Title of ... Description of .. VideoObject
Videnie zdravého oka
videnie zdravého oka
Videnie chorého oka
Tupozrakost UVEA

Tupozrakosť

Tupozrakosť alebo amblyopia je zrakové ochorenie, pri ktorom človek stráca zrakovú ostrosť a schopnosť priestorového videnia. Mozog vypne spracovanie signálov zo slabšieho oka. Ochorenie sa preto často prejavuje škúlením.

V čom je problém?

Tupozrakost

Tupozrakosť vzniká najmä v detstve, keď prebieha vývoj miesta najostrejšieho videnia (makula). Postihnuté oko zväčša nemá žiadne známky poškodenia, avšak optická dráha, ktorá prenáša z oka do mozgu zrakové podnety, nie je dostatočne vyvinutá.
Tento stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním na blízko (akomodáciou), čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka.
Človek však zároveň stratí priestorové videnie a svet vníma ako 2D obraz.

Tupozrakost

Liečba tupozrakosti

Okluzor a konvenčné cvičenia

Zlatým štandardom liečby tupozrakosti je aplikácia náplaste (tzv. okluzor) na dominantné oko s cieľom posilniť to slabšie a trénovať tak zrakové centrá v mozgu. Podpornú funkciu majú pri tejto forme liečby tzv. „konvenčné zrakové cvičenia“.

Cvičenia sú určené pre pacientov, ktorí majú problémy s koordináciou obidvoch očí, najmä pri čítaní a s tým spojenou následnou únavou očí.

Cieľom cvičení je tréning okohybných svalov - spájanie a rozpájanie očí, ktoré tvoria základ pre binokulárnu spoluprácu a komplexné priestorové videnie. Tento spôsob liečby, pri ktorom sa kombinuje použitie okluzorakonvenčných cvičení, je však účinný len u malých detí.

 • liečba prebieha sériou cvičení pod dohľadom vizuálnej terapeutky u nás
 • jeden tréning trvá približne 45 minút
 • po ukončení liečby možno očakávať zlepšenie senzorických shopností pacientových očí. U mnohých pacientov sa tak upravia astenopické problémy spojené so zrakovou námahou a zostrí sa videnie, najmä v prípade tupozrakého oka
Oculus rift a virtuálna realita

Je to najzábavnejšia existujúca liečebná terapia očného ochorenia. Pre dospelých prináša novú nádej v prípade, že liečba doposiaľ nebola realizovaná. Pre deti je táto liečba zábavou.

Princíp liečby je totiž založený na hraní počítačovej hry, ktorá bola vyvinutá špeciálne na liečbu tupozrakosti

Ak máte vlastné okuliare na virtuálnu realitu (napr. Samsung gear VR), vďaka špeciálnej mobilnej aplikácii môžete svoj zrak trénovať aj doma, pričom náš lekár sleduje váš progres cez cloudové rozhranie.

 • pacient plní v hre rôzne úlohy, ktoré ho nútia vnímať priestor, a tak trénuje priestorové videnie
 • princíp liečby spočíva v tom, že špeciálne displeje okuliarov zobrazujú iný obraz pre každé oko
 • s metódou liečby vo virtuálnej realite pracujeme od roku 2015 a dobré výsledky dosahujeme nielen u detí, ale aj u dospelých, o ktorých sa doteraz hovorilo, že šancu na vyliečenie tupozrakosti nemajú
 • najviac sa nám osvedčila liečebná metóda kombinovaného cvičenia, ktorá zahŕňa tréning so špeciálnymi okuliarmi a konvenčné cvičenia

Tím na liečbu tupozrakosti

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.
 • Erik Sahatqtia
  Erik Sahatqtia
 • MUDr. Monika Fedorová
  MUDr. Monika Fedorová
 • MUDr. Karolína Kapitánová
  MUDr. Karolína Kapitánová

  Prístroje

  • CIRRUS HD-OCT ZEISS
   Koherentný tomograf Cirrus HD

   Koherentný tomograf Cirrus HD

   CIRRUS HD-OCT ZEISS

   V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

  • Oculus Rift
   Oculus Rift

   Oculus Rift

   OculusRift

   Ide o okuliare virtuálnej reality, ktoré v kombinácii so softwarom pre liečbu amblyopie poskytujú nádej na zlepšenie videnia pre pacientov trpiacich tupozrakosťou aj vo vyššom veku.

   V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pričom pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trochu inak posunutý obraz.

   Počas hry sa do pozerania zapája najmä oko trpiace amblyopiou a zároveň sa pacient učí používať obidve oči naraz.

   V porovnaní s okluzívnou terapiou ide o výrazný posun v binokulárnom videní, keď pacient používa obidve oči naraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný.

  • SCHWIND SIRIUS
   Topograf Sirius

   Topograf Sirius

   SCHWIND SIRIUS

   Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

   Je zákrok pre vás?

   Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

   Cenník

   LIEČBA TUPOZRAKOSTIVŠZPDÔVERAUNION
   KOMPLEXNÉ VYŠETRENIE PRI LIEČBE TUPOZRAKOSTI40 €40 €40 €
   KONVENČNÉ CVIČENIA50 €50 €50 €
   LIEČBA VIRTUÁLNOU REALITOU NA KLINIKE

   ZÁKLADNÝ BALÍK
   170 €170 €170 €
   LIEČBA VIRTUÁLNOU REALITOU NA KLINIKE

   KOMPLEXNÝ BALÍK
   210 €210 €210 €
   DOMÁCA LIEČBA VIRTUÁLNOU REALITOU

   ÚVODNÝ CYKLUS
   240 €240 €240 €
   DOMÁCA LIEČBA VIRTUÁLNOU REALITOU

   ZÁKLADNÝ BALÍK
   160 €160 €160 €
   DOMÁCA LIEČBA VIRTUÁLNOU REALITOU

   KOMPLEXNÝ BALÍK
   190 €190 €190 €
   K cene sa individuálne pripočítava cena od 0€ do 20€ podľa náročnosti stupňa cvičení.

   Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

   Ďaľšie informácie

   • class: klinika
   • sdo_type: VideoObject
   • sdo_name: Title of ...
   • sdo_description: Description of ..
   • sdo_duration: PT1M33S
   • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
   • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
   • sdo_interactionCount: 1

   Aktuality

   • Značky: 2021
    V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

    Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

   • Značky: 2020
    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

   • Značky: 2020
    V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

    Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

   viac aktualít

   Blogy

   • Značky: juraj halicka
    Oko a omamné látky Oko a omamné látky

    Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

   • Značky: juraj halicka
    Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

    Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

   • Značky: juraj halicka
    Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

    Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

   viac blogov