Title of ... Description of .. VideoObject
Videnie zdravého oka
videnie zdravého oka
Videnie chorého oka
Vetchozrakosť UVEA

Starecká ďalekozrakosť

Starecká ďalekozrakosť, nazývaná aj presbyopia sa zväčša týka pacientov nad 45 rokov. Prejavuje sa tým, že oko stráca schopnosť zaostriť na blízke predmety.

V čom je problém?

ŠOŠOVKA
Vetchozrakosť

Presbyopia nepatrí medzi typické refrakčné poruchy. Spôsobuje ju fyziologické starnutie vnútroočnej šošovky. Od určitého veku postihuje každého a ešte na ňu neexistuje žiadna prevencia.
Typickým pacientom je človek nad 45 rokov, ktorý používa okuliare na čítanie. Niekedy ju voláme aj choroba krátkych rúk, lebo pacienti s presbyopiou si odďaľujú čítané predmety čo najďalej od očí.

Vetchozrakosť

Aké sú možnosti odstránenia presbyopie?

INTRACOR
Vetchozrakost

Jednou z možností korekcie presbyopie je liečebná metóda
Tento zákrok je vykonávaný femtosekundovým laserom, ktorého veľkou výhodou je prakticky okamžitý výsledok. Videnie sa reálne zlepšuje do niekoľkých hodín po výkone. 
Operácia trvá asi 20 sekúnd a nevyžaduje použitie chirurgických nástrojov.
Počas jej výkonu nedochádza k porušeniu povrchu rohovky alebo inej časti oka, čo minimalizuje riziko infekcie.
Pred operáciou je samozrejme nutné vykonať komplexné očné vyšetrenie, na základe ktorého sa dá zhodnotiť, či je pacient vhodný na tento typ zákroku.

 • Vhodným kandidátom je pacient vo veku nad 45 rokov, s ľahkou ďalekozrakosťou t.j. s dioptriami do diaľky +0,5 až +1,25 a na čítanie +2,0 až +3,25.
 • Niekoľko hodín (obvykle 1 až 2 hodiny) po zákroku pacient vidí na operované oko zahmlene.
 • Videnie na blízko sa badateľne zlepšuje už 2 hodiny po zákroku.
 • Obvykle už na druhý deň je možné pokračovať v bežnej pracovnej činnosti, pričom oko nie je bolestivé.
Vetchozrakost
PRELEX
Vetchozrakost

Ďalšou možnosťou ako riešiť vetchozrakosť po 45. roku života je metóda PRELEX (PREsbyopic Lens EXchange) alebo CLE (Clear Lens Extraction).
Táto metóda spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá stratila schopnosť zaostrovať na blízke/vzdialené objekty, za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá pacientom zabezpečí kvalitné videnie na diaľku a súčasne i do blízka.
Umelá šošovka je pacientovi vyrobená na mieru a náš chirurg Vám odporučínajvhodnejšiu pre Vaše individuálne potreby (videnie na blízko, na diaľku i na strednú vzdialenosť). Šošovky sú implantované natrvalo a cítiť ich nebudete rovnako ako napr. necítite Vaše zubné výplne.
Šošovky sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, ktoré nie sú ovplyvniteľné zmenami súvisiacimi s vekom. Preto Vám zaistia dlhodobú priehľadnosť a stabilitu šošovky v oku.
Ideálny je pacient nad 45 rokov, ktorý potrebuje plusové okuliare na blízko i do diaľky.

 • Možné odstránenie akýchkoľvek dioptrií (súčasná korekcia krátkozrakosti, ďalekozrakosti a dokonca i astigmatizmu počas jedného výkonu)
 • Odporúčame vykonať zákrok PRELEX s asistenciou femtosekundového lasera z dôvodu vyššej šetrnosti ku tkanivám oka.
 • V budúcnosti zaniká potreba operácie sivého zákalu
 • Zákrok trvá cca 15 minút a je úplne bezbolestný.
Vetchozrakost

Pooperačná starostlivosť

Niekoľko hodín po zákroku pacient vidí na operované oko zahmlene.
Videnie na blízko sa badateľne zlepšuje už 2 hodiny po zákroku. Obvykle je už na druhý deň možné pokračovať v bežnej pracovnej činnosti.
Oko nie je bolestivé, môže však mierne slziť. Pacientom odporúčame nenosiť za dobrých svetelných podmienok okuliare, aby si mozog zvykol na nový optický stav a funkcie oka.
U každého pacienta to trvá rôzne dlho, obvykle však nie dlhšie ako tri mesiace. Je však možné, že pri zhoršených svetelných podmienkach budú nutné okuliare na blízko.

