UVEA Mediklinik - Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Nezanedbajte príznaky sivého zákalu Nezanedbajte príznaky sivého zákalu
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie môže sivý zákal vyvolaný starnutím za viac ako polovicu (51 percent) prípadov slepoty. Po štyridsiatke preto určite nevynechávajte pravidelnú kontrolu u očného lekára.

Pri sivom zákale sa naša inak číra šošovka zakalí a bráni lúčom svetla dopadnúť na sietnicu. Mierne zakalenie nemusí mať v začiatkoch na videnie žiaden výrazný vplyv. Pri zanedbaní tohto problému však môže nastať aj slepota. „Sivý zákal sa niekedy maskuje za relatívne nenápadné príznaky,“ konštatuje Peter Žiak, medicínsky riaditeľ a očný chirurg z očnej kliniky UVEA Mediklinik. „Najčastejšími príznakmi sú zahmlené videnie, precitlivenosť na slnečné žiarenie a svetlo v noci, či rýchlo sa zvyšujúca krátkozrakosť,“ vymenúva doktor príznaky. Dodáva, že pacienti tiež niekedy vidia „duchov“ a môžu vnímať aj zmeny farby. Príčina vzniku sivého zákalu dodnes nie je známa, patrí však k mimoriadne bežným očným ochoreniam.

Príznaky sivého zákalu

 • zahmlené videnie
 • precitlivenosť na slnečné žiarenie
 • precitlivenosť na umelé osvetlenie v noci
 • rýchlo sa zhoršujúca krátkozrakosť
 • zmeny vo videní farieb

Vznik sivého zákalu netreba podceňovať. Ak sa zakalená šošovka neodstráni včas, vzniknutá katarakta môže spôsobiť slepotu. Pacienti často prichádzajú k očnému lekárovi s rozvinutými príznakmi sivého zákalu. Často sa stáva, že svoje zlé videnie riešia na vlastnú päsť – zájdu napríklad do optiky a nechajú si vyrobiť okuliare. „Sivý zákal, nazývaný aj šedý zákal alebo katarakta, však v optike nevyriešite a zbytočne miniete peniaze na okuliare, ktoré po operácii vďaka výmene vnútroočnej šošovky už nemusíte potrebovať,“ varuje odborník.

Súvisiace články

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Operácia sivého zákalu na jednotku

  Svoju dôveru rozhodla prejaviť referenciou aj pani Zdenka z Ľubochne. Dlhšiu dobu pociťovala obmedzovanie komfortu nosením okuliarov, preto sa rozhodla pre zákrok. Na našej klinike absolvovala operáciu katarakty – sivého zákalu.

 • Kedy operovať sivý zákal?

  Príznaky sivého zákalu môžu byť zo začiatku takmer neviditeľné. Mnohí pacienti preto odkladajú návštevu očného lekára a riskujú oslepnutie. Kedy je vhodný čas na operáciu?

 • Liečba sivého zákalu za 15 minút

  Liečba sivého zákalu prebieha pomocou operácie, ktorá je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom na oku.

 • Pitie kávy môže zachrániť zrak

  Štúdia Cornellovej univerzity v USA prináša nový dôkaz prospešnosti kávy. Jej pravidelné pitie pôsobí ako prevencia proti zhoršovaniu zraku a dokonca dokáže oko ochrániť pred prípadným oslepnutím. Káva totiž obsahuje kyselinu chlorogénovú, ktorá zabraňuje degenerácii sietnice. Sietnica oka je tenká vrstva zložitého tkaniva na vnútornej ploche steny oka, ktorá prijíma a organizuje vizuálne informácie. Je jedným z najviac metabolicky aktívnych tkanív v tele, kyslík spotrebúva rýchlejšie ako všetky ostatné tkanivá vrátane mozgu.