Kúpanie vo vode a améby

pondelok, 21 júl 2014 00:00
Kúpanie vo vode s nebezpečnými amébami vás môže pripraviť o zrak Kúpanie vo vode s nebezpečnými amébami vás môže pripraviť o zrak

Letné kúpanie, pri ktorom s vami v rybníku či jazere plávajú nebezpečné meňavky (améby), sa ľahko môže zmeniť na boj o zdravie či dokonca o život. Ak sa tieto mikroorganizmy dostanú do tela človeka, spôsobujú zápal rohovky (takzvanú amébovú keratitídu), ale aj zápal mozgových blán. V prvom prípade hrozí strata zraku, v druhom smrť. Ohrození sú najmä plavci, ktorí nosia kontaktné šošovky. Améby sú mikroskopické organizmy. Vyskytujú sa prakticky všade: v pôde, v prachu či vo vzduchu a vode. Pre človeka sú extrémne nebezpečné najmä dva druhy améb, pričom oba sa do ľudského organizmu dostávajú prostredníctvom vody.

Neviditeľná hrozba

Prvou skupinou sú akantaméby a druhou je druh améb s názvom Naegleria fowleri. Oba druhy preferujú teplejšie sladké stojaté vody, nachádzajú sa však aj v mori či nesprávne udržiavaných bazénoch. „Akantaméby vnikajú do oka a spôsobujú ťažký zápal rohovky, pri ktorom môže hroziť aj strata zraku,“ konštatuje oftalmológ MUDr. Peter Žiak z očnej kliniky UVEA v Martine. „Druh naegleria sa do tela dostáva cez sliznicu nosovej dutiny a spôsobuje ťažký zápal mozgových blán, ktorý vo väčšine prípadov končí smrťou. V rokoch 1962 až 1965 spôsobila epidémia amébovej meningitídy v Ústí nad Labem smrť 16 ľudí,“ dodáva oftalmológ.

Problémové kontaktné šošovky

U nás sa oční lekári najčastejšie stretávajú s takzvaným plavárenským katarom, zápalom spojoviek spôsobený chlamýdiami. Plavárenský katar vzniká najmä zlou hygienou v bazénoch. „Bakteriálne zápaly nie sú až také časté a vyskytujú sa najmä po kúpaní v prírodných nádržiach, sú však extrémne nebezpečné,“ vysvetľuje doktor Žiak. Riziko nákazy výrazne zvyšujú kontaktné šošovky. Akantaméby ohrozujúce zrak  sa vo vode ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky. „Améby sa cítia dobre v teplom roztoku a tým roztokom môžu byť aj slzy, ktoré sa nachádzajú pod kontaktnou šošovkou,“ konštatuje doktor Žiak. Odporúča preto kontaktné šošovky po kúpaní vždy vybrať z oka a vyčistiť, prípadne ich rovno vymeniť. Ideálnou prevenciou je kúpanie bez šošoviek. Rovnaké zásady platia aj pre kúpanie v bazénoch, aj keď v nich je pravdepodobnosť infekcie amébami o niečo nižšia. „Rizikom sú dokonca aj horúce vírivky v akomkoľvek ročnom období,“ dodáva doktor Žiak.

Udržiavaný bazén vyhráva

Najlepšou prevenciou je bezpečná voda, ktorej zloženie je pravidelne kontrolované. Z hľadiska rizika prítomnosti améb vo vode sú z prírodných vodných zdrojov na kúpanie najvhodnejšie horské jazerá, tie však bývajú na kúpanie príliš studené. Najrizikovejšie sú naopak veľmi teplé plytké vodné plochy, obľúbené najmä u detí. Riziko sa ešte zvyšuje, ak v ich blízkosti hniezdi veľké množstvo vodných vtákov. Z pohľadu bezpečnosti sú bazény niekde uprostred. Sú síce teplé, ale voda v nich je filtrovaná, chlórovaná a ošetrovaná UV žiarením. „Tu je rizikovým faktorom zase pomerne veľká koncentrácia kúpajúcich sa ľudí. Osobne si myslím, že dobre udržiavaný bazén je o niečo bezpečnejšia voľba,“ hodnotí doktor Žiak možnosti kúpania.   

Po lieky do Anglicka?

Priebeh zápalu mozgových blán spôsobeného amébou Naegleria fowleri je veľmi rýchly. Po 3 až 6 dňoch od začiatku ochorenia pacient upadá do kómy a zomiera. V prípade amébovej keratitídy je liečba síce možná, ale aj veľmi problematická. Ťažký zápal rohovky sa nedá liečiť antibiotikami, améby sú proti nim odolné. „V kontinentálnej Európe nie je registrovaný a teda ani dostupný žiaden liek, ktorý by bol účinný pri amébovom zápale rohovky,“ varuje MUDr. Žiak z očnej kliniky UVEA. Dodáva, že najbližší liek je dostupný vo Veľkej Británii. Ide o voľne dostupné očné kvapky s obsahom propamidínu (BROLENE). „U viacerých pacientov môžem na základe vlastnej skúsenosti potvrdiť ich dobrý účinok,“ hovorí.

Opatrnosť sa oplatí

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom s amébami, kúpte sa len na dôveryhodných miestach a snažte sa o správnosti tohto konania presvedčiť aj svoje deti. Otázka, či riskovať kúpanie s kontaktnými šošovkami, je na vás – argumenty pre šošovky sú obvykle pohodlie a sloboda, proti argumentu rizika oslepnutia a zápalu mozgových blán však asi neobstoja. Ak sa predsa rozhodnete riskovať, dbajte na hygienu – šošovky po kúpaní vždy očistite alebo používajte šošovky na jedno použitie, ktoré môžete s čistým svedomím po kúpaní vyhodiť.

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)