Title of ... Description of .. VideoObject

Operácia hluchonemého pacienta: Keď je v hre druhý zmysel

utorok, 04 december 2018 09:12

V UVEA Mediklinik sme so zrakom pomohli už tisíckam pacientov. Každý bol pritom osobitý a vyžadoval si náš individuálny prístup ako aj riešenie šité na mieru. V našej praxi ale čas od času nastanú situácie, ktoré sa od tých každodenných líšia o čosi viac. A to bol aj prípad hluchonemého pacienta, ktorému bola odporučená operácia sivého zákalu.

Narodil sa s handicapom kedy jeho jediný komunikačný prostriedok sú ruky. Človek by si povedal, že stačí všetko spísať do mailu a pacient si to jednoducho prečíta. Nie je tomu ale celkom tak. U hluchonemých a nedoslýchavých pacientov nemusí byť problém s prečítaním písaného slova, porozumieť mu však už problém môže byť. A tu sa vynára otázka, ako ďalej.

 

 

 

 

Príprava na operáciu v posunkovej reči

„Približne 30 až 40 % našich operovaných pacientov má okrem problému s videním aj výrazne zhoršený sluch. Preto keď k nám prišiel tento pacient, necítil som žiadne obavy. Počas svojej praxe som zoperoval už viacerých hluchých a hluchonemých pacientov a som zvyknutý na rôzne prekvapenia. Pravdou však je, že takéto prípady nebývajú každodennou súčasťou našej práce, a preto nepopieram, že mohol byť pre mojich kolegov výnimočný,“ hovorí MUDr. Peter Žiak, PhD.

Teší nás, že aj v tejto oblasti sme pripravení na takéto a podobné situácie. V tomto a v každom inom prípade dôležitú úlohu zohrávajú aj naše koordinátorky zdravotnej starostlivosti, ktoré sprevádzajú pacienta celým procesom od objednania sa na vyšetrenie až po poslednú kontrolu po operácii. Tak tomu bolo i teraz.            

Vyšetrenie zraku hluchonemého pacienta prebehlo bez komplikácií. Väčšina meraní na našej očnej klinike sa vykonáva na automatických prístrojoch, preto získanie potrebných výsledkov nebýva problematické. Pár dní po vstupnom vyšetrení prišlo na informovanie pacienta o zákroku. „Po prvýkrát som sa stretla v trojici s týmto pacientom a tlmočníčkou, ktorá mu prekladala do posunkovej reči. Do najmenších detailov sme prechádzali výsledky jeho vyšetrení, prípravu na operáciu a bolo pre mňa ťažké pozorovať, ako sa pacient vyrovnáva so svojimi emóciami. Odhliadnuc od toho, že vlastne ani nevie, do čoho ide, je v stávke ďalší z jeho zmyslov – zrak,“ opisuje koordinátorka Damiána a dodáva: „Takéto vysvetľovanie a informovanie pacienta zaberie štandardne 10 až 15 minút. V našom prípade išlo o približne hodinu, pretože sme si chceli byť naozaj istí, že pacient všetkému porozumel. Som však rada, že nám s touto neľahkou úlohou pomohla tlmočníčka ktorá je častokrát chýbajúci a ťažko dostupný článok v živote takto hendikepovaného pacienta.

„Skoro vždy je na samotnom pacientovi, či požiada o pomoc alebo bude v podobných situáciách tápať sám.“

Operácia v tichu

„Prišiel deň zákroku. Žiadne špeciálne prípravy sa nekonali, len nás bolo na operačnej sále o dvoch viac, teda o mňa a tlmočníčku. S pacientom sme si niekoľkokrát prešli celý postup, no najmä sme si zvolili signál pre prípad núdze. Iný pacient by na sále jednoducho povedal, že si potrebuje kýchnuť alebo zakašlať, no v tomto prípade to bolo iné,“ vysvetľuje naša koordinátorka Damiána.

