Title of ... Description of .. VideoObject

Prečo opití ľudia v tme nezbadajú chodca

pondelok, 24 november 2014 12:00

Po pár pohárikoch sa s telom človeka dejú čudné veci. Koordinácia a artikulácia sú tými najviditeľnejšími zlyhaniami. Okrem nie príliš dôstojného bľabotania a tackania má náš organizmus aj vážnejšie problémy. Napríklad zväčša veľmi zle vidíme. Ako veľmi zle, záleží od množstva požitého alkoholu a našej telesnej dispozície. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, prečo vám kamaráti vytýkajú, že ich po jedenástej večer nezdravíte?

Etanolové slzy
Vedci z granadskej univerzity skúmali, aký vplyv má alkohol na videnie ľudí v noci. Závery tejto štúdie poukazujú na to, čo každý v stave opitosti asi zažil na vlastnej koži – konzumácia alkoholu výrazne znižuje kvalitu nočného videnia, pretože zvyšuje vnímanie svetelných a iných rušivých momentov v tme. Nezostali však len pri tomto konštatovaní, zamerali sa najmä na pátranie po príčine tohto javu. Zistili, že za rozmazané a neostré videnie v opitosti a tme môže etanol prítomný v slzách. Narúša vonkajšiu lipidovú vrstvu slzného filmu, ktorá chráni oko pred odparovaním vody. Keď sa vrstva poruší, voda z oka sa odparí ľahšie a preto sa kvalita obrazu na sietnici znižuje.

Pozor na dychový limit
Čím viac alkoholu, tým horšie videnie. Vedci tento fakt dokázali prostredníctvom pokusu, počas ktorého 67 dobrovoľníkov konzumovalo rôzne množstvá kvalitného vína. Pokus dokázal, že zákonom stanovený limit pre obsah alkoholu v dychu 0,25mg/l, ktorý platí v Španielsku, je z pohľadu kvality videnia rozhodne opodstatnený. (Na Slovensku stále platí nulová tolerancia, takže ak nechcete prísť o vodičák, hladinu alkoholu si strážte naozaj prísne.) Pri množstve alkoholu presahujúcom limit 0,25 miligramov na liter v dychu bolo podľa vedcov videnie výrazne zhoršené.

Testovanie halometrom
Na skúmanie videnia pod vplyvom alkoholu a v tme sa používa pomôcka, takzvaný „halometer“, ktorý umožňuje kvantifikovať úroveň rušenia nočného videnia u jednotlivých participantov. Výsledky ukázali, že po konzumácii alkoholu sa vnímanie výrazných svetelných a iných nočných rušení zvyšuje a optická kvalita obrazu zasa, naopak, klesá. Výraznejší pokles vedci zaznamenali pri prekročení úrovne alkoholu v dychu nad 0.25 mg/l.

Neostré videnie je nebezpečné
Intenzívne vnímanie vizuálnych ruchov počas nočnej jazdy môže vodičovi sťažiť videnie chodcov prechádzajúcich cez cestu, ako aj rozlišovanie dopravných značiek a môže tiež viesť k oslepeniu svetlometmi protiidúceho auta. Mnohé autonehody sa stanú práve na miestach so slabým osvetlením a ich vinníkmi sú často práve šoféri, ktorí „nafúkajú“. Takže ak budete niekedy váhať, či nastúpiť do auta po veľkom pive, rozmyslite si to. S opitosťou to nemusí mať nič spoločné – porušený slzný film a zvýšené vnímanie svetelných ruchov môže spôsobiť, že toho chlapíka prechádzajúceho cez cestu jednoducho nezbadáte.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)