Tím pre liečbu presbyopie

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Miroslava Budinská
  MUDr. Miroslava Budinská
 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.
 • MUDr. Jaroslav Nikel
  MUDr. Jaroslav Nikel

  Prístroje

  • FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS
   Femtosekundový laser Victus

   Femtosekundový laser Victus

   FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS

   UVEA Mediklinik je prvé a jediné pracovisko na Slovensku, ktoré disponuje kombinovaným femtosekundovým laserom Victus nemeckej firmy Technolas PV.

   Výhodou lasera Victus je vysoká presnosť a šetrnosť ku tkanivám oka. Niektoré typy výkonov môžu byť vykonané úplne bez dotyku oka nástrojom, výhradne len laserovým lúčom. Firma Technolas PV si vybrala očnú kliniku UVEA Mediklinik ako svoje referenčné a školiace pracovisko.

   Čo umožňuje tento prístroj?

   LRCS

   umožňuje s vysokou presnosťou realizovať chirurgické výkony pri operácii sivého zákalu. Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulorexu a fragmentáciu šošovky.

   INTRACOR

   operačnú metódu korigujúcu zhoršené videnie na blízko, pomocou vytvorenia mikro krúžkov v stróme rohovky, čím sa docieli vyklenutie časti rohovky a úprava optického systému oka.

   CUSTOMFLAP

   tvorbu lamely rohovky pri operácii LASIK.

   CUSTOMSHAPE

   terapeutické zákroky na rohovke ako je keratoplastika, tunely pre rohovkové prstence a astigmatické keratotómie.

  • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

  • Navigačný systém Callisto Eye
   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

  • Biometrický system IOL Master 700
   Biometrický system IOL Master 700

   Biometrický system IOL Master 700

   Biometrický system IOL Master 700

   IOL Master 700 od firmy ZEISS sa používa na biometrické meranie, toto meranie je kľúčové pre presný výpočet vnútroočnej šošovky a vylúčenie potreby nosenia okuliarov po operácii sivého zákalu alebo po operácii na zbavenia sa okuliarov do blízka metódou PRELEX.
   Hlavnou výhodou tohoto prístroja je extrémne presné meranie dĺžky oka a zakrivenia rohovky a presný výpočet optickej mohutnosti implantovanej šošovky.

  • CONSTELLATION ALCON
   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   CONSTELLATION ALCON

   Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

   Prístroj je vybavený

   Torzným módom fakoemulzifikácie

   Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

   Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

   Integrovaným endolaserom

  • CIRRUS HD-OCT ZEISS
   Koherentný tomograf Cirrus HD

   Koherentný tomograf Cirrus HD

   CIRRUS HD-OCT ZEISS

   V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

  • The SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND
   Rohovkový wavefrontový analyzér

   Rohovkový wavefrontový analyzér

   SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND

   Analyzátor rohovkových aberácií pomocou vlnoplôch (alebo rohovkový “wavefront” aberometer)* ponúka všetky vlastnosti inovatívneho topografického systému. Tento systém analyzuje vlnoplochu rohovky a tým vie presne určiť symptomatické aberácie (optické chyby) rohovky.

  • SCHWIND SIRIUS
   Topograf Sirius

   Topograf Sirius

   SCHWIND SIRIUS

   Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

   Je zákrok pre vás?

   Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

   Cenník

   KOREKCIA PRESBYOPIE FEMTOSEKUNDOVÝM LASEROMVŠZPDÔVERAUNION
   INTRACOR1090€1090€1090€
   CLE / PRELEX (VÝMENA VNÚTROOČNEJ ŠOŠOVKY)VŠZPDÔVERAUNION
   CLE EXTRA790 €790 €790 €
   CLE FEMTO1090 €1090 €1090 €
   PRELEX EXTRA1190 €1190 €1190 €
   PRELEX FEMTO1490 €1490 €1490 €
   Príplatková cena za šošovku vyžiadanú pacientom po konzultácii s lekárom je od 0 do 240 €.

   Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

   Ďaľšie informácie

   • class: klinika
   • sdo_type: VideoObject
   • sdo_name: Title of ...
   • sdo_description: Description of ..
   • sdo_duration: PT1M33S
   • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
   • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
   • sdo_interactionCount: 1

   Aktuality

   • Značky: 2021
    V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

    Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

   • Značky: 2020
    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

   • Značky: 2020
    V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

    Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

   viac aktualít

   Blogy

   • Značky: juraj halicka
    Oko a omamné látky Oko a omamné látky

    Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

   • Značky: juraj halicka
    Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

    Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

   • Značky: juraj halicka
    Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

    Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

   viac blogov