Title of ... Description of .. VideoObject

Nové možnosti liečby tupozrakosti

piatok, 16 január 2015 12:46
Nové možnosti liečby tupozrakosti Nové možnosti liečby tupozrakosti

Tupozrakosť (amblyopia), alebo tzv. lenivé oko, bude vďaka virtuálnej realite možné liečiť, testovanie práve prebieha.

Ochorenie postihuje približne 2 – 3 percentá svetovej populácie. Definujeme ho ako zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej útlmom nečinnosti oka, kedy mozog dostatočne alebo vôbec nespracováva informácie prichádzajúce z postihnutého oka. Tupozrakosť vzniká najmä v detstve, kedy prebieha vývoj miesta najostrejšieho videnia (makula). Tento stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním na blízko (akomodáciou), čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka. Človek tak stratí aj schopnosť vidieť priestorovo – svet vníma ako 2D obraz.

Až doteraz sa porucha liečila najčastejšie prelepením zdravého oka, čo u detí dokázalo zlepšiť videnie tupozrakého oka. Príchod 3D okuliarov Oculus Rift však otvoril nové možnosti liečby, pri ktorých dokážeme počítačovými hrami trénovať obe oči súčasne. Experimentujem s touto metódou u nás na klinike a prvé výsledky testov u pacientov vyzerajú nádejne,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD., medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik.

Princíp Oculus Riftu
V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trošku inak posunutý obraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný. "Aj keď oficiálne uvedenie vylepšenej spotrebiteľskej verzie Oculus Riftu na trh sa očakáva až koncom roka 2015, očná klinika UVEA Mediklinik má k dispozícii developerskú sadu v predstihu," dopĺňa doktor Žiak.

Očná klinika UVEA Mediklinik testuje niekoľko počítačových hier, ktoré ľuďom so syndrómom lenivého oka alebo s narušeným vnímaním hĺbky môžu pomôcť ich videnie zlepšiť. Terapia si vyžaduje opakované tréningy s Oculus Riftom. „Hoci celková doba tréningu si vyžaduje pravdepodobne niekoľko desiatok hodín, očakávam, že výsledky sa začnú dostavovať postupne. Po zakúpení developerskej verzie Oculusu a niekoľkých testoch som pozval pacientov na vyskúšanie zariadenia a výsledky sú nádejné. Tréning je zábavný a pacientom sa táto forma liečby páči,“ vysvetľuje doktor Žiak. V priebehu testovania sa ukazuje, že u niektorých účastníkov s lenivým okom došlo už po prvých sedeniach k miernemu zlepšeniu vnímania hĺbky, ako aj k zlepšeniu binokulárneho videnia. Počas tohto roka bude očná klinika UVEA zariadenie ďalej testovať a sledovať účinnosť liečby.

Konvenčná liečba vs. Oculus Rift
„Zlatým štandardom“ liečby tupozrakosti je ešte aj v súčasnosti náplasť (okluzor) na jednom oku. Pacientovi sa prelepí dominantné oko s cieľom posilniť lenivé oko (resp. trénovať zrakové centrá v mozgu). Metóda s Oculus Riftom používa metódu „push-pull“ („tlačenie a ťahanie“), počas ktorej pracujú obidve oči súčasne.

Zakrytie oka okluzorom núti lenivé oko k vyššiemu výkonu tým, že dominantné oko zostáva celkom nevyužité. Metóda s prekrývaním oka sa doposiaľ využíva najmä u detí, nie vždy ale vedie aj k zlepšeniu priestorového videnia. Pri metóde s Oculusom sú obe oči stimulované súčasne, a slabšie oko je tak donútené pracovať a prispôsobovať sa. Zároveň sa trénujú aj určité časti zrakového centra zodpovedajúce za priestorové videnie.

Aká je prognóza
Prognóza úspešnosti vyliečenia tupozrakosti vždy závisí od včasného odhalenia poruchy a okamžitého začiatku liečby (u detí čím skôr, tým lepšie). Virtuálnu realitu, a teda aj Oculus Rift, plánuje doktor Žiak použiť vďaka pútavým hrám aj u menších detí.

Viac informácii o liečbe tupozrakosti
V prípade ak Vás informácie o možnej liečbe tupozrakosti zaujali,
kontaktujte nás cez elektronický formulár alebo nám zavolajte na 043 / 401 2604.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(28 hlasov)