Title of ... Description of .. VideoObject

Starecká ďalekozrakosť, nazývaná aj presbyopia sa zväčša týka pacientov nad 45 rokov. Prejavuje sa tým, že oko stráca schopnosť zaostriť na blízke predmety.

V čom je
problém?

Starecká ďalekozrakosť

Presbyopia nepatrí medzi typické refrakčné poruchy. Spôsobuje ju fyziologické starnutie vnútroočnej šošovky. Od určitého veku postihuje každého a ešte na ňu neexistuje žiadna prevencia.
Typickým pacientom je človek nad 45 rokov, ktorý používa okuliare na čítanie. Niekedy ju voláme aj choroba krátkych rúk, lebo pacienti s presbyopiou si odďaľujú čítané predmety čo najďalej od očí.

Starecká ďalekozrakosť

Aké sú možnosti odstránenia presbyopie?

PRELEX / CLE
PRELEX / CLE

Stareckú ďalekozrakosť je možné riešiť po 45. roku života operačnou metódou PRELEX (PREsbyopic Lens EXchange) alebo CLE (Clear Lens Extraction).
Táto metóda spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá stratila schopnosť zaostrovať na blízke/vzdialené objekty, za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá pacientom zabezpečí kvalitné videnie na diaľku a súčasne i do blízka.
Umelá šošovka je pacientovi vyrobená na mieru a náš chirurg Vám odporučí tú najvhodnejšiu pre Vaše individuálne potreby (videnie na blízko, na diaľku i na strednú vzdialenosť). Šošovky sú implantované natrvalo a cítiť ich nebudete rovnako ako napr. necítite Vaše zubné výplne.
Šošovky sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, ktoré nie sú ovplyvniteľné zmenami súvisiacimi s vekom. Preto Vám zaistia dlhodobú priehľadnosť a stabilitu šošovky v oku.
Ideálny je pacient nad 45 rokov, ktorý potrebuje plusové okuliare na blízko i do diaľky.

 • Možné odstránenie akýchkoľvek dioptrií (súčasná korekcia krátkozrakosti, ďalekozrakosti a dokonca i astigmatizmu počas jedného výkonu).
 • V budúcnosti zaniká potreba operácie sivého zákalu.
 • Zákrok trvá cca 15 minút a je úplne bezbolestný.
PRELEX / CLE
PRELEX / CLE S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA
PRELEX / CLE S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA

Operáciu PRELEX / CLE odporúčame vykonať s asistenciou femtosekundového lasera. Pri zákroku sa využíva špeciálny laser, ktorý zabezpečuje väčšiu presnosť operácie. Laserový lúč „rozbije“ prirodzenú šošovkuvykoná tri základné mikrochirurgické rezy presnejšie ako ruka chirurga.
Využitie femtosekundového lasera skracuje oproti štandardnej operácii dobu zákroku, urýchľuje hojenie, je šetrné ku tkanivu oka a zvyšuje tak bezpečnosť celého zákroku.

 • Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulotómiu a fragmentáciu šošovky.
 • Použitím femtolaseru získa operačná rana presný tvar, veľkosť a pozíciu.
 • Vďaka femtolaseru je možné pre odsatie prirodzenej šošovky použiť nižšiu ultrazvukovú energiu fakoemulzifikačného prístroja, čo zabezpečí vyššiu šetrnosť pre očné tkanivo.
PRELEX / CLE S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA

Pooperačná starostlivosť

Niekoľko hodín po zákroku pacient vidí na operované oko zahmlene.
Videnie na blízko sa badateľne zlepšuje už 2 hodiny po zákroku. Odporúčame dodržať kľudový režim minimálne 1-2 dni po operácii.
Následne môže pacient obvykle pokračovať v bežnej pracovnej činnosti.
Oko nie je bolestivé, môže však mierne slziť. Pacientom odporúčame nenosiť za dobrých svetelných podmienok okuliare, aby si mozog zvykol na nový optický stav a funkcie oka.
U každého pacienta to trvá rôzne dlho, obvykle však nie dlhšie ako tri mesiace. Je však možné, že pri zhoršených svetelných podmienkach budú nutné okuliare na blízko.

Tím pre liečbu presbyopie

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.

