Title of ... Description of .. VideoObject

Tupozrakosť alebo amblyopia je zrakové ochorenie, pri ktorom človek stráca zrakovú ostrosť a schopnosť priestorového videnia. Mozog vypne spracovanie signálov zo slabšieho oka. Ochorenie sa preto často prejavuje škúlením.

V čom je
problém?

Tupozrakosť

Tupozrakosť vzniká najmä v detstve, keď prebieha vývoj miesta najostrejšieho videnia (makula). Postihnuté oko zväčša nemá žiadne známky poškodenia, avšak optická dráha, ktorá prenáša z oka do mozgu zrakové podnety, nie je dostatočne vyvinutá.
Tento stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním na blízko (akomodáciou), čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka.
Človek však zároveň stratí priestorové videnie a svet vníma ako 2D obraz.

Tupozrakosť

Liečba tupozrakosti

Okluzor a konvenčné cvičenia

Štandardom liečby tupozrakosti je nastavenie správnej okuliarovej korekcie a jej trvalé nosenie. Následne aplikácia náplaste (tzv. okluzor) na dominantné oko s cieľom posilniť to slabšie a trénovať tak zrakové centrá v mozgu. Podpornú funkciu majú pri tejto forme liečby tzv. „konvenčné zrakové cvičenia“.

Cvičenia sú určené pre pacientov, ktorí majú problémy s koordináciou obidvoch očí, najmä pri čítaní a s tým spojenou následnou únavou očí.

Cieľom cvičení je tréning okohybných svalov - spájanie a rozpájanie očí, ktoré tvoria základ pre binokulárnu spoluprácu a komplexné priestorové videnie. Tento spôsob liečby, pri ktorom sa kombinuje použitie okluzorakonvenčných cvičení, je však účinný len u malých detí.

 • liečba prebieha sériou cvičení pod dohľadom vizuálnej terapeutky u nás
 • jeden tréning trvá približne 60 minút
 • po ukončení liečby možno očakávať zlepšenie senzorických shopností pacientových očí. U mnohých pacientov sa tak upravia astenopické problémy spojené so zrakovou námahou a zostrí sa videnie, najmä v prípade tupozrakého oka
Oculus rift a virtuálna realita

Je to najzábavnejšia existujúca liečebná terapia očného ochorenia. Pre dospelých prináša novú nádej v prípade, že liečba doposiaľ nebola realizovaná. Pre deti je táto liečba zábavou.

Princíp liečby je totiž založený na hraní počítačovej hry, ktorá bola vyvinutá špeciálne na liečbu tupozrakosti

Ak máte vlastné okuliare na virtuálnu realitu (napr. Samsung gear VR), vďaka špeciálnej mobilnej aplikácii môžete svoj zrak trénovať aj doma, pričom náš lekár sleduje váš progres cez cloudové rozhranie.

 • pacient plní v hre rôzne úlohy, ktoré ho nútia vnímať priestor, a tak trénuje priestorové videnie
 • princíp liečby spočíva v tom, že špeciálne displeje okuliarov zobrazujú iný obraz pre každé oko
 • s metódou liečby vo virtuálnej realite pracujeme od roku 2015 a dobré výsledky dosahujeme nielen u detí, ale aj u dospelých, o ktorých sa doteraz hovorilo, že šancu na vyliečenie tupozrakosti nemajú
 • najviac sa nám osvedčila liečebná metóda kombinovaného cvičenia, ktorá zahŕňa tréning so špeciálnymi okuliarmi a konvenčné cvičenia

Tím na liečbu tupozrakosti

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.
 • MUDr. Karolína Benca Kapitánová, PhD., FEBO
  MUDr. Karolína Benca
  Kapitánová, FEBO
 • Bc. Erik Sahatqija
  Bc. Erik Sahatqija

  Prístroje

  • CIRRUS HD-OCT ZEISS
   Koherentný tomograf Cirrus HD

   Koherentný tomograf Cirrus HD

   CIRRUS HD-OCT ZEISS

   V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

  • Oculus Rift
   Oculus Rift

   Oculus Rift

   OculusRift

   Ide o okuliare virtuálnej reality, ktoré v kombinácii so softwarom pre liečbu amblyopie poskytujú nádej na zlepšenie videnia pre pacientov trpiacich tupozrakosťou aj vo vyššom veku.

   V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pričom pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trochu inak posunutý obraz.

   Počas hry sa do pozerania zapája najmä oko trpiace amblyopiou a zároveň sa pacient učí používať obidve oči naraz.

   V porovnaní s okluzívnou terapiou ide o výrazný posun v binokulárnom videní, keď pacient používa obidve oči naraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný.

  • SCHWIND SIRIUS
   Topograf Sirius

   Topograf Sirius

   SCHWIND SIRIUS

   Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

   Je zákrok pre vás?

   Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

   Cenník

   Kompletný cenník k liečbe tupozrakosti nájdete na: https://www.duhovka.sk/cenník (Liečba tupozrakosti)

   Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

   Ďaľšie informácie

   • class: klinika
   • sdo_type: VideoObject
   • sdo_name: Title of ...
   • sdo_description: Description of ..
   • sdo_duration: PT1M33S
   • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
   • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
   • sdo_interactionCount: 1

   Aktuality

   • Značky: 2024
    Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

    Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

   • Značky: 2024
    Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke? Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke?

    Detská očná škôlka Dúhovka privítala rodičov a deti na dni otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť nazrieť do priestorov očnej škôlky, ambulancií a zažiť atmosféru detského očného centra na vlastnej koži. Rodičia a deti sa zoznámili s našimi špeciálnymi pedagógmi, optometristami,…

   • Značky: 2024
    Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku Lexum sa vďaka ďalším akvizíciám stalo najväčším poskytovateľom privátnej očnej starostlivosti na Slovensku

    Sieť očných kliník, ambulancií a optík Lexum, vedúci privátny poskytovateľ komplexnej a prémiovej oftalmologickej starostlivosti v Českej republike, významne posilňuje svoju pozíciu aj na Slovensku. Lexum tak k svojej súčasnej pozícii lídra v Českej republike pridáva ďalšie prvenstvo v podobe…

   viac aktualít

   Blogy

   viac blogov