„Pred operáciou videl pacient na ľavé oko na 40 %. Sivý zákal sme mu zoperovali štandardne s implantáciou umelej šošovky, vďaka čomu získal ďalších 40 % normy. Išlo o úplne bežný postup s tým rozdielom, že na operačnej sále bola prítomná aj tlmočníka,“ hovorí MUDr. Žiak.

 

 

Obrovská dôvera pacienta

Je ťažké predstaviť si tú situáciu, keď ležíte na operačnom stole a nič nepočujete. Netušíte, čo sa okolo vás deje, či je všetko v poriadku alebo sa počas operácie spustila vlna možných komplikácií. Napriek tomu pokojne ležíte a čakáte, kým vám niekto po asi 20 minútach s úsmevom odkryje tvár, čím vám naznačí, že operácia dopadla výborne a môžete ísť domov. A práve prípad tohto pacienta ukázal nášmu personálu, aká dôležitá je dôvera medzi lekárom a pacientom. „Aj napriek tomu, že nešlo o extrémne náročnú operáciu, pre mnohých z nás, ktorí sme sa podieľali na jej príprave, samotnom zákroku a pooperačných kontrolách, bola predsa len unikátnou,“ uzatvára Damiána. 

Ak si prajete objednať sa na vyšetrenie, stačí, keď vyplníte tento krátky formulár a my vás budeme kontaktovať.

Ďaľšie informácie

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

 • Značky: 2021
  V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení V operáciách a vyšetreniach pokračujeme bez obmedzení za prísnych bezpečnostných opatrení

  Napriek tomu, že sa pandémia na Slovensku zhoršuje, v očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine bezpečne pokračujeme v starostlivosti o Váš zrak. Pacientom ponúkame možnosť podstúpiť potrebnú ambulantnú alebo operačnú liečbu bez zbytočného odkladu. Ten môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta aj...

 • Značky: 2020
  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne

  V UVEA Vyšetrujeme a operujeme stále bezpečne Bezpečnosť našich pacientov aj personálu je pre nás prvoradá, preto zavádzame testovanie na COVID-19 pred každým zákrokom alebo vyšetrením u nás v UVEA Mediklinik. Využite možnosť preveriť si zrak aj vaše zdravie u nás.

 • Značky: 2020
  V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť V UVEA vám upravíme nielen zrak, vieme vás aj skrášliť

  Na našej klinike pôsobí viacero skúsených oftalmológov, ktorí vás zbavia napríklad krátkozrakosti, ďalekozrakosti či sivého zákalu. Naša lekárka MUDr. Miroslava Budinská však vyniká aj svojimi znalosťami estetickej medicíny v oblasti tváre. Vďaka jej viac ako 10-ročným skúsenostiam v oblasti oftalmológie,...

viac aktualít

Blogy

 • Značky: juraj halicka
  Oko a omamné látky Oko a omamné látky

  Zdravá zrenica reaguje na zmeny prostredia zmenou veľkosti. V ľudskom oku to funguje podobne ako vo fotoaparáte, ktorého clona sa pri nedostatku svetla rozšíri a pri intenzívnom svetle naopak zúži. K rozšíreným alebo zúženým zreničkám dochádza reflexívne aj pri stresových situáciách, ale môžu byť za neho...

 • Značky: juraj halicka
  Ako sa náš zrak mení v priebehu života? Ako sa náš zrak mení v priebehu života?

  Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorý sa vyvíja až niekoľko rokov – sprostredkúva nám až tri štvrtiny všetkých vnemov. Uvažovali ste však niekedy nad tým, či svet vidíte v detstve inak, ako v pokročilom veku?

 • Značky: juraj halicka
  Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť? Jačmeň na oku je bežné, no bolestivé ochorenie. Prečo vzniká a ako ho liečiť?

  Hnisavý a bolestivý zápal na okraji viečka, ktorý sprevádza nepríjemné svrbenie a pálenie. Každý, kto sa už s jačmeňom v oku stretol vie, aké „patálie” dokáže spôsobiť. No netreba sa ho báť - vo väčšine prípadov zmizne rovnako rýchlo ako sa objaví. Častým problémom je však chronický jačmeň, ktorý...

viac blogov