UVEA Mediklinik - Kedy operovať sivý zákal?

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Kedy operovať sivý zákal? Kedy operovať sivý zákal?
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Kedy operovať sivý zákal?

Príznaky sivého zákalu môžu byť zo začiatku takmer neviditeľné. Mnohí pacienti preto odkladajú návštevu očného lekára a riskujú oslepnutie. Kedy je vhodný čas na operáciu?

„Pacienti so sivým zákalom často zo začiatku nepozorujú nič neobvyklé. Vidia dobre a nemajú žiadne problémy,“ varuje doktor Peter Žiak. Dodáva, že ak pacient nepociťuje žiadne negatívne dopady na kvalitu videnia, nie je dôvod sivý zákal operovať. Je však veľmi podstatné, aby pacient zostal pod drobnohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý vie najlepšie posúdiť, v akom štádiu sa oko nachádza a či operácia je, alebo nie je nutná.

Prečítajte si aj: Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

„Kedysi lekári pacientov nechávali čakať, kým zákal „dozrie“. Dnešné operačné technológie umožňujú zákal operovať v akejkoľvek fáze. Vo všeobecnosti pacientom v prípade zhoršeného videnia nedoporučujem čakať – prečo aj? Sivý zákal sa nedá liečiť inak než operáciou, je preto zbytočné odďaľovať nevyhnutné,“ vysvetľuje očný chirurg doktor Jaroslav Nikel.

Operácia je rýchlym a bezbolestným riešením sivého zákalu, pri ktorej odborníci odstránia nielen kataraktu, ale aj refrakčnú chybu oka. Dostanete totiž novú vnútroočnú šošovku a po operácii nebudete pravdepodobne potrebovať okuliare. Zákrok trvá približne 10 minút. Pred operáciou sa podáva kvapkami lokálne anestetikum, ktoré zabezpečí absolútne bezbolestný priebeh operácie. V posledných rokoch sa sivý zákal operuje technikou, ktorá sa nazýva asistencia femtosekundovým laserom. Pri zákroku sa využíva špeciálny laser, ktorý zabezpečuje ešte väčšiu presnosť, ako bežné typy laserov. Laserový lúč „rozbije“ zakalenú šošovku a vykoná tri základné mikrochirurgické rezy presnejšie ako ruka chirurga. Využitie femtosekundového lasera skracuje oproti štandardnej operácii dobu zákroku, urýchľuje hojenie, je šetrné ku tkanivu oka a zvyšuje tak bezpečnosť celého zákroku.

Operácia sivého zákalu za pomoci femtosekundového lasera

Operácia sivého zákalu za pomoci femtosekundového lasera

Súvisiace články

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Operácia sivého zákalu na jednotku

  Svoju dôveru rozhodla prejaviť referenciou aj pani Zdenka z Ľubochne. Dlhšiu dobu pociťovala obmedzovanie komfortu nosením okuliarov, preto sa rozhodla pre zákrok. Na našej klinike absolvovala operáciu katarakty – sivého zákalu.

 • Liečba sivého zákalu za 15 minút

  Liečba sivého zákalu prebieha pomocou operácie, ktorá je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom na oku.

 • Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

  Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie môže sivý zákal vyvolaný starnutím za viac ako polovicu (51 percent) prípadov slepoty. Po štyridsiatke preto určite nevynechávajte pravidelnú kontrolu u očného lekára.

 • Pitie kávy môže zachrániť zrak

  Štúdia Cornellovej univerzity v USA prináša nový dôkaz prospešnosti kávy. Jej pravidelné pitie pôsobí ako prevencia proti zhoršovaniu zraku a dokonca dokáže oko ochrániť pred prípadným oslepnutím. Káva totiž obsahuje kyselinu chlorogénovú, ktorá zabraňuje degenerácii sietnice. Sietnica oka je tenká vrstva zložitého tkaniva na vnútornej ploche steny oka, ktorá prijíma a organizuje vizuálne informácie. Je jedným z najviac metabolicky aktívnych tkanív v tele, kyslík spotrebúva rýchlejšie ako všetky ostatné tkanivá vrátane mozgu.