Title of ... Description of .. VideoObject

Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“

štvrtok, 21 júl 2016 10:06
Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“ Alexandra Longová: „Čo zaváži v lukostreľbe viac? Dobrá kondička alebo zrak?“

Vedeli ste, že lukostreľba patrí medzi najstaršie disciplíny letných olympijských hier? Finále v lukostreľbe patrilo dokonca medzi najsledovanejšie športové prenosy posledných olympijských hier. Slovensko doteraz na LOH v lukostreľbe zastúpenie nemalo. Tento rok sa to však mení – na olympijský štart v Riu sa postaví dvadsaťdvaročná rodáčka z Bratislavy Alexandra Longová.

 Sústredenie a kondička sú dôležitejšie ako zrak

„Každý si myslí, že kondičná príprava začína rok pred olympiádou. Ja som si povedala v roku 2012, že chcem ísť o štyri roky na olympiádu. Už vtedy som začala  trénovať,“ hovorí Alexandra Longová, celkovo 43. Slovenská olympionička. Tréning je pri lukostreľbe rovnako náročný, ako pri každom inom vrcholovom športe. „Veľa ľudí si myslí, že je to len o dobrom zraku. Viac než oň však ide o sústredenie, držanie tela a kondíciu,“ dodáva naša reprezentantka.

 Zlý zrak môže byť prekážkou

Alexandra vie, o čom hovorí – približne od dvanástich rokov nosí okuliare, odkedy sa jej dioptrie stále zvyšujú. Kvôli tomu nedokáže dobre zaostriť na vzdialené predmety, a teda ani na terč. Pri streľbe preto nosí šošovky, niekedy však musí použiť aj okuliare. Tie ale bývajú často komplikáciou – ich rám môže zakrývať mierený cieľ. Po Riu preto mladá športovkyňa plánuje svoju očnú chybu odstrániť.

Alexandra bola u nás na vyšetrení. Môžem potvrdiť, že hľadáme spoločné riešenia, ako by sme vedeli jej komfort pri strieľaní a zaostrovaní ešte vylepšiť. Okuliare a šošovky sú pre ňu momentálne najlepšie možnosti, nemalo by význam robiť akékoľvek zákroky pred samotnou olympiádou. Alexandra však má šancu zostať bez dioptrií, sme radi, že zvažuje laserovú operáciu práve u nás,“ hovorí Peter Žiak, medicínsky riaditeľ UVEA Mediklinik v Martine.

Olympiáda je sen, ale aj boj

Ani vybojovať si miesto na olympiáde nie je  jednoduché. Aby sa Alexandra dostala na LOH medzi 64 najlepších lukostrelcov z celého sveta, musela absolvovať niekoľko nominačných turnajov. A nie len to. Spomedzi viac ako 100 strelcov musela skončiť v prvej trojke. To sa jej nakoniec podarilo na majstrovstvách Európy, kde si vybojovala svoju miestenku. „Najprv som sa dostala do prvej štvorky. Na postup však bolo potrebné aspoň tretie miesto. Bola som pod veľkým tlakom, no nakoniec sa mi podarilo postúpiť z druhého miesta. Na jednej strane išlo o veľkú eufóriu, ale zároveň ďalší stres,“ opisuje lukostrelkyňa svoje pocity. Na LOH na našu reprezentantku čakajú naozaj silní súperi, najmä z ázijských krajín. „Prvých 10 až 15 miest tradične obsadia lukostrelci z Kórey, Japonska, Číny či Taipei,“ dodáva.

 Trénovať a kompenzovať zaťaženie

Lukostreľba je na rozdiel od iných tradičných športov jednostranne zameraná, lukostrelci zaťažujú  jednu časť tela viac, ako druhú. Veľký dôraz sa pri tréningu preto kladie na kompenzačné cvičenia, ktoré rovnomerne zaťažia celé telo. „Okrem streľby je nevyhnutná posilňovňa, ktorá slúži ako kompenzácia pre druhú stranu tela. Kondičku si zároveň udržiavam plávaním, behaním a ďalšími aktivitami (korčule, bicykel),“ vysvetľuje Alexandra Longová.

Aj keď sa zdá, že je tento šport veľmi fyzicky náročný, v skutočnosti s ním možno začať v akomkoľvek veku. Strieľať z luku môžu deti, ale pokojne aj dospelí či seniori. Špeciálne požiadavky si teda šport nevyžaduje. Stačí ak zvládnete potrebnú techniku, dodržíte pravidelné tréningy a zostanete koncentrovaní. Ostatné už zostáva iba na vašom presnom mierení.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Blogy

viac blogov
  • EN