Title of ... Description of .. VideoObject
Videnie zdravého oka
videnie zdravého oka
Videnie chorého oka
Kataraka UVEA

Sivý zákal

Katarakta alebo sivý zákal je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu šošovky v oku. Následkom je výrazné zhoršenie videnia.

V čom je problém?

ŠOŠOVKA
Sivý zákal

oka sa pri sivom zákale stáva menej priehľadnou, čím bráni prechodu lúčov svetla na sietnicu, a tak dochádza k poklesu zrakovej ostrosti.
Zhoršovanie je však u každého individuálne dochádza k nemu v priebehu mesiacov až rokov. Ochorenie najčastejšie súvisí so starnutím , určitý vplyv však môže mať aj cukrovka, fajčenie, dedičné predpoklady či dlhodobé užívanie niektorých liekov. V súčasnosti je jedinou možnosťou obnovy videnia operačný zákrok.

Sivý zákal

Aký je priebeh operácie?

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky, kvapky či špeciálne okuliare, ktoré by mohli vzniknutý zákal odstrániť a videnie zlepšiť. Jedinou možnosťou obnovy videnia je operačný zákrok.
ŠTANDARDNÁ OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU
Astigmatizmus

Liečba spočíva vo výmene prirodzenej šošovky oka za umelú vnútroočnú šošovku, ktorá je pacientovi vyrobená na mieru. Šošovky sú implantované natrvalo a vyrábajú sa z najkvalitnejších materiálov, ktoré nepodliehajú zmenám spôsobených starnutím.
Prirodzenú šošovku odstraňujeme fakoemulzifikáciou. Je to technika, pri ktorej sa do oka zavedie špeciálna ultrazvuková sonda malým niekoľkomilimetrovým rezom, ktorým prirodzenú šošovku vytiahneme von.
Do pôvodného púzdra sa vloží umelá vnútroočná šošovka, ktorá nahradí funkciu tej prirodzenej a zároveň koriguje refrakčnú chybu. Celý zákrok trvá približne 15 minút.

 • Operačný zákrok vykonávame ambulantne, takže po operácii vás pustíme domov.
 • Po operácii môže byť oko niekoľko dní mierne citlivé a svetloplaché.
 • Informujte sa na klinike o možností implantácie vnútroočných šošoviek, ktoré Vás zbavia potreby nosenia okuliarov po operácii.
Astigmatizmus
OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERA
OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASE

Operáciu sivého zákalu odporúčame vykonať s asistenciou femtosekundového lasera.
Pri zákroku sa využíva špeciálny laser, ktorý zabezpečuje väčšiu presnosť operácie. Laserový lúč „rozbije“ zakalenú šošovkuvykoná tri základné mikrochirurgické rezy presnejšie ako ruka chirurga.
Využitie femtosekundového lasera skracuje oproti štandardnej operácii dobu zákroku, urýchľuje hojenie, je šetrné ku tkanivu oka a zvyšuje tak bezpečnosť celého zákroku.

 • Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulotomiu a fragmentáciu šošovky.
 • Použitím femtolaseru získa operačná rana presný tvar,velkosť a pozíciu.
 • Vďaka femtolaseru je možne pre odsatie zakalenej šošovky použiť nižšiu ultrazvukovú energiu fakoemulzifikačného prístroja.
OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASE

Za aký čas sa môj zrak stabilizuje?

Väčšina pacientov hlási okamžité zlepšenie videnia bezprostredne po operácii.
Počiatočné zotavenie, keď sa môžu vrátiť ku každodenným činnostiam, trvá obvykle 1 až 2 dni. Konečný efekt sa dostaví po niekoľkých týždňoch.
Definitívne zlepšenie videnia sa dosahuje až po operácii oboch očí, keď oči kvalitne spolupracujú.

Tím operatérov

Skúsený personál sa o vaše oči postará tak, akoby boli ich vlastné.

 • MUDr. Peter Žiak, PhD.
  MUDr. Peter Žiak, PhD.
 • MUDr. Rastislav Vida
  MUDr. Rastislav Vida
 • MUDr. Jaroslav Nikel
  MUDr. Jaroslav Nikel
 • MUDr. Miroslava Budinská
  MUDr. Miroslava Budinská
 • MUDr. Juraj Halička, PhD.
  MUDr. Juraj Halička, PhD.

  Prístroje

  • FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS
   Femtosekundový laser Victus

   Femtosekundový laser Victus

   FEMTOSEKUNDOVÝ LASER VICTUS

   UVEA Mediklinik je prvé a jediné pracovisko na Slovensku, ktoré disponuje kombinovaným femtosekundovým laserom Victus nemeckej firmy Technolas PV.

   Výhodou lasera Victus je vysoká presnosť a šetrnosť ku tkanivám oka. Niektoré typy výkonov môžu byť vykonané úplne bez dotyku oka nástrojom, výhradne len laserovým lúčom. Firma Technolas PV si vybrala očnú kliniku UVEA Mediklinik ako svoje referenčné a školiace pracovisko.

   Čo umožňuje tento prístroj?

   LRCS

   umožňuje s vysokou presnosťou realizovať chirurgické výkony pri operácii sivého zákalu. Laser veľmi presne a bezpečne vytvára kapsulorexu a fragmentáciu šošovky.

