Title of ... Description of .. VideoObject

Malé písmenká už nebudú problém

štvrtok, 15 január 2015 00:00
Malé písmenká už nebudú problém Malé písmenká už nebudú problém

Čím sme starší, tým ďalej od očí držíme knihu. Môže za to takzvaná starecká vetchozrakosť, odborne nazývaná presbyopia. Prichádza obvykle po štyridsiatke a spôsobuje, že je pre nás problémom čítanie na blízko. Návody na použitie, cestovné poriadky, ale aj noviny či knihy si vyžadujú okuliare na čítanie. Tie však už nie sú jedinou možnosťou a zrak ako zamladi dokáže vrátiť nová operácia očí s názvom INTRACOR.

Lupa čaká na každého

Vetchozrakosť postihuje takmer všetkých ľudí po štyridsiatke, no nie je to klasická dioptrická chyba. Súvisí so starnutím a prirodzenou stratou schopnosti prispôsobovania sa očnej šošovky. Šošovka je malý priehľadný disk, cez ktorý prechádza obraz toho, čo vidíme. Vďaka tomu, že očný sval mení jej zakrivenie, sme schopní zaostriť. „Vekom však šošovka stráca elasticitu a začína tuhnúť. Nedokáže preto zaostriť. Snažíme sa jej pomôcť a odďaľujeme predmet, až kým nám nestačia ruky,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD., medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik v Martine. „Šošovka mladého pacienta je takmer polotekutá, 90-ročný človek ju má tvrdú skoro ako kamienok,“ dodáva.

Keď starnúce oko obmedzuje

Je to veľmi obmedzujúce. Bez pomoci ľudí a lupy som nebol schopný si prečítať žiaden návod na použitie, väčšina je totiž napísaná naozaj miniatúrnymi písmenkami. Nehovoriac o cestovných poriadkoch alebo podmienkach zmlúv,“ hovorí 47-ročný Peter z Liptovského Jána. Pri presbyopii síce hovoríme o starnutí, no z hľadiska priemernej dĺžky ľudského života nás v tomto prípade naše oči naozaj predbiehajú. V štyridsaťpäťke je väčšina z nás na vrchole produktívneho života a oči potrebujeme nielen na lúštenie krížoviek alebo pozeranie televízie, ale najmä na prácu. Peter absolvoval operáciu technológiou INTRACOR začiatkom tohto roka a výsledky si pochvaľuje. „Pár hodín po operácii som bez problémov videl a dokázal som prečítať aj tie najdrobnejšie odseky textu, ktoré som predtým bez pomôcok nemal šancu rozlúštiť,“ konštatuje.

Riešením je „laserová rozcvička“ rohovky

Ak nechcete čítať na rebríku a nebaví vás nosiť so sebou lupu, najlepším riešením môže byť laserový zákrok. „Naša klinika v Martine operuje technológiou INTRACOR ako jediná na Slovensku. Ide o zákrok pomocou femtosekundového lasera, počas ktorého operatér vytvorí v strednej časti rohovky sériu mikroskopických bubliniek, ktoré fungujú ako drobné nožíky, ktoré rozrušujú tkanivo. Dosiahneme tak mierne vyklenutie rohovky a úpravu optického systému oka,“ vysvetľuje očný chirurg Peter Žiak. Dodáva, že veľkou výhodou je, že počas zákroku nedochádza k porušeniu povrchu rohovky a ani inej časti oka, takže sa eliminuje riziko infekcie.

Stačí jedno oko

Metóda INTRACOR je monokulárna, teda stačí zoperovať jedno oko. U niektorých pacientov je možné výkon realizovať na oboch očiach, obvykle to však nie je potrebné. „Operácia jedného oka funguje dobre vďaka tomu, že zoperované oko dokáže „potiahnuť“ aj videnie toho nezoperovaného,“ vysvetľuje doktor Žiak. Na zlepšenie videnia teda nie je potrebné robiť korekciu oboch očí, čo sa odrazí aj na pacientovej peňaženke.

Nie je pre každého

Vetchozrakosť čaká všetkých, no nie všetci sú vhodnými pacientmi na zákrok INTRACOR. „Zákrok je určený pre ľudí, ktorí vidia relatívne dobre do diaľky, a nie sú preto vhodnými adeptmi na výrazný zásah do oka, teda na výmenu šošovky. Nie je však vhodný pre každého,“ potvrdzuje doktor Žiak. Vhodným kandidátom je pacient vo veku nad 45 rokov s ľahkou ďalekozrakosťou. Ak má pacient viac ako plus dve dioptrie do diaľky a má viac ako 50 rokov, bude preňho pravdepodobne vhodnejšia práve spomínaná výmena šošovky.

Ako prebieha operácia

Zákrok vykonáva očný chirurg pacientovi v lokálnej anestézii. „Oko zafixujeme k optike laseru, ktorý na rohovke vytvorí sériu niekoľkých mikroskopických krúžkov. Táto procedúra trvá asi 20 sekúnd. Po operácii nasleduje kontrola v ambulancii a asi po hodine pacient odchádza domov,“ opisuje priebeh operácie doktor Žiak. Zákrok je bezbolestný a jediná nepríjemnosť, na ktorú sa musíte pripraviť, je chvíľkové nadmerné slzenie operovaného oka. Rekonvalescencia trvá len niekoľko hodín, po pár hodinách zahmleného videnia však pacient vidí bez problémov. „Na druhý deň môžete bezpečne šoférovať, pozerať televíziu, pracovať na počítači. Dokonca aj letieť na služobnú cestu,“ dodáva doktor Žiak.

Ďaľšie informácie

  • sdo_type: VideoObject
  • sdo_name: Title of ...
  • sdo_description: Description of ..
  • sdo_duration: PT1M33S
  • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
  • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
  • sdo_interactionCount: 1
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Blogy

viac blogov