UVEA Mediklinik - Pitie kávy môže zachrániť zrak

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Pitie kávy môže zachrániť zrak Pitie kávy môže zachrániť zrak
Ohodnotiť článok
(4 hlasov)
Označené v
Pitie kávy môže zachrániť zrak - 4.8 out of 5 based on 4 votes

Pitie kávy môže zachrániť zrak

Štúdia Cornellovej univerzity v USA prináša nový dôkaz prospešnosti kávy. Jej pravidelné pitie pôsobí ako prevencia proti zhoršovaniu zraku a dokonca dokáže oko ochrániť pred prípadným oslepnutím. Káva totiž obsahuje kyselinu chlorogénovú, ktorá zabraňuje degenerácii sietnice. Sietnica oka je tenká vrstva zložitého tkaniva na vnútornej ploche steny oka, ktorá prijíma a organizuje vizuálne informácie. Je jedným z najviac metabolicky aktívnych tkanív v tele, kyslík spotrebúva rýchlejšie ako všetky ostatné tkanivá vrátane mozgu.

Prečo oko ochorie

Degenerácia alebo poškodenie sietnice nastáva vo chvíli, kedy tkanivo nemá dostatok kyslíka, a to vedie k zhoršeniu alebo strate zraku,“ konštatuje oftalmológ Peter Žiak z martinskej očnej kliniky UVEA Mediklinik. Prísunu kyslíka do sietnice bráni napríklad zúženie ciev spôsobené sklerózou, ale zhoršuje sa aj vekom a pri cukrovke.

Pokus vyšiel, čaká sa na dôkaz

V rámci výskumu vedcov z Cornellovej univerzity boli oči myší vystavené pôsobeniu oxidu dusnatého. Je to látka, ktorú v malej miere uvoľňujú rastliny a vo veľkej sa do vzduchu dostáva z výfukov áut a emisií tepelných elektrární. Oxid dusnatý vytvára oxidačný stres a voľné radikály, ktoré myšiam spôsobili degeneráciu sietnice. Niektoré myši však vedci vopred ošetrili kyselinou chlorogénovou (CGA). Výsledok bol zaujímavý – sietnica týchto jedincov bola v poriadku a bez znakov degenerácie.

Látka pochádzajúca z prírody

Tento druh kyseliny sa v prírode vyskytuje zriedka, takže jeho prítomnosť v surových kávových zrnách je výnimočná. Zelené zrnká kávy obsahujú 7 až 9% kyseliny chlorogénovej (CGA). Ak sa podarí potvrdiť schopnosť kyseliny preniknúť cez membránu až k sietnici oka, je veľmi pravdepodobné, že vedci popracujú na vyvíjaní syntetických zlúčenín obsahujúcich CGA, ktoré budú pacienti užívať vo forme očných kvapiek. „V tejto fáze výskumu sa môžu radovať najmä milovníci kávy, pretože ich láska k tomuto nápoju má vedecky potvrdené pozitívne účinky na zrak,“ uzatvára doktor Žiak z UVEA Mediklinik.

Súvisiace články

 • Máte viac ako 40 rokov a zlý zrak? Výmena šošovky môže byť lepšia voľba než laserová operácia

  Pri zakalení šošovky oka, tzv. sivom zákale, môže lekár pacientovi odporučiť operačný zákrok, počas ktorého mu zakalenú šošovku vymení za umelú, číru. Počuli ste ale niekedy o tom, že výmena vnútroočnej šošovky sa môže robiť aj vtedy, keď šošovka nie je zakalená? Poviete si, a na čo asi? Na našej očnej klinike sme pomocou tohto zákroku zbavili ďalekozrakosti už nejedného pacienta.

 • Operácia sivého zákalu na jednotku

  Svoju dôveru rozhodla prejaviť referenciou aj pani Zdenka z Ľubochne. Dlhšiu dobu pociťovala obmedzovanie komfortu nosením okuliarov, preto sa rozhodla pre zákrok. Na našej klinike absolvovala operáciu katarakty – sivého zákalu.

 • Kedy operovať sivý zákal?

  Príznaky sivého zákalu môžu byť zo začiatku takmer neviditeľné. Mnohí pacienti preto odkladajú návštevu očného lekára a riskujú oslepnutie. Kedy je vhodný čas na operáciu?

 • Liečba sivého zákalu za 15 minút

  Liečba sivého zákalu prebieha pomocou operácie, ktorá je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom na oku.

 • Nezanedbajte príznaky sivého zákalu

  Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie môže sivý zákal vyvolaný starnutím za viac ako polovicu (51 percent) prípadov slepoty. Po štyridsiatke preto určite nevynechávajte pravidelnú kontrolu u očného lekára.