UVEA Mediklinik - Liečba sivého zákalu za 15 minút

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Liečba sivého zákalu za 15 minút Liečba sivého zákalu za 15 minút
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Liečba sivého zákalu za 15 minút

Liečba sivého zákalu prebieha pomocou operácie, ktorá je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom na oku.

Operácie sivého zákalu (známeho aj ako šedého zákalu alebo katarakty) sa vôbec netreba obávať, je bezbolestná a okrem odstránenia zákalu môže odstrániť aj dioptrie, dokonca aj zlepšiť videnie na blízko. Riešenie sivého zákalu je bezpečné a rýchle. „Ročne operujeme stovky pacientov v rôznych vekových kategóriách, výnimkou nie sú pacienti vo veku aj nad deväťdesiat rokov. Väčšina z nich (pokiaľ netrpia na iné vážne očné choroby) má výbornú zrakovú ostrosť. Obvykle sa tešia aj z toho, že už nepotrebujú okuliare, mnohí ani na diaľku ani na blízko,“ hovorí doktor Peter Žiak, očný chirurg z očnej kliniky UVEA Mediklinik. Sivý zákal sa operuje ambulantne a pacient môže ihneď po zákroku opustiť kliniku. Po operácii sivého zákalu na klinike UVEA sú všetky potrebné kontroly bezplatné.

Prečítajte si aj: Kedy je správny čas na operáciu sivého zákalu

Pred operáciou sa podáva kvapkami lokálne anestetikum, ktoré zabezpečí absolútne bezbolestný priebeh operácie. Odborníci z očnej klinky UVEA Mediklinik odporúčajú pri operácii využiť femtosekundový laser, ktorý zabezpečuje vysokú šetrnosť a presnosť. Laserový lúč „rozbije“ zakalenú šošovku a vykoná tri základné mikrochirurgické rezy presnejšie ako ruka chirurga.

V druhej fáze sa do oka zavedie špeciálna ultrazvuková sonda, pomocou ktorej sa zakalená fragmentovaná šošovka odsaje. Do pôvodného puzdra sa vloží umelá šošovka, ktorá nahradí tú zakalenú. Pri odstránení katarakty sa pacientovi koriguje aj refrakčná chyba oka. Ak ste predtým potrebovali okuliare, teraz ich pravdepodobne môžete odložiť – nová vnútroočná šošovka vám zabezpečí videnie ako zamladi.

Priebeh operácie sivého zákalu - animácia

Priebeh operácie sivého zákalu - animácia

Súvisiace články

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Operácia sivého zákalu na jednotku

  Svoju dôveru rozhodla prejaviť referenciou aj pani Zdenka z Ľubochne. Dlhšiu dobu pociťovala obmedzovanie komfortu nosením okuliarov, preto sa rozhodla pre zákrok. Na našej klinike absolvovala operáciu katarakty – sivého zákalu.

 • Kedy operovať sivý zákal?

  Príznaky sivého zákalu môžu byť zo začiatku takmer neviditeľné. Mnohí pacienti preto odkladajú návštevu očného lekára a riskujú oslepnutie. Kedy je vhodný čas na operáciu?

 • Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

  Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie môže sivý zákal vyvolaný starnutím za viac ako polovicu (51 percent) prípadov slepoty. Po štyridsiatke preto určite nevynechávajte pravidelnú kontrolu u očného lekára.

 • Pitie kávy môže zachrániť zrak

  Štúdia Cornellovej univerzity v USA prináša nový dôkaz prospešnosti kávy. Jej pravidelné pitie pôsobí ako prevencia proti zhoršovaniu zraku a dokonca dokáže oko ochrániť pred prípadným oslepnutím. Káva totiž obsahuje kyselinu chlorogénovú, ktorá zabraňuje degenerácii sietnice. Sietnica oka je tenká vrstva zložitého tkaniva na vnútornej ploche steny oka, ktorá prijíma a organizuje vizuálne informácie. Je jedným z najviac metabolicky aktívnych tkanív v tele, kyslík spotrebúva rýchlejšie ako všetky ostatné tkanivá vrátane mozgu.