Title of ... Description of .. VideoObject

Lasery otvárajú cestu dotykovým 3D hologramom

streda, 02 marec 2016 13:35
Vedcom sa podaril husársky kúsok, ktorý nás posúva opäť o krok bližšie k sci-fi filmom: pomocou femtosekundového lasera vyvinuli hologram, ktorého sa môžeme dotknúť. Vedcom sa podaril husársky kúsok, ktorý nás posúva opäť o krok bližšie k sci-fi filmom: pomocou femtosekundového lasera vyvinuli hologram, ktorého sa môžeme dotknúť.

Vedcom sa podaril husársky kúsok, ktorý nás posúva opäť o krok bližšie k sci-fi filmom: pomocou femtosekundového lasera vyvinuli hologram, ktorého sa môžeme dotknúť.

Kultový záber vo filme Star Wars z roku 1977, v ktorom princezná Leia žiada Obi-Wan Kenobiho o pomoc, už je dnes viac úsmevnou spomienkou pre fanúšikov, ako technickým zázrakom. Veda od 70-tych rokov pokročila a hologramy nie sú až také výnimočné – dôkazom je napríklad virtuálna demonštrácia v Madride, ktorej sa „zúčastnilo“ vyše 2000 projekcií.

Nové využitie femtolaseru

Femtosekundový laser sa dnes využíva napríklad pri operáciách očí. Vedci v Japonsku však prišli na nový spôsob využitia - predstavte si vysokokvalitný trojrozmerný hologram, ktorý sa pohybuje v priestore a môžete ho dokonca cítiť na dotyk. Aj keď tieto hologramy zatiaľ nie sú väčšie ako 5 centimetrov, čaká ich veľká budúcnosť. Objav nevznikal ľahko: podieľali sa na ňom vedci z viacerých japonských univerzít.

Novinka sa zakladá na staršom objave - ja­pon­ská spo­loč­nosť Aerial Bur­ton už nie­koľ­ko ro­kov pou­ží­va laser na ioni­zá­ciu mo­le­kúl vzdu­chu, ktorého vedľajším produktom sú žiariace voxely(podobne ako pixely ale v 3D priestore). Táto vznášajúca sa plazma však bola nebezpečná, pri dotyku s kožou dochádzalo k popáleninám. Vedci preto zní­ži­li množstvo ener­gie pot­reb­nej na ge­ne­ro­va­nie ob­razcov tak, aby sa ich mohli dotknúť.

High-tech svetluška

Nový inovatívny zobrazovací systém nazvali vedci Fairy Lights, čo môžeme voľne preložiť ako „svetlušky“. Jednotlivé voxely vznikajú pomocou laserových impulzov, ktoré trvajú len niekoľko desiatok femtosekúnd (femtosekunda je tisícina bilióntiny sekundy, 1 s = 10 na 15 fs). Riziko popálenia laserom tu preto nehrozí. Pri kontakte pokožky s obrázkom vzniká jasnejšie svetlo a reakcia spôsobuje aj zmenu 3D obrazcov. Systém pracuje samostatne bez použitia iných zobrazovacích zariadení.

(3D svetluška vytvorená femtosekundovým laserom. (Digital Nature Group)

Aké môže byť využitie?

Mohlo by ísť napríklad o novátorský systém volania o pomoc: v prípade núdze by ktokoľvek dokázal zobraziť správu vo vzduchu. Môžeme očakávať aj holografický displej, dopravnú signalizáciu a realitou sa môžu stať vzdušné reklamné plagáty a billboardy.

Priebeh experimentu s viacerými tvarmi 3D hologramov

 

 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality a Blogy

 • Značky: 2024
  Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke

  Ste vo veku približne 50+? Zahmlievajú sa vám okuliare alebo vás otravuje nosiť dennodenne okuliare alebo kontaktné šošovky? Starecká ďalekozrakosť je ochorenie, ktorému sa nevyhneme. Dobrou správou však je, že ho vieme vyriešiť. A to krátkym a bezbolestným operačným zákrokom.

 • Značky: 2024
  Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom

  Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia…

 • Značky: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

viac aktualít