Prístroje

 • FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS
  Femtosekundový laser Victus

  Femtosekundový laser Victus

  FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS

  UVEA Mediklinik je prvé a jediné pracovisko na Slovensku, ktoré disponuje kombinovaným femtosekundovým laserom Victus nemeckej firmy Technolas PV.

  Výhodou lasera Victus je vysoká presnosť a šetrnosť ku tkanivám oka. Niektoré typy výkonov môžu byť vykonané úplne bez dotyku oka nástrojom, výhradne len laserovým lúčom. Firma Technolas PV si vybrala očnú kliniku UVEA Mediklinik ako svoje referenčné a školiace pracovisko.

  Čo umožňuje tento prístroj?

  LRCS

  umožňuje s vysokou presnosťou realizovať chirurgické výkony pri operácii sivého zákalu. Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulorexu a fragmentáciu šošovky.

  CUSTOMFLAP

  tvorbu lamely rohovky pri operácii LASIK.

  CUSTOMSHAPE

  terapeutické zákroky na rohovke ako je keratoplastika, tunely pre rohovkové prstence a astigmatické keratotómie.

 • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

 • Navigačný systém Callisto Eye
  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

 • Biometrický system IOL Master 700
  Biometrický system IOL Master 700

  Biometrický system IOL Master 700

  Biometrický system IOL Master 700

  IOL Master 700 od firmy ZEISS sa používa na biometrické meranie, toto meranie je kľúčové pre presný výpočet vnútroočnej šošovky a vylúčenie potreby nosenia okuliarov po operácii sivého zákalu alebo po operácii na zbavenia sa okuliarov do blízka metódou PRELEX.
  Hlavnou výhodou tohoto prístroja je extrémne presné meranie dĺžky oka a zakrivenia rohovky a presný výpočet optickej mohutnosti implantovanej šošovky.

 • CONSTELLATION ALCON
  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  CONSTELLATION ALCON

  Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

  Prístroj je vybavený

  Torzným módom fakoemulzifikácie

  Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

  Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

  Integrovaným endolaserom

 • CIRRUS HD-OCT ZEISS
  Koherentný tomograf Cirrus HD

  Koherentný tomograf Cirrus HD

  CIRRUS HD-OCT ZEISS

  V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

 • The SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND
  Rohovkový wavefrontový analyzér

  Rohovkový wavefrontový analyzér

  SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND

  Analyzátor rohovkových aberácií pomocou vlnoplôch (alebo rohovkový “wavefront” aberometer)* ponúka všetky vlastnosti inovatívneho topografického systému. Tento systém analyzuje vlnoplochu rohovky a tým vie presne určiť symptomatické aberácie (optické chyby) rohovky.

 • SCHWIND SIRIUS
  Topograf Sirius

  Topograf Sirius

  SCHWIND SIRIUS

  Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

  Je zákrok pre vás?

  Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

  Cenník

  CLE / PRELEX (VÝMENA VNÚTROOČNEJ ŠOŠOVKY)VŠZPDÔVERAUNION
  CLE EXTRA790 €790 €790 €
  CLE FEMTO1180 €1180 €1180 €
  PRELEX EXTRA1240 €1240 €1240 €
  PRELEX FEMTO1540 €1540 €1540 €
  Príplatková cena za šošovku vyžiadanú pacientom po konzultácii s lekárom je od 0 do 290 €.

  Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

  Ďaľšie informácie

  • class: klinika
  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1

  Aktuality

  • Značky: 2024
   Meranie zraku na strednej škole v Martine Meranie zraku na strednej škole v Martine

   Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

  • Značky: 2024
   Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách Všetko čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

   Kontaktné šošovky slúžia už desaťročia ako alternatíva dioptrických okuliarov. Ľudom prinášajú niekoľko výhod, pohodlie a komfort. V súčasnosti existuje niekoľko typov čo umožňuje prispôsobenie individuálnym potrebám a životnému štýlu. V tomto článku, ktorý sme vytvorili s našimi optometristami sa...

  • Značky: 2024
   Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke? Aký bol deň otvorených dverí v Dúhovke?

   Detská očná škôlka Dúhovka privítala rodičov a deti na dni otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť nazrieť do priestorov očnej škôlky, ambulancií a zažiť atmosféru detského očného centra na vlastnej koži. Rodičia a deti sa zoznámili s našimi špeciálnymi pedagógmi, optometristami,…

  viac aktualít

  Blogy

  viac blogov