Title of ... Description of .. VideoObject

Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“

štvrtok, 21 júl 2016 10:06
Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“ Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“

Vedeli ste, že lukostreľba patrí medzi najstaršie disciplíny letných olympijských hier? Finále v lukostreľbe patrilo dokonca medzi najsledovanejšie športové prenosy posledných olympijských hier. Slovensko doteraz na LOH v lukostreľbe zastúpenie nemalo. Tento rok sa to však mení – na olympijský štart v Riu sa postaví dvadsaťdvaročná rodáčka z Bratislavy Alexandra Longová.

 Sústredenie a kondička sú dôležitejšie ako zrak

„Každý si myslí, že kondičná príprava začína rok pred olympiádou. Ja som si povedala v roku 2012, že chcem ísť o štyri roky na olympiádu. Už vtedy som začala  trénovať,“ hovorí Alexandra Longová, celkovo 43. Slovenská olympionička. Tréning je pri lukostreľbe rovnako náročný, ako pri každom inom vrcholovom športe. „Veľa ľudí si myslí, že je to len o dobrom zraku. Viac než oň však ide o sústredenie, držanie tela a kondíciu,“ dodáva naša reprezentantka.

 Zlý zrak môže byť prekážkou

Alexandra vie, o čom hovorí – približne od dvanástich rokov nosí okuliare, odkedy sa jej dioptrie stále zvyšujú. Kvôli tomu nedokáže dobre zaostriť na vzdialené predmety, a teda ani na terč. Pri streľbe preto nosí šošovky, niekedy však musí použiť aj okuliare. Tie ale bývajú často komplikáciou – ich rám môže zakrývať mierený cieľ. Po Riu preto mladá športovkyňa plánuje svoju očnú chybu odstrániť.

Alexandra bola u nás na vyšetrení. Môžem potvrdiť, že hľadáme spoločné riešenia, ako by sme vedeli jej komfort pri strieľaní a zaostrovaní ešte vylepšiť. Okuliare a šošovky sú pre ňu momentálne najlepšie možnosti, nemalo by význam robiť akékoľvek zákroky pred samotnou olympiádou. Alexandra však má šancu zostať bez dioptrií, sme radi, že zvažuje laserovú operáciu práve u nás,“ hovorí Peter Žiak, medicínsky riaditeľ UVEA Mediklinik v Martine.

Olympiáda je sen, ale aj boj

Ani vybojovať si miesto na olympiáde nie je  jednoduché. Aby sa Alexandra dostala na LOH medzi 64 najlepších lukostrelcov z celého sveta, musela absolvovať niekoľko nominačných turnajov. A nie len to. Spomedzi viac ako 100 strelcov musela skončiť v prvej trojke. To sa jej nakoniec podarilo na majstrovstvách Európy, kde si vybojovala svoju miestenku. „Najprv som sa dostala do prvej štvorky. Na postup však bolo potrebné aspoň tretie miesto. Bola som pod veľkým tlakom, no nakoniec sa mi podarilo postúpiť z druhého miesta. Na jednej strane išlo o veľkú eufóriu, ale zároveň ďalší stres,“ opisuje lukostrelkyňa svoje pocity. Na LOH na našu reprezentantku čakajú naozaj silní súperi, najmä z ázijských krajín. „Prvých 10 až 15 miest tradične obsadia lukostrelci z Kórey, Japonska, Číny či Taipei,“ dodáva.

 Trénovať a kompenzovať zaťaženie

Lukostreľba je na rozdiel od iných tradičných športov jednostranne zameraná, lukostrelci zaťažujú  jednu časť tela viac, ako druhú. Veľký dôraz sa pri tréningu preto kladie na kompenzačné cvičenia, ktoré rovnomerne zaťažia celé telo. „Okrem streľby je nevyhnutná posilňovňa, ktorá slúži ako kompenzácia pre druhú stranu tela. Kondičku si zároveň udržiavam plávaním, behaním a ďalšími aktivitami (korčule, bicykel),“ vysvetľuje Alexandra Longová.

Aj keď sa zdá, že je tento šport veľmi fyzicky náročný, v skutočnosti s ním možno začať v akomkoľvek veku. Strieľať z luku môžu deti, ale pokojne aj dospelí či seniori. Špeciálne požiadavky si teda šport nevyžaduje. Stačí ak zvládnete potrebnú techniku, dodržíte pravidelné tréningy a zostanete koncentrovaní. Ostatné už zostáva iba na vašom presnom mierení.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aktuality

  • Značky: 2022
    Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ? Prečo by ste mali absolvovať vyšetrenie u optometristu v UVEA optike ?

    Bežné refrakčné vyšetrenie zvykne trvať približne 10 až 15 minút. Za túto dobu väčšinou nie je možné spraviť kvalitné, kompletné vyšetrenie. Vyšetrenie zraku u nás trvá hodinu, počas ktorej okrem zrakovej ostrosti a klasického „sklíčkovania“ robíme ešte ďalšie prídavné testy, vďaka ktorým vieme...

  • Značky: 2022
    Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice Posúvame sa vyššie v kvalite vyšetrenia očného pozadia – sietnice

    CLARUS 500 patrí medzi novú generáciu ultra širokouhlých fundus kamier. Poskytuje vysokokvalitný obraz sietnice snímaný v skutočných farbách a jase, ktoré zabezpečujú detailnú a presnú diagnostiku.

  • Značky: 2022
    Za odbornosťou do UVEA Za odbornosťou do UVEA

    Odborníci z tímu UVEA v uplynulých týždňoch absolvovali niekoľko zaujímavých oftalmologických stretnutí či konferencií, vzdelávali študentov, kolegov a zdieľali svoje poznatky s kolegami v rámci medzinárodných projektov.  Po odznení poslednej veľkej vlny pandémie COVID-19 sa naši oftalmológovia mali možnosť...

viac aktualít

Blogy

  • Značky: 2022 julia hudakova
    Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak? Slnečné okuliare potrebujú aj deti. Čo hrozí, ak si v lete dostatočne nechránime zrak?

    S narastajúcou intenzitou slnečných dní väčšina z nás siaha po slnečných okuliaroch. Aké slnečné okuliare nás najlepšie ochránia, na čo sa pri ich výbere zamerať a na čo si dať pozor? Ochrana očí pred slnkom je mimoriadne dôležitá. Niektoré poškodenia spôsobené UV žiarením sú nezvratné a spôsobujú...

  • Značky: 2022 juraj halicka
    Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom Úrazy očí sú vo vojenských konfliktoch časté. V histórii viedli aj k objavom

    Podobne ako celý svet, aj UVEA veľmi citlivo a pozorne vníma udalosti na Ukrajine. S vojnou je spojených mnoho závažných a urgentných tém, a jednou z nich je aj otázka zdravotnej starostlivosti o zranených. V reakcii na vypuknutie vojny u našich východných susedov sme sa v UVEA rozhodli pomôcť materiálne, svojím...

  • Značky: peter ziak 2022
    Vplyv lietania na náš zrak Vplyv lietania na náš zrak

    Lenže aj obyčajný pasažier na palube lietadla by sa mal v súvislosti so svojou plánovanou cestou zamyslieť nad svojimi očami a ich prípadnými limitmi. Existujú kontraindikácie lietania v súvislosti s očami? Kedy by sme nemali lietať vôbec a ako vplýva bežné cestovanie vzduchom na naše videnie?

viac blogov
  • EN