Title of ... Description of .. VideoObject

Google Glass: môžu ovplyvniť periférne videnie?

piatok, 28 august 2015 13:14

Internetový gigant prišiel s novinkou na trh v roku 2014. Predaj bol však začiatkom roka 2015 pozastavený. Google touto technológiou otvoril priestor novej spoločenskej debate, legislatíve, ale aj medicínskym a vedeckým výskumom.

Zariadenie Google Glass sa skladá z náhlavnej súpravy na očiach podobne ako okuliare. Je na nich optický displej umiestnený tesne nad pravým okom. Užívateľ môže vďaka tomuto zariadeniu odfotiť to, čo je v jeho dosahu viditeľnosti, vytvárať videá, získavať informácie o trasách a využívať mnoho iných akcií.

Tím vedcov z University of California in San Francisco (UCSF) zisťoval, či má nosenie Google Glass vplyv na vizuálne funkcie ich nositeľa. Výsledky výskumu publikovali v novembri 2014, teda mesiac pred oficiálnymi informáciami o pozastavení predaja. Nebolo však potvrdené, či pozastavenie projektu súvisí aj s týmto výskumom. Google oficiálne uviedol, že to bolo pre zmenu predajnej politiky a práve v tomto období zrejme pracuje na novom vylepšenom modeli Google Glass 2.

Výsledok výskumu prekvapil: nosenie Google Glass ovplyvňuje zorné pole

Výskumníci hodnotili vizuálne funkcie troch ľudí, počas toho, ako mali na sebe Google Glass po dobu 60 minút. Výsledky boli následne porovnané so zrakovými funkciami ľudí so štandardnými okuliarmi podobnej veľkosti, a rovnako aj bez okuliarov za rovnaký čas.

Vedci zistili, že u všetkých troch ľudí spôsobili Google Glass skotómy (ohraničené výpadky videnia v zornom poli) v pravej hornej časti zorného poľa. To znamená, že ich periférne videnie bolo čiastočne blokované. Tento typ videnia je však veľmi dôležitý. Používame ho pri každodenných aktivitách ako šoférovanie, prechádzanie cez cestu či pri športe.

Vedci tiež analyzovali 132 fotografií rôznych ľudí nosiacich Google Glass, aby určili polohu obrazovky displeja vo vzťahu k zrenici nositeľa. Z analýzy vyplynulo, že zariadenie prekrýva u mnohých užívateľov oblasť zrenice. Toto môže u nositeľov takýchto zariadení spôsobiť vznik porúch zorného poľa.

(Poloha displeja voči zrenici (Wikimedia)

Išlo o jeden z prvých výskumov, ktorý zisťoval vplyv nositeľnej elektroniky s displejom upevneným priamo na hlave na vizuálne funkcie. Vedcom sa podarilo dokázať, že zariadenie spôsobilo klinicky významnú prekážku vizuálneho poľa v pravom hornom kvadrante. Treba dodať, že zistené defekty boli vyvolané len konštrukciou rámu a rušenie nesúviselo s účinkom softvéru, uvidíme teda, ako si s problémom Google poradí pri novej verzii Google Glass 2.

Keďže používanie takýchto technológií sa stáva čoraz bežnejšie, vedci upozorňujú na potrebu ďalšieho skúmania problematiky, aby sa poukázalo na prípadné nežiaduce účinky týchto zariadení na zrak.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality a Blogy

 • Značky: 2024
  Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke

  Ste vo veku približne 50+? Zahmlievajú sa vám okuliare alebo vás otravuje nosiť dennodenne okuliare alebo kontaktné šošovky? Starecká ďalekozrakosť je ochorenie, ktorému sa nevyhneme. Dobrou správou však je, že ho vieme vyriešiť. A to krátkym a bezbolestným operačným zákrokom.

 • Značky: 2024
  Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

viac aktualít