Title of ... Description of .. VideoObject

Prečo si niekedy nevšimneme červenú?

piatok, 12 december 2014 16:00

Už ste niekedy omylom vynechali červenú svetelnú signalizáciu alebo stopku? Alebo ste počuli niekoho spomenúť viditeľnú udalosť, ktorá úplne unikla vašej pozornosti? Keď rôzne podnety súťažia o vašu pozornosť, môžete si byť vedomí len toho, čo ste videli. A to môže byť veľmi zradné.

Alfa vlny ako zdroj rušenia sústredeného vnímania

Vedci z Beckman Institute si posvietili na to, ako mozog spracováva vonkajšie podnety. Vďaka výskumu sa im podarilo zistiť, prečo niektoré podnety vedomie zasiahnu a iné nie. Ich štúdia ukazuje, že elektrická aktivita mozgu (takzvané alfa vlny) môže blokovať spracovávanie vizuálnych vnemov a sťažiť videnie nových, neočakávaných podnetov.

Vo výskume identifikovali alfa vlny vychádzajúce z oblasti mozgu, ktorú voláme cuneus. Na zobrazovanie mozgovej aktivity vedci použili metódu EEG (elektroencefalograf) a metódu EROS (event-related optical signal). Kým EEG zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu na povrchu hlavy, EROS používa infračervené svetlo a meria zmeny v aktívnych oblastiach mozgovej kôry.

Metóda EROS, ktorú si môžete pozrieť na videu nižšie, využíva fakt, že aktívne neuróny sa mierne rozširujú a stávajú sa tak transparentnejšími voči svetlu. Vďaka tomu vedci vedeli rozoznať, kedy a kde v mozgu práve dochádza k spracúvaniu informácie a dospeli k záveru, že alfa vlny môžu obmedziť zaregistrovanie nového optického vnemu.

 

Tento výskum sa tak môže stať základom vývoja elektrostimulačného zariadenia, ktoré bude sledovať aktivitu alfa vĺn a zasiahne v prípade, ak sa prestanete sústrediť. To môže byť užitočný vynález napríklad pre pilotov, vodičov či rôznych operátorov a iných povolaní, ktoré vyžadujú stopercentné sústredenie človeka. Uplatnenie nájde aj v prípadoch, kedy človek môže ovládať niektoré zariadenia iba zrakom.

 

Ako sa lepšie sústrediť prirodzenou cestou?

Jednoducho. Musíte zamerať svoju pozornosť a celé svoje sústredenie na to, čo v danom okamihu zažívate. To vám umožní vidieť veci, ktoré by ste možno v uvoľnenejšom režime premeškali. Verím, že výskum v tejto oblasti môže pomôcť pri vývoji nových zariadení na zlepšenie zrakovej pozornosti avšak naše súčasné možnosti nám to umožňujú aj teraz, stačí sa len naučiť sústrediť.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)