Title of ... Description of .. VideoObject

Google Glass: môžu ovplyvniť periférne videnie?

Friday, 28 August 2015 13:14
There is no translation available.

Internetový gigant prišiel s novinkou na trh v roku 2014. Predaj bol však začiatkom roka 2015 pozastavený. Google touto technológiou otvoril priestor novej spoločenskej debate, legislatíve, ale aj medicínskym a vedeckým výskumom.

Zariadenie Google Glass sa skladá z náhlavnej súpravy na očiach podobne ako okuliare. Je na nich optický displej umiestnený tesne nad pravým okom. Užívateľ môže vďaka tomuto zariadeniu odfotiť to, čo je v jeho dosahu viditeľnosti, vytvárať videá, získavať informácie o trasách a využívať mnoho iných akcií.

Tím vedcov z University of California in San Francisco (UCSF) zisťoval, či má nosenie Google Glass vplyv na vizuálne funkcie ich nositeľa. Výsledky výskumu publikovali v novembri 2014, teda mesiac pred oficiálnymi informáciami o pozastavení predaja. Nebolo však potvrdené, či pozastavenie projektu súvisí aj s týmto výskumom. Google oficiálne uviedol, že to bolo pre zmenu predajnej politiky a práve v tomto období zrejme pracuje na novom vylepšenom modeli Google Glass 2.

Výsledok výskumu prekvapil: nosenie Google Glass ovplyvňuje zorné pole

Výskumníci hodnotili vizuálne funkcie troch ľudí, počas toho, ako mali na sebe Google Glass po dobu 60 minút. Výsledky boli následne porovnané so zrakovými funkciami ľudí so štandardnými okuliarmi podobnej veľkosti, a rovnako aj bez okuliarov za rovnaký čas.

Vedci zistili, že u všetkých troch ľudí spôsobili Google Glass skotómy (ohraničené výpadky videnia v zornom poli) v pravej hornej časti zorného poľa. To znamená, že ich periférne videnie bolo čiastočne blokované. Tento typ videnia je však veľmi dôležitý. Používame ho pri každodenných aktivitách ako šoférovanie, prechádzanie cez cestu či pri športe.

Vedci tiež analyzovali 132 fotografií rôznych ľudí nosiacich Google Glass, aby určili polohu obrazovky displeja vo vzťahu k zrenici nositeľa. Z analýzy vyplynulo, že zariadenie prekrýva u mnohých užívateľov oblasť zrenice. Toto môže u nositeľov takýchto zariadení spôsobiť vznik porúch zorného poľa.

(Poloha displeja voči zrenici (Wikimedia)

Išlo o jeden z prvých výskumov, ktorý zisťoval vplyv nositeľnej elektroniky s displejom upevneným priamo na hlave na vizuálne funkcie. Vedcom sa podarilo dokázať, že zariadenie spôsobilo klinicky významnú prekážku vizuálneho poľa v pravom hornom kvadrante. Treba dodať, že zistené defekty boli vyvolané len konštrukciou rámu a rušenie nesúviselo s účinkom softvéru, uvidíme teda, ako si s problémom Google poradí pri novej verzii Google Glass 2.

Keďže používanie takýchto technológií sa stáva čoraz bežnejšie, vedci upozorňujú na potrebu ďalšieho skúmania problematiky, aby sa poukázalo na prípadné nežiaduce účinky týchto zariadení na zrak.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

 • Tags: 2023
  Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke

  There is no translation available.Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky UVEA,...

 • Tags: 2023
  Prečo si vybrať očnú škôlku? Prečo si vybrať očnú škôlku?

  There is no translation available.Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré...

more news