Title of ... Description of .. VideoObject

Rukavice, s ktorými prečítate Braillovo písmo bez učenia

štvrtok, 02 apríl 2015 13:07
Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré

Znie to veľmi zvláštne, ale funguje to. Vedci vytvorili rukavice, ktoré pomocou jemných elektrických vibrácií dokážu „naučiť“ ruky ľudí čítať Braillovo písmo bez toho, aby sa ho museli reálne učiť.

Pre slepých ľudí je tento objav naozaj prelomový, zo 40 miliónov nevidiacich ovláda Braillovo písmo iba 10%. Slepota navyše postihuje najmä staršiu generáciu a nie je žiadnym tajomstvom, že s pribúdajúcim vekom sa nové veci učia omnoho ťažšie. Unikátne rukavice z dielne vedcov technologického inštitútu v Georgii sa neustále vyvíjajú a je možné, že o niekoľko rokov budú dostupné aj pre širšiu verejnosť.

Predchodkyňami týchto „slepeckých“ rukavíc sú rukavice Piano Touch, ktoré vedci vytvorili ešte v roku 2008. Pre lepšiu predstavu o fungovaní tohto vynálezu si pozrite video, v ktorom spoluautorka projektu vysvetľuje princípy fungovania rukavíc. Piano Touch sú podľa všetkého schopné naučiť kohokoľvek zahrať rôzne melódie na klavír za 45 minút a v súčasnosti už majú viacero technologicky pokročilejších nástupcov.

 

Počítačové rukavice na učenie Braillovho písma pokračujú v tejto línii, namiesto hudby však učia ruky rozpoznávať písmo. Skladajú sa z malých vibračných motorov, ktoré vysielajú signály do kĺbov na prstoch. Vibrácie vysielajú signály do rúk a nositeľ je po nejakom čase schopný akoby nevedomky zopakovať na základe pasívneho hmatového učenia pohyby, ktoré rukavice simulujú. Ľudia získavajú motorické schopnosti bez toho, aby pri učení venovali aktívnu pozornosť svojim rukám.

Testovanie má výborné výsledky

Pri testovaní rukavíc dostali účastníci niekoľko úloh a nikto z nich Braillovo písmo nepoznal. Tí zúčastnení, ktorí dostali okrem zvukového podnetu a vzorca písanej frázy v Braillovom písme aj vibračný podnet, boli o tretinu presnejší ako tí, ktorý dostali len zvuk. Niektorí dokonca dosiahli dokonalú presnosť. Vedci tiež zistili, že títo účastníci boli potom schopní efektívne prejsť z písania Braillovho písma na jeho čítanie, pričom dokázali rozpoznať viac než 70 percent písmen z fráz.

Zvládnu to za deň?

Momentálne vedci pracujú na ďalšej štúdii, ktorá testuje, ako sa participanti s použitím počítačových rukavíc dokážu naučiť celú Braillovu abecedu. Výsledky sú skutočne ohromujúce - až 75 % ľudí vykazuje dokonalú presnosť písania a viac ako 90 % písmen účastníci dokážu rozpoznať a prečítať už po 4 hodinách.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom. Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom.

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

 • Značky: 2024
  Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

  Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

viac aktualít