   INTRACOR

   operačnú metódu korigujúcu zhoršené videnie na blízko, pomocou vytvorenia mikro krúžkov v stróme rohovky, čím sa docieli vyklenutie časti rohovky a úprava optického systému oka.

   CUSTOMFLAP

   tvorbu lamely rohovky pri operácii LASIK.

   CUSTOMSHAPE

   terapeutické zákroky na rohovke ako je keratoplastika, tunely pre rohovkové prstence a astigmatické keratotómie.

  • Operačný mikroskop ZEISS Lumera
   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   Operačný mikroskop ZEISS Lumera

   V súčasnosti najlepší operačný mikroskop pre mikrochirurgiu oka na svete. Na operačnej sále je spolu s mikroskopom inštalovaný aj unikátny 3D HD stereoskopický systém, ktorý umožňuje prenos operácií, ich záznam a zobrazenie v 3D HD (priestorovo). Tento systém je v Európe unikátny a bol vyvinutý špeciálne pre potreby očnej kliniky UVEA Mediklinik.

  • Navigačný systém Callisto Eye
   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Navigačný systém Callisto Eye

   Callisto Eye je unikátny sledovací systém oka. Ako prvý bol inštalovaný na území Česka a Slovenska práve na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine. Pre pacienta je nenahraditeľnou zárukou bezpečnosti a presnosti vďaka živému prenosu lokalizačných značiek do mikroskopu operatéra pri vnútroočných operáciach, ako je napríklad operácia sivého zákalu alebo keratoplastika. Navigačný systém Callisto eye je schopný sledovať a prispôsobovať sa pohybom oka v reálnom čase počas operácie.

  • CONSTELLATION ALCON
   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   Fakoemulzifikačný prístroj Constellation

   CONSTELLATION ALCON

   Jedná sa o multifunkčný chirurgický prístroj ktorý nám umožňuje vykonávať operácie na prednom i zadnom segmente oka. Používame ho pri emulzifikácií vnútroočnej šošovky alebo pri operáciách sklovca a sietnice, aj u tých najkomplikovanejších prípadov. Emulzifikacia skalenej alebo čírej vnútroočnej šošovky prebieha s použitím veľmi malej ultrazvukovej energie, čím dochádza k minimálnej traumatizácii štruktúr oka počas operácie.

   Prístroj je vybavený

   Torzným módom fakoemulzifikácie

   Zabudovaným xenónovým svetelným zdrojom

   Vysokorýchlostným vitrektomickým systémom

   Integrovaným endolaserom

  • Biometrický system IOL Master 700
   Biometrický system IOL Master 700

   Biometrický system IOL Master 700

   Biometrický system IOL Master 700

   IOL Master 700 od firmy ZEISS sa používa na biometrické meranie, toto meranie je kľúčové pre presný výpočet vnútroočnej šošovky a vylúčenie potreby nosenia okuliarov po operácii sivého zákalu alebo po operácii na zbavenia sa okuliarov do blízka metódou PRELEX.
   Hlavnou výhodou tohoto prístroja je extrémne presné meranie dĺžky oka a zakrivenia rohovky a presný výpočet optickej mohutnosti implantovanej šošovky.

  • CIRRUS HD-OCT ZEISS
   Topograf Sirius

   Topograf Sirius

   SCHWIND SIRIUS

   Ponúka dokonalé kombinované riešenie pre refrakčnú a terapeutickú chirurgiu rohovky. Toto vysoko presné diagnostické zariadenie, fungujúce na princípe rotačnej Scheimpflugovej kamery a Placidových diskov, sa používa pri mnohých rohovkových patológiách.

   Je zákrok pre vás?

   Pre vašu rýchlu orientáciu sme vytvorili krátky prehľad operačných výkonov pre jednotlivé typy refrakčných vád alebo ochorení. Zistíte, aký typ výkonu je pre vás vhodný.

   Cenník

   OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S MONOFOKÁLNOU ŠOŠOVKOUVŠZPDÔVERAUNION
   MONO ŠTANDARD
   MONO EXTRA90 €90 €90 €
   MONO FEMTO390 €390 €390 €
   OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S BIFOKÁLNOU ŠOŠOVKOUVŠZPDÔVERAUNION
   COMFORT EXTRA240 €240 €240 €
   COMFORT FEMTO590 €590 €590 €
   OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU S MULTIFOKÁLNOU ŠOŠOVKOUVŠZPDÔVERAUNION
   MULTI EXTRA490 €490 €490 €
   MULTI FEMTO890 €890 €890 €
   Príplatková cena za šošovku vyžiadanú pacientom po konzultácii s lekárom je od 0 do 240 €.

   Pripravili sme pre vás prehľadnú ponuku oftalmologických služieb a bezplatných benefitov.

   Ďaľšie informácie

   • class: klinika
   • sdo_type: VideoObject
   • sdo_name: Title of ...
   • sdo_description: Description of ..
   • sdo_duration: PT1M33S
   • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
   • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
   • sdo_interactionCount: 1

   Aktuality

   • Značky: 2021
    V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

    Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

   • Značky: 2020
    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

    V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

   • Značky: 2020
    V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

    Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

   viac aktualít

   Blogy

   • Značky: juraj halicka
    Oko a omamné látky Oko a omamné látky

    Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

   • Značky: juraj halicka
    Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

    Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

   • Značky: juraj halicka
    Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

    Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

   viac blogov