Zmeny zraku počas tehotenstva

štvrtok, 30 január 2014 00:00
Zmeny zraku počas tehotenstva Zmeny zraku počas tehotenstva

Počas tehotenstva nastáva v organizme ženy celá plejáda hormonálnych a telesných zmien. Okrem zmien, ktoré sú nám všeobecne známe môže počas gravidity a samotného pôrodu dôjsť aj k zmenám zraku. Súvisia s potrebou tela, prispôsobiť sa prítomnosti vyvíjajúceho sa plodu a pripraviť sa na jeho pôrod. Je samozrejmé, že žena by mala byť špeciálne v tomto období pod pravidelným lekárskym dohľadom, aby všetko prebehlo v najlepšom poriadku. Okrem zmien, ktoré sú nám všeobecne známe však môže počas gravidity a samotného pôrodu dôjsť aj k zmenám zraku. Ako sa oň správne starať a čomu sa radšej vyhnúť nám poradil MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik.

Nedovidíte? Môže za to relaxín
 
V tehotenstve hladina relaxínu stúpa až dvadsaťnásobne. Tento hormón má za úlohu uvoľňovanie mäkkých tkanív- svalov, väzív a šliach. Tie sú potom elastickejšie a schopné  prispôsobiť sa prítomnosti plodu. Následkom pôsobenia relaxínu je tiež zníženie pevnosti očného bielka, takže oko sa rýchlejšie rozťahuje a u krátkozrakých žien môže nastať prechodne zrýchlený nárast mínusových dioptrií. „Tieto zmeny sa môžu vyskytnúť aj u žien, ktoré predtým podstúpili laserovú korekciu krátkozrakosti,“ prezrádza MUDr. Peter Žiak, PhD. „spôsobí to opätovnú zmenu z nulovej hodnoty dioptrií na mínusovú. Takáto zmena dioptrií býva zväčša trvalá. Podstupovať laserový výkon v tehotenstve jednoznačne neodporúčam z dôvodu spomínaných zmien zraku a tiež nemožnosti medikamentóznej liečby po zákroku.“
 
Menej sĺz neznamená vždy viac radosti
 
Hormonálne zmeny v tehotenstve sú tiež zodpovedné za zmeny v tvorbe sĺz. Tá býva obvakle znížená a slzy sú hustejšej konzistencie. Pokiaľ používate kontaktné šošovky, môže prechodne dôjsť k ich zhoršenej tolerancii. „Počas gravidity a kojenia sa doporučuje užívať lieky len v nevyhnutných prípadoch. Týka sa to rovnako aj očných kvapiek,“ upozorňuje MUDr. Peter Žiak PhD. z očného centra UVEA Mediklinik. „Výnimkou sú niektoré druhy takzvaných umelých sĺz, ktoré sú neškodné a môžete po nich siahnuť pri pocite suchých očí, prípadne ak trávite viac času pri počítači.“
 
Komplikácie na obzore – majte sa na pozore
 
„V ojedinelých prípadoch môže videnie v tehotenstve, najmä zorné pole, ovplyvniť zväčšenie hypofýzy- podmozgovej žľazy, spôsobené zvýšenou potrebou niektorých hormónov,“ hovorí MUDr. Žiak a dodáva „zhoršené videnie spôsobené opuchom sietnice a krvácaním môže sprevádzať komplikáciu gravidity, takzvanú eklampsiu. Tento stav je pomerne vzácny a dá sa liečiť.“ Pokiaľ na sebe pozorujete spomínané prejavy, je nutné navštíviť oftalmológa.
 
Ste v cieli! Čo na to vaše oči?
 
Dotiahli ste to úspešne k cieľovej rovinke a máte pred sebou pôrod. „Počas prirodzeného pôrodu v čase kontrakcií sa môže prechodne na krátky čas zvýšiť vnútroočný tlak, toto zvýšenie však u inak zdravých žien nezanecháva žiadne následky. Samotný pôrod môže zriedkavo v niektorých prípadoch spôsobiť prechodné zhoršenie videnia – príčinou je malé zakrvácanie do priestoru sklovca alebo sietnice. Tieto krvácania sa ale vstrebú a nezanechávajú následky. Tak isto je možné zakrvácanie pod spojovku (krvou podliate oči), ktoré po pôrode do 10 dní zmizne a neovplyvňuje videnie,“ podotýka MUDr. Peter Žiak. „Po pôrode sa zrak obvykle upraví do niekoľkých dní. Prípadný nárast dioptrií pri krátkozrakosti je možné po skončení kojenia korigovať laserovým výkonom. V každom prípade je vhodné absolvovať v tomto období preventívne očné vyšetrenie“ dodáva na záver.

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)