ani zmienka.

Záhadná technológia nie je to jediné, čo zostáva nevysvetlené. V rozhovore sa síce hovorí o geniálnych vývojároch produktu, ktorí mali údajne za tento patent získať medzinárodnú cenu „Gairdnerovej nadácie“, no nikde nenájdeme ich mená. A vlastne ani informácie o spomínanej Geirdnerovej nadácii.

Odborníčka, ktorá neexistuje

Fantómom je aj hlavná postava rozhovoru, lekárka Elena Náchodská z krajskej nemocnice. Nie len, že na Slovensku nič ako „krajské nemocnice“ neexistuje, s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje ani pani Náchodská. V oblasti oftalmológie už pracujem dlho a stretávam sa s množstvom kolegov, nikdy som sa s však s podobným menom nestretol. Pani Náchodskú navyše nenájdete ani v zozname aktívnych oftalmológov či lekárov, pracujúcich v ambulanciách.

Tiež prepustenie z dôvodov, ktoré pani Náchodská v rozhovore uvádza – údajne finančne nepohodlné predpisovanie lacnejšej liečby – nie je veľmi pravdepodobné. Okrem toho, že by klinika pri súčasnom nedostatku kvalifikovaných odborníkov len ťažko prepustila schopnú lekárku z podobného dôvodu, spochybňuje to najmä profesionálna etika podobných nemocničných zariadení. V jednom som predsa sám riaditeľom.

Argumenty, ktoré nesedia

Za úplne absurdné považujem údajné tvrdenie pani doktorky Náchodskej o tom, že si „lekárska mafia“ silou-mocou vynucuje drahú liečbu, keď je na trhu lacnejšia a dostupnejšia alternatíva. Zdravotnú starostlivosť predsa z veľkej časti hradia zdravotné poisťovne. Keby veci naozaj fungovali tak, ako ich prezentuje vymyslený príbeh, neboli by práve zdravotné poisťovne prvými inštitúciami, ktoré by chceli lacnejšiu technológiu používať? Mohli by tak predsa na liečbu pacientov vynakladať omnoho menej finančných prostriedkov.

Veľké slová s pochybným významom

Už len spracovanie redakčného obsahu, teda rozhovor s lekárkou, pôsobí veľmi sporne. Na jednej strane pani Náchodská odsudzuje „lekársku mafiu“, ktorá tajne spolupracuje s farmaceutickými firmami a konkrétnymi výrobcami predražených produktov. Na strane druhej však samotný text, vykreslený ako spoveď poctivej odborníčky, obsahuje  presne 11 linkov na web, kde si môžete OptiMaskPro zakúpiť, aj keď za „symbolickú cenu“. Celková snaha o vykreslenie neskorumpovanej lekárky, ktorá len chce povedať svetu pravdu, tak trochu stráca na dôveryhodnosti.

A čo sa stane, keď kliknete na vrchný banner webovej „redakcie“ World Medical News Slovensko alebo na akýkoľvek iný ponúkaný text? Prekliknete sa opäť priamo na web, kde si môžete produkt objednať.

Nebezpečné konšpirácie

V oftalmológii sa našťastie s podobnými spornými liečebnými metódami stretávame len zriedka. Pamätám si, že v minulosti boli dostupné kvapky proti sivému zákalu. Toto ochorenie sa však, bohužiaľ, tak jednoducho liečiť nedá a táto metóda je teda, samozrejme, neúčinná. Tiež som počul o predaji špeciálnych dierkovaných okuliarov, ktoré síce videnie trochu zlepšiť môžu, no z dlhodobého hľadiska k nijakej zmene nedôjde.

Nie je pochýb o tom, že ani zariadenie OptiMaskPro nefunguje a je iba krutou falošnou nádejou pre pacientov, túžiacich opäť bezchybne vidieť. Tento prístroj našťastie zdravie pacienta neohrozuje, no ani mu nijako neprospieva. Už vôbec nelieči spomínané očné problémy.

Skutočné riziko sa však skrýva v konšpiráciách, ktoré podobné podvodnícke webové stránky šíria. Ak budeme pacientov presviedčať, že liečba, dostupná na klinikách, je podvodom a snahou zarobiť, môže sa stať, že stratia dôveru v skutočných odborníkov. Mnoho z nich tak nemusí lekára navštíviť ani pri vážnom probléme. A keď tak konečne urobia, môže byť na úspešnú liečbu neskoro.

Na výrobcov upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia

Produkt OptiMaskPro distribuuje spoločnosť OptimaskPro LLC s americkou adresou. Nebol som prekvapený, keď som na webe obchodnej inšpekcie našiel varovanie o sporných obchodných podmienkach, spojených s predajom ich masážnych okuliarov. Podľa inšpekcie spoločnosť poskytuje neúplné informácie o množstve zakúpených produktov ako aj o uplynutí platnosti zľavy. Upozorňujú tiež na falošné recenzie od spotrebiteľov a možné problémy pri reklamácii.

Na webe tiež nájdete články a blogy užívateľov, ktorí už pochybným praktikám naleteli.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2021
  Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

  There is no translation available.Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre...

 • Tags: 2021
  Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

  There is no translation available.Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké...

 • Tags: 2021
  Výnimočná operácia Výnimočná operácia

  There is no translation available.Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

more news

Blogs

 • Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  There is no translation available.Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli...

 • Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  There is no translation available.Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše...

 • Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

  There is no translation available.Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností...

more blogs