Title of ... Description of .. VideoObject

Rukavice, s ktorými prečítate Braillovo písmo bez učenia

Thursday, 02 April 2015 13:07
Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré
There is no translation available.

Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré pomocou jemných elektrických vibrácií dokážu „naučiť“ ruky ľudí čítať Braillovo písmo bez toho, aby sa ho museli reálne učiť.

Pre slepých ľudí je tento objav naozaj prelomový, zo 40 miliónov nevidiacich ovláda Braillovo písmo iba 10%. Slepota navyše postihuje najmä staršiu generáciu a nie je žiadnym tajomstvom, že s pribúdajúcim vekom sa nové veci učia omnoho ťažšie. Unikátne rukavice z dielne vedcov technologického inštitútu v Georgii sa neustále vyvíjajú a je možné, že o niekoľko rokov budú dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Predchodkyňami týchto „slepeckých“ rukavíc sú rukavice Piano Touch, ktoré vedci vytvorili ešte v roku 2008. Pre lepšiu predstavu o fungovaní tohto vynálezu si pozrite video, v ktorom spoluautorka projektu vysvetľuje princípy fungovania rukavíc. Piano Touch sú podľa všetkého schopné naučiť kohokoľvek zahrať rôzne melódie na klavír za 45 minút a v súčasnosti už majú viacero technologicky pokročilejších nástupcov.

 

Počítačové rukavice na učenie Braillovho písma pokračujú v tejto línii, namiesto hudby však učia ruky rozpoznávať písmo. Skladajú sa z malých vibračných motorov, ktoré vysielajú signály do kĺbov na prstoch. Vibrácie vysielajú signály do rúk a nositeľ je po nejakom čase schopný akoby nevedomky zopakovať na základe pasívneho hmatového učenia pohyby, ktoré rukavice simulujú. Ľudia získavajú motorické schopnosti bez toho, aby pri učení venovali aktívnu pozornosť svojim rukám.

Testovanie má výborné výsledky

Pri testovaní rukavíc dostali účastníci niekoľko úloh a nikto z nich Braillovo písmo nepoznal. Tí zúčastnení, ktorí dostali okrem zvukového podnetu a vzorca písanej frázy v Braillovom písme aj vibračný podnet, boli o tretinu presnejší ako tí, ktorý dostali len zvuk. Niektorí dokonca dosiahli dokonalú presnosť. Vedci tiež zistili, že títo účastníci boli potom schopní efektívne prejsť z písania Braillovho písma na jeho čítanie, pričom dokázali rozpoznať viac než 70 percent písmen z fráz.

Zvládnu to za deň?

Momentálne vedci pracujú na ďalšej štúdii, ktorá testuje, ako sa participanti s použitím počítačových rukavíc dokážu naučiť celú Braillovu abecedu. Výsledky sú skutočne ohromujúce - až 75 % ľudí vykazuje dokonalú presnosť písania a viac ako 90 % písmen účastníci dokážu rozpoznať a prečítať už po 4 hodinách.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

 • Tags: 2023
  Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke

  There is no translation available.Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky UVEA,...

 • Tags: 2023
  Prečo si vybrať očnú škôlku? Prečo si vybrať očnú škôlku?

  There is no translation available.Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré...

more news