Title of ... Description of .. VideoObject

Za odbornosťou do UVEA

štvrtok, 04 august 2022 08:45

Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov. 

Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť rozcestovať po Európe i Slovensku, aby odovzdali i nazbierali cenné skúsenosti a nové poznatky vo svojich špecializáciách. 

Medicínsky riaditeľ kliniky, doktor Peter Žiak sa koncom marca zúčastnil na Zlínskom očnom festivale, z ktorého si odniesol dve prestížne ceny: cenu za najlepšiu kazuistiku festivalu a cenu odbornej poroty za svoju prednášku. „Prednáška sa volala Čudný jačmeň a bola o zaujímavom prípade mladej pacientky, u ktorej ťažký zápal mihalnice nakoniec nebol obyčajným jačmeňom, ale prejavom vážneho autoimunitného ochorenia,“ približuje doktor Žiak.

Doktorka Zuzana Tóthová sa v máji zúčastnila na medzinárodnom kongrese Francúzskej oftalmologickej spoločnosti v Paríži SFO 2022, na ktorom sa každoročne schádzajú oční lekári a experti z celého sveta. Hlavnou témou tohtoročnej konferencie bola očná onkológia. Kongres v Paríži je jedinečnou príležitosťou zdieľať poznatky v oblasti strabológie, teda liečby tupozrakosti, na ktorú sa MUDr. Tóthová špecializuje už vyše 18 rokov. Okrem toho sú podobné kongresy vzácnou príležitosťou, ako konzultovať svoje skúsenosti a prípady s odborníkmi a kolegami z iných krajín.  

Koncom júna sa primár UVEA Rastislav Vida spolu s doktorom Jurajom Haličkom zúčastnili na XI. ročníku vedeckých pracovných dní Vitreoretinálnej sekcie Slovenskej oftalmologickej spoločnosti vo Zvolene, kde sa venovali novinkám v diagnostike a liečbe ochorení zadného segmentu oka, novým liečivám či výzvam vo vitreoretinálnej chirurgii. 

Naši doktori nezaostávajú ani v publikačnej a vedeckej činnosti. Doktorka Karolína Benca Kapitánová publikovala článok v odbornom časopise Českej a slovenskej oftalmológie. Kazuistika, na ktorej pracovala niekoľko mesiacov, bola zameraná na hodnotenie demarkačnej línie po vykonaní operačnej metódy akcelerovaného crosslinkingu, ktorý sa využíva na zastabilizovanie rohovkového ochorenia keratokónus. 

Doktor Juraj Halička sa zapojil do medzinárodného výskumu zameraného na krátkozrakosť u detí. Výskum prebieha na 55 rôznych očných klinikách po celom svete, na Slovensku sa doňho zapojili 4 pracoviská. 

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2022
  Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ? Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ?

  Bežné refrakčné vyšetrenie zvykne trvať približne 10 až 15 minút. Za túto dobu väčšinou nie je možné spraviť kvalitné, kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie zraku u nás trvá hodinu, počas ktorej okrem zrakovej ostrosti a klasického „sklíčkovania“ robíme ešte ďalšie prídavné testy, vďaka ktorým vieme...

 • Značky: 2022
  Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice

  CLARUS 500 patrí medzi novú generáciu ultra širokouhlých fundus kamier. Poskytuje vysokokvalitný obraz sietnice snímaný v skutočných farbách a jase, ktoré zabezpečujú detailnú a presnú diagnostiku.

 • Značky: 2022
  Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

  Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: 2022 julia hudakova
  Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

  S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú...

 • Značky: 2022 juraj halicka
  Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

  Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

 • Značky: peter ziak 2022
  Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

  Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

viac blogov