Title of ... Description of .. VideoObject

Farbu očí možno zmeniť už aj operáciou

Wednesday, 13 September 2017 18:26
Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá. Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá.
There is no translation available.

Farba očí závisí od farby dúhovky. Farbu dúhovky určuje množstvo a umiestnenie pigmentu. Pigment umiestnený iba v hĺbke presvitá cez tkanivo dúhovky a farba dúhovky sa vtedy javí  ako modrá.

Túto pigmentovú vrstvu majú všetci ľudia, okrem albínov. Pokiaľ na povrchu dúhovky máme aj ďalšiu vrstvu pigmentu, dúhovka je hnedá. Pokiaľ je táto povrchová vrstva veľmi tenká, dúhovka je do zelena. Viete ale o tom, že farba očí sa dá zmeniť už aj operáciou? Stačí na to laser nastavený na špeciálnu vlnovú dĺžku a približne 20 minút času.

Medicínou proti genetike

Vraví sa, že za každým hnedým okom je modré oko. Môže za to práve hĺbka pigmentu, ktorá ovplyvňuje jeho farbu po narodení. O množstve pigmentu v oku rozhoduje, samozrejme, dedičnosť. Jedna z vedeckých prác z University of Copenhagen hovorí o teórii, že všetci  modrookí ľudia majú pravdepodobne jedného spoločného predka, ktorý žil približne pred 6 až 10 tisíc rokmi v oblasti súčasnej Škandinávie. Pravdepodobne preto tu dodnes žije najviac modrookých ľudí.

(Ako je to s farbou očí v Európe, môžeme vidieť na tejto mape. (unsafe harbour)

Hnedá farba oka je považovaná za dominantnú a modrá za recesívnu. Znamená to, že hnedá farba má nad modrou „presilu“. Je preto takmer nemožné, aby dvaja modrookí rodičia mali dieťa s hnedými alebo zelenými očami. Pri dvoch hnedookých rodičoch je taktiež vysoko pravdepodobné, že budú mať dieťa s hnedými očami, avšak malé percento môže byť aj zelenookých, respektíve modrookých.

Čo sa však dá urobiť, ak ste s farbou očí neskôr v živote nespokojní a chcete zmenu? Určite ste už počuli o farebných šošovkách, ktoré premenia vašu dúhovku napríklad aj na fialovú. Istý Dr. Homer z kalifornskej spoločnosti Stroma Medical však prednedávnom prišiel s oveľa radikálnejším riešením.

Zistil totiž, že vďaka laseru nastavenému na špeciálnu vlnovú dĺžku dokáže farbu oka zmeniť natrvalo, a to práve odstránením „nadbytočného“ pigmentu z povrchu oka. Zákrok trvá približne 20 minút.

Iba z hnedej na modrú

Takýto laser dokáže pigment len odstraňovať, nie tvoriť, preto je operáciou možné dosiahnuť iba zmeny z hnedej farby oka na modrú. Po zákroku však výsledok nie je okamžitý. Ľudské telo potrebuje niekoľko týždňov, kým v oku odstráni všetky nadbytočné pigmentové epitely a zostane natrvalo modré.

                                                                                                          (schéma rohovky)

Pred samotným zákrokom sa treba naozaj dobre rozhodnúť. Do konca života totiž môžete na svet pozerať už len modrými očami. Zanedbateľná nie je ani cena zákroku. Operácia je stále iba v testovacej fáze a jej cena sa preto šplhá až do výšky 5 000 dolárov. U nás by tento zákrok mohol byť dostupný o niekoľko rokov.

Ďalším, trochu zvláštnym, spôsobom zmeny farby oka je tetovanie rohovky krycou farbou (viac informácií nájdete napríklad na http://www.coloreyetattoo.com/). Tento typ zákroku robím aj ja osobne z kozmetických dôvodov na slepých očiach, ktoré sú takmer celé biele. Výsledky sú zväčša veľmi presvedčivé – viac o tejto procedúre som písal v mojom predchádzajúcom blogu.

Zmena farby oka naopak z modrej na hnedú je možná len čiastočne, a to špeciálnymi kvapkami, ktoré sú dostupné na predpis a používajú sa na liečbu zeleného zákalu.

Tieto kvapky však nie sú určené na tento účel a môžu oči dráždiť. Okrem toho ešte predlžujú a zahusťujú riasy, takže ich možno považovať trochu za „zázrak“.

A čo bezpečnosť?

Operácie, pri ktorých sa priamo zasahuje do očnej buľvy, sú vždy do istej miery rizikové. Pri odstraňovaní pigmentu z oka riziko zatiaľ nie je celkom známe, keďže ide o pomerne nový zákrok. Podľa dostupných informácií ale procedúra nezanecháva následky.

Spomínaná firma Stroma Medical uskutočnila od prvej operácie už desiatky zákrokov na zmenu farby rohovky a všetky boli doposiaľ úspešné. Ani to však nie je 100% záruka úspešnosti.

Pokiaľ by ste sa potenciálne rozhodovali medzi operáciou a farebnými šošovkami – tie nevyhnutne nemusia byť bezpečnejšou alternatívou. Takéto šošovky totiž často nie sú viazané na predpis alebo odporúčanie lekára a neslúžia zväčša ani na korekciu videnia. Ich kvalita je preto veľmi ťažko overiteľná a môžu spôsobovať začervenanie očí, štípanie, slzenie, dokonca až slepotu – najmä ak nebudete dodržiavať správnu hygienu šošoviek.

Pokiaľ vás téma zaujala a ste zvedaví na informácie „z prvej ruky“, pozrite si rozhovor s jedným z operovaných pacientov v Stroma Medical:

 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(1 Vote)

News

 • Tags: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  There is no translation available.Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili...

 • Tags: 2024
  Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke? Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke?

  There is no translation available.Detská očná škôlka Dúhovka privítala rodičov a deti na dni otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť nazrieť do priestorov očnej škôlky, ambulancií a zažiť atmosféru detského očného centra na vlastnej koži. Rodičia a deti sa zoznámili s našimi špeciálnymi pedagógmi,...

 • Tags: 2024
  Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku

  There is no translation available.Sieť očných kliník, ambulancií a optík Lexum, vedúci privátny poskytovateľ komplexnej a prémiovej oftalmologickej starostlivosti v Českej republike, významne posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Lexum tak k svojej súčasnej pozícii lídra v Českej republike pridáva ďalšie...

more news