Title of ... Description of .. VideoObject

Sivý zákal operujeme v UVEA bez doplatku

streda, 27 február 2019 09:27

Sivý zákal, odborne katarakta, trápi desiatky miliónov ľudí po celom svete. Je zodpovedný za viac ako polovicu prípadov slepoty. Starostlivosť by ste preto nemali zanedbať. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa dá liečiť. U nás v UVEA Mediklinik sa vždy môžete spoľahnúť na tím špičkových odborníkov.

 

Katarakta vzniká starnutím, no postihuje aj mladých

 

Očná šošovka býva bežne číra, no pri katarakte dochádza k zakaleniu. To znižuje jej priehľadnosť a bráni slnečným lúčom prechádzať na sietnicu. Zrak je zastretý, akoby prekrytý závojom. Človek sa stáva krátkozrakým a kompenzuje sa tak častá starecká ďalekozrakosť. To znamená, že zrazu vidí lepšie do blízka, ale zhoršuje sa jeho schopnosť zaostriť na vzdialenejšie predmety. Niekedy sa objavuje aj zdvojené videnie či zmeny vo vnímaní intenzity farieb.

 

Postihovať môže jedno i obe oči. Hoci sa objavuje aj u mladších ľudí, výnimočne dokonca u novorodencov, väčšinou sa týka vekovej kategórie od 50 do 60 rokov. Spôsobujú ho totiž chemické premeny vo vnútri oka, ktoré prirodzene vznikajú vplyvom starnutia, hoci existujú aj iné príčiny. Napríklad cukrovka, zápaly, úrazy oka, užívanie niektorých druhov liekov (kortikoidy, cytostatiká), nadmerné pôsobenie infračerveného či ultrafialového žiarenia či nezdravý životný štýl. Vplyv majú dokonca genetické faktory. Sivý zákal je častejší u žien a u ľudí s tmavšou pleťou.

 

Riešením je operácia

 

Katarakta sa lieči chirurgicky, ide dokonca o najčastejší zákrok na svete. U nás v UVEA Mediklinik patrí operácia sivého zákalu k zákrokom, ktoré vám zoperujeme bezplatne, rovnako, ako v štátnej nemocnici.

 

Pacienti majú na výber z niekoľkých metód. Pri štandardnej operácii sivého zákalu sa vymieňa prirodzená šošovka oka za umelú vnútroočnú. Technika, ktorou sa odstraňuje prirodzená šošovka, sa volá fakoemulzifikácia. Lekári do oka zavedú špeciálnu ultrazvukovú sondu a malým, niekoľkomilimetrovým rezom vytiahnu šošovku von. Potom na jej miesto vložia umelú náhradu. Zákrok síce znie komplikovane, v skutočnosti je ale úplne bezpečný a netrvá dlhšie, ako 15 minút.

 

Druhou metódou je použitie femtosekundového laseru. Pacientom odporúčame tento spôsob. Špeciálny laser totiž zaručuje väčšiu presnosť operácie ako oko chirurga. Laserový lúč „rozbije“ zakalenú šošovku a spraví tri základné mikrochirurgické rezy. Skracuje to tiež dobu zákroku, urýchľuje hojenie a šetrí očné tkanivo. Pacient je schopný normálne fungovať už po jednom či dvoch dňoch. Výsledný efekt by mal pocítiť po pár týždňoch, no väčšina ľudí hlási zlepšenie videnia okamžite po operácii.

 

Ak ste sa rozhodli, že absolvujete operáciu šedého zákalu bez doplatku u nás, objednajte sa na tel. č. 043  - 401 26 10, alebo vyplňte objednávkový formulár, na základe ktorého Vás budeme kontaktovať.

 

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)