Title of ... Description of .. VideoObject

Mladá pretekárka Silvia Koričárová prekonala vážnu nehodu, teraz plánuje návrat na motokrosovú trať

sobota, 09 marec 2019 21:55
Mladá pretekárka Silvia Koričárová prekonala vážnu nehodu, teraz plánuje návrat na motokrosovú trať Mladá pretekárka Silvia Koričárová prekonala vážnu nehodu, teraz plánuje návrat na motokrosovú trať

Nie len, že šestnásťročná motokrosárka Silvia Koričárová z Valče v priebehu minulého roka presedlala na silnejšiu motorku, ale zajazdila  aj v jednom tíme so Štefanom Svitkom. V seriáli Pohára slovenskej motocyklovej federácie skončila v celkovom hodnotení na výbornej druhej priečke. Nanešťastie, dobre rozbehnutá sezóna 2018 sa pre ňu skončila predčasne, keď utrpela ťažký pád na pretekoch v Slovenskom Pravne. Vyskytol sa u nej tiež problém so zrakom. Svoju snahu však nevzdala. Na jar plánuje návrat na motokrosovú trať.

V kategórii žien je dnes Silvia Koričárová najmladšou pretekárkou na Slovensku a zároveň sa stala vicemajsterkou Pohára slovenskej motocyklovej federácie, ktorého sa zúčastňuje slovenská motokrosová špička. O celkové prvenstvo ju v roku 2018 v Trenčíne pripravilo nešťastie, keď jej v prvej jazde vypovedala poslušnosť motorka. Nemohla tak nastúpiť ani na druhú jazdu a v ďalších kolách pohára sa jej už stratu času nepodarilo úplne dohnať. Počas krátkej minuloročnej sezóny stihla Silvia okrem druhého miesta v Slovenskom pohári získať mnohé ďalšie ocenenia. Najvýznamnejším je prvé miesto na Wintercroos Brezno, Enduro Cup stred Trenčín a SCRUB MX LADIES Slovenské Pravno, a tiež tretie miesto na Budovec Cup Brezno.

Zranenie počas sezóny viedlo k problémom so zrakom

Po tom, ako vyhrala prvú jazdu, sa Silvia snažila na jednom zo skokov predbehnúť poľskú pretekárku. Následkom riskantného manévru bol dvojtýždňový pobyt v nemocnici. Síce si talentovaná jazdkyňa ako zázrakom nič nezlomila, no mala otras mozgu, krvácanie, pomliaždené pľúca, slezina i pečeň boli nepríjemným sumárom jej komplikovaných zranení. „Po úraze musí ísť na to Silvia postupne. Teraz už nemôže mať žiadnu nehodu. Na Vianoce dostala ako prekvapenie novú motorku, no mama jej na pretekoch jazdiť zakázala. Uvidíme teda, čo bude, všetko je otvorené,“ rozpráva Silviin otec Roman Koričár, ktorý je zároveň jej tréner a mechanik v jednej osobe. Silvia má totiž v hlave stále krvnú zrazeninu, ktorú lekári monitorujú. No v súčasnosti sa už cíti oveľa lepšie. Začala však mať zrakové ťažkosti.


Od začiatku roka Silvia plánuje ľahké tréningy spolu s otcom po všetkých tratiach na Slovensku, no závody musí zatiaľ odložiť. Roman Koričár dodáva: „Na ťažké trate určite nepôjde. Po úraze je to už rok, čo nebola na pretekoch, preto musí začať pomaly odznova, aby získala istotu. Boli sme aj na vyšetrení zraku. Silvia sa začala sťažovať, že nevidí dobre do diaľky. Mal som obavy, že to mohol spôsobiť ten úraz.“

Zhoršenie zraku s pádom z motorky nesúviselo

Silvia Koričárová okrem motokrosu rada lyžuje, trénuje v posilňovni, beháva aj pláva. Problém so zrakom sa u nej objavil až po úraze. Spolu s otcom preto navštívila Martinskú očnú kliniku UVEA Mediklinik. Po viacerých vyšetreniach sa spojenie s úrazom napokon nepreukázalo.

Vykonali sme vyšetrenie zrakovej ostrosti do diaľky aj do blízka a zistili sme, že u Silvie nastal pri dospievaní bežný problém so zrakom, ktorý v súčasnosti začína trápiť čoraz viac mladých ľudí. Je to krátkozrakosť, ktorá spôsobuje, že ľudia nevidia ostro do diaľky.“ vysvetlila doktorka Iveta Katuščáková z očnej kliniky UVEA Mediklinik.

Silvia však na motorke ostrý zrak potrebuje, ako dočasné riešenie preto zvolila okuliare a pri pretekoch musí používať očné šošovky. Krátkozrakosť sa dá odstrániť iba operáciou. Pri mladých ľuďoch sa bežne nerobí, a preto pretekárke odporučili počkať, ako sa jej videnie do diaľky bude vyvíjať postupom veku. „Po osemnástom roku môžeme zvážiť laserovú operáciu, v súčasnosti je to bežný typ rýchlej a bezbolestnej operácie, ktorá pomáha krátkozrakosť odstrániť,“ dodáva Iveta Katuščáková.

Spraví všetko preto, aby opäť jazdila

Na Majstrovstvá Slovenska v máji možno ešte nepôjdeme, to musím zvážiť. Najviac sa bojím toho, že keď sa Silvia bude držať tesne za súperkami, tak sa zasa môže niečo stať. Musím hlavne vidieť, že to má pod kontrolou a že rozmýšľa. Ona na ostatné dievčatá určite má, ale nemôže ich za rok pauzy poraziť všetky,“ zamýšľa sa otec a následne dopĺňa: „Zo začiatku Silviu nikto nepoznal, nikto sa s ňou nechcel ani len rozprávať. Potom sme prišli na preteky, všetkých predbehla a išli sme domov. Kedysi, keď Silvia volala ostatné dievčatá trénovať, tak nikto neprišiel. Teraz sa to všetko otočilo, a dievčatá volajú Silviu na tréningy, aby sa čosi naučili.“

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)