Title of ... Description of .. VideoObject
Videnie zdravého oka
videnie zdravého oka
Videnie chorého oka
Vetchozrakosť UVEA

Starecká ďalekozrakosť

Starecká ďalekozrakosť, nazývaná aj presbyopia sa zväčša týka pacientov nad 45 rokov. Prejavuje sa tým, že oko stráca schopnosť zaostriť na blízke predmety.

V čom je problém?

ŠOŠOVKA
Vetchozrakosť

Presbyopia nepatrí medzi typické refrakčné poruchy. Spôsobuje ju fyziologické starnutie vnútroočnej šošovky. Od určitého veku postihuje každého a ešte na ňu neexistuje žiadna prevencia.
Typickým pacientom je človek nad 45 rokov, ktorý používa okuliare na čítanie. Niekedy ju voláme aj choroba krátkych rúk, lebo pacienti s presbyopiou si odďaľujú čítané predmety čo najďalej od očí.

Vetchozrakosť

Aké sú možnosti odstránenia presbyopie?

PRELEX
Vetchozrakost

Ďalšou možnosťou ako riešiť vetchozrakosť po 45. roku života je metóda PRELEX (PREsbyopic Lens EXchange) alebo CLE (Clear Lens Extraction).
Táto metóda spočíva vo výmene prirodzenej šošovky, ktorá stratila schopnosť zaostrovať na blízke/vzdialené objekty, za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá pacientom zabezpečí kvalitné videnie na diaľku a súčasne i do blízka.
Umelá šošovka je pacientovi vyrobená na mieru a náš chirurg Vám odporučínajvhodnejšiu pre Vaše individuálne potreby (videnie na blízko, na diaľku i na strednú vzdialenosť). Šošovky sú implantované natrvalo a cítiť ich nebudete rovnako ako napr. necítite Vaše zubné výplne.
Šošovky sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, ktoré nie sú ovplyvniteľné zmenami súvisiacimi s vekom. Preto Vám zaistia dlhodobú priehľadnosť a stabilitu šošovky v oku.
Ideálny je pacient nad 45 rokov, ktorý potrebuje plusové okuliare na blízko i do diaľky.

 • Možné odstránenie akýchkoľvek dioptrií (súčasná korekcia krátkozrakosti, ďalekozrakosti a dokonca i astigmatizmu počas jedného výkonu)
 • Odporúčame vykonať zákrok PRELEX s asistenciou femtosekundového lasera z dôvodu vyššej šetrnosti ku tkanivám oka.
 • V budúcnosti zaniká potreba operácie sivého zákalu
 • Zákrok trvá cca 15 minút a je úplne bezbolestný.
Vetchozrakost

Pooperačná starostlivosť

Niekoľko hodín po zákroku pacient vidí na operované oko zahmlene.
Videnie na blízko sa badateľne zlepšuje už 2 hodiny po zákroku. Obvykle je už na druhý deň možné pokračovať v bežnej pracovnej činnosti.
Oko nie je bolestivé, môže však mierne slziť. Pacientom odporúčame nenosiť za dobrých svetelných podmienok okuliare, aby si mozog zvykol na nový optický stav a funkcie oka.
U každého pacienta to trvá rôzne dlho, obvykle však nie dlhšie ako tri mesiace. Je však možné, že pri zhoršených svetelných podmienkach budú nutné okuliare na blízko.

Tím pre liečbu presbyopie

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.

Prístroje

 • FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS
  Femtosekundový laser Victus

  Femtosekundový laser Victus

  FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS

  UVEA Mediklinik je prvé a jediné pracovisko na Slovensku, ktoré disponuje kombinovaným femtosekundovým laserom Victus nemeckej firmy Technolas PV.

  Výhodou lasera Victus je vysoká presnosť a šetrnosť ku tkanivám oka. Niektoré typy výkonov môžu byť vykonané úplne bez dotyku oka nástrojom, výhradne len laserovým lúčom. Firma Technolas PV si vybrala očnú kliniku UVEA Mediklinik ako svoje referenčné a školiace pracovisko.

  Čo umožňuje tento prístroj?

  LRCS

  umožňuje s vysokou presnosťou realizovať chirurgické výkony pri operácii sivého zákalu. Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulorexu a fragmentáciu šošovky.

  CUSTOMFLAP

  tvorbu lamely rohovky pri operácii LASIK.

  CUSTOMSHAPE

  terapeutické zákroky na rohovke ako je keratoplastika, tunely pre rohovkové prstence a astigmatické keratotómie.

 • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  Operačný mikroskop ZEISS Lumera

  V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

 • Navigačný systém Callisto Eye
  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Navigačný systém Callisto Eye

  Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

 • Biometrický system IOL Master 700
  Biometrický system IOL Master 700

  Biometrický system IOL Master 700

  Biometrický system IOL Master 700

  IOL Master 700 od firmy ZEISS sa používa na biometrické meranie, toto meranie je kľúčové pre presný výpočet vnútroočnej šošovky a vylúčenie potreby nosenia okuliarov po operácii sivého zákalu alebo po operácii na zbavenia sa okuliarov do blízka metódou PRELEX.
  Hlavnou výhodou tohoto prístroja je extrémne presné meranie dĺžky oka a zakrivenia rohovky a presný výpočet optickej mohutnosti implantovanej šošovky.

 • CONSTELLATION ALCON
  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

  CONSTELLATION ALCON

  Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

  Prístroj je vybavený

  Torzným módom fakoemulzifikácie

  Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

  Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

  Integrovaným endolaserom

 • CIRRUS HD-OCT ZEISS
  Koherentný tomograf Cirrus HD

  Koherentný tomograf Cirrus HD

  CIRRUS HD-OCT ZEISS

  V UVEA Mediklinik používame koherentný tomograf Cirrus, ktorý patrí medzi najmodernejšie, vysoko prínosné vyšetrovacie a zobrazovacie zariadenia, určené pre detailné vyšetrenie zadných a predných štruktúr oka ako je sietnica, optický nerv, rohovka. Využívame ho na rýchlu a jednoduchú diagnostiku pred väčšinou očných zákrokov. Cirrus HD-OCT naviac našim lekárom ponúka vďaka dokonalej optike vysoko profesionálne analýzy a grafické zobrazenia získaných výsledkov. Lekári vďaka tomu môžu sledovať vývoj širokého spektra očných ochorení.

 • The SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND
  Rohovkový wavefrontový analyzér

  Rohovkový wavefrontový analyzér

  SCHWIND CORNEAL WAVEFRONT ANALYZERSCHWIND

  Analyzátor rohovkových aberácií pomocou vlnoplôch (alebo rohovkový “wavefront” aberometer)* ponúka všetky vlastnosti inovatívneho topografického systému. Tento systém analyzuje vlnoplochu rohovky a tým vie presne určiť symptomatické aberácie (optické chyby) rohovky.

 • SCHWIND SIRIUS
  Topograf Sirius

  Topograf Sirius

  SCHWIND SIRIUS

  Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

  Je zákrok pre vás?

  Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

  Cenník

  CLE / PRELEX (VÝMENA VNÚTROOČNEJ ŠOŠOVKY)VŠZPDÔVERAUNION
  CLE EXTRA790 €790 €790 €
  CLE FEMTO1090 €1090 €1090 €
  PRELEX EXTRA1190 €1190 €1190 €
  PRELEX FEMTO1490 €1490 €1490 €
  Príplatková cena za šošovku vyžiadanú pacientom po konzultácii s lekárom je od 0 do 240 €.

  Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

  Ďaľšie informácie

  • class: klinika
  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1

  Aktuality

  • Značky: 2021
   Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice Rozširujeme ponuku biologických preparátov na liečbu ochorení sietnice

   Na UVEA Mediklinik prichádza novinka v podobe rozšírenej ponuky dostupných liečiv pre závažné ochorenia sietnice. Ide o biologickú liečbu v podobe intravitreálne (vnútroočne) podávaných tzv. anti-VEGF látok.  Máme veľkú radosť, že práve UVEA sa stala aplikačným centrom pre tieto preparáty a dokáže svojim...

  • Značky: 2021
   Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké. Protipandemické opatrenia sa sprísnili, no podmienky na našej klinike zostávajú rovnaké.

   Čakacie doby sa nepredĺžili V prípade mnohých diagnóz je kľúčový hlavne čas. Odkladať náročný zákrok alebo odborné vyšetrenie sa nevypláca. Mnohé zdravotnícke zariadenia, bohužiaľ, musia aktuálne odsúvať „menej dôležité“ zákroky na neskorší termín. My vieme, aké dôležité je začať riešiť...

  • Značky: 2021
   Výnimočná operácia Výnimočná operácia

   Stav a situácia niektorých pacientov býva komplikovaná, no v UVEA MEDIKLINIK sa vždy snažíme nájsť spôsob, ako vyriešiť ich neľahkú situáciu. Svedčí o tom aj nasledujúci príbeh pacienta Jána s komplikovaným zdravotným stavom, ktorému sme úspešne zoperovali šedý zákal oka.

  viac aktualít

  Blogy

  • Značky: 2022 juraj halicka
   Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

   Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

  • Značky: peter ziak 2022
   Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

   Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

  • Značky: 2022 juraj halicka
   Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou Vízie zajtrajška alebo superzrak sa stáva skutočnosťou

   Fanúšikovia sci-fi často poznajú rôzne medicínske vynálezy skôr, než skutočne uzrú svetlo sveta. Počítače, roboty, ale aj superhrdinovia so superzrakom. To všetko sa pomaly, ale iste stáva reálnym príbehom nášho ľudstva. Veda neustále otvára nové dvere do netušených možností ľudského pokroku, a medzi jeho...

  viac blogov