UVEA Mediklinik - Tupozrakosť detí liečime elegantne

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

 Tupozrakosť detí môžeme liečiť elegantne už aj na Slovensku Tupozrakosť detí môžeme liečiť elegantne už aj na Slovensku
Ohodnotiť článok
(3 hlasov)
Označené v
Tupozrakosť detí liečime elegantne - 4.3 out of 5 based on 3 votes

Tupozrakosť detí liečime elegantne

Na detičky s prelepeným sklom na okuliaroch je vždy trocha smutný pohľad. Nehovoriac o tom, že detská škodoradosť nepozná zľutovanie – okuliarnikmi sú aj deti s obyčajnými okuliarmi, nieto ešte deti s okluzorom. Tak sa totiž prelepené sklo pred zdravým okom nazýva. Slúži na to, aby sa druhé, takzvané tupozraké oko muselo viac snažiť a začalo lepšie vidieť. V súčasnosti už deti nemusíme trápiť, liečenie tupozrakosti dnes prebieha oveľa elegantnejšie.

Dvojité a ploché videnie vie potrápiť

Tupozrakosť (amblyopia) trápi približne 2 až 3 percentá ľudí. ide o poruchu, pri ktorej oči nezaostrujú na rovnaké body v priestore a mozog musí „vypnúť“ jeden z dvoch nesúrodých obrazov, aby zabránil dvojitému videniu. Človek trpiaci amblyopiou má často problémy so zaostrovaním, no najčastejším príznakom je, že nevidí priestorovo. Táto zraková chyba sa nevyhýba ani deťom. „Málokto vie, že rovnako, ako sa učíme hovoriť či chodiť, sa musíme v útlom veku naučiť aj vidieť. Tupozrakosť nastáva, keď jedno oko vidí horšie ako druhé. Zdravé oko robí všetku prácu a to druhé zatiaľ lenivie,“ vysvetľuje doktor MUDr. Juraj Halička, PhD., oftalmológ na očnej klinike UVEA Mediklinik.

Okuliare, ktoré sú cool

V minulosti panovalo vo vedeckom svete presvedčenie, že amblyopiu je možné riešiť iba do 4 rokov. Neskôr sa tento vek posunul na 6, neskôr na 8 rokov. Jediným spôsobom liečby bolo používanie okluzora, teda prelepeného skla na okuliaroch pred zdravým okom. „Dnes máme k dispozícii riešenie, ktoré je efektívne a navyše elegantné. Ide o špeciálne okuliare AmblyzTM . Priamo v sklách je zabudovaný elektronický okluzor. Sklo sa samé stmaví a vytvorí tak prekážku pred zdravým okom,“ opisuje novú technológiu doktor Halička. Sklo je striedavo po 30 sekundových intervaloch tmavé a potom zasa svetlé. Počas tridsiatich svetlých sekúnd je mozog nútený používať obe oči. „Tento spôsob liečby je určený pre deti od troch do siedmych rokov. Okuliare sú na predpis, no nie sú hradené poisťovňou,“ vysvetľuje oftalmológ. Okrem inovatívnej liečebnej metódy majú nespornú výhodu oproti klasickému okluzoru – vyzerajú naozaj štýlovo. „Deti ich budú vnímať ako hračku, pretože vyzerajú ako slnečné a navyše, za takéto okuliare sa im nebude nikto posmievať.“ 

Nádej aj pre dospelých

Ešte pred nedávno predstavovala liečba pomocou okluzoru jediný spôsob riešenia tupozrakosti a okrem toho, že prelepované sklíčko bolo nepraktické a neestetické, dokázalo riešiť túto zrakovú chybu len u detí. Na martinskej očnej klinike UVEA Mediklinik však dokážu oftalmológovia pomôcť aj starším pacientom. Vďaka revolučnej technike založenej na špeciálnych okuliaroch Oculus Rift a hrách, ktoré fungujú na princípe virtuálnej reality, si pacienti cvičia „lenivé oči“. „S touto metódou pracujeme takmer rok a s radosťou konštatujeme, že prináša prvé výsledky. Tento spôsob je pre našich pacientov navyše zábavný – veď sa v podstate iba hrajú,“ hovorí doktor Halička. Dodáva, že martinská klinika má v tejto oblasti európske prvenstvo a spolupracuje priamo s vývojármi v USA.

Súvisiace články

 • Naše vedecké poznatky o liečbe tupozrakosti pomocou virtuálnej reality si všimli v zahraničí

  Tupozrakosť (amblyopia) u dospelých bola ešte donedávna považovaná za neliečiteľnú. Na klinike UVEA sme sa však presvedčili o opaku. Vďaka experimentovaniu s virtuálnou realitou sme sa aj pri liečbe lenivého oka dočkali prvého ovocia. Výsledky našej práce nezostali bez povšimnutia ani v zahraničí.

 • Vylepšili sme centrum pre liečbu tupozrakosti

  Martinská očná klinika UVEA Mediklinik opäť doplnila nové vybavenie pre prvé špecializované centrum pre liečbu tupozrakosti v strednej Európe. Odborníci v ňom okrem konvenčnej liečby využívajú aj liečbu pomocou virtuálnej reality, ktorá predstavuje nádej na zlepšenie videnia aj pre dospelých pacientov.

 • Virtuálna realita funguje: prvé výsledky liečby tupozrakosti na Slovensku

  Očná klinika UVEA Mediklinik v Martine od marca 2015 testuje novú revolučnú liečbu tupozrakosti založenú na využití špeciálnych 3D okuliarov Oculus Rift a počítačovej hry Diplopia. Experiment má vynikajúce výsledky: 60 % pacientov dosiahlo po ukončení liečby zlepšenie videnia.

 • Nové možnosti liečby tupozrakosti

  Tupozrakosť (amblyopia), alebo tzv. lenivé oko, bude vďaka virtuálnej realite možné liečiť, testovanie práve prebieha.