Očné mušky: všetko o diagnóze

streda, 04 december 2013 00:00
Očné mušky: všetko o diagnóze Očné mušky: všetko o diagnóze

Ide o prirodzený proces starnutia, ktorý prichádza takmer u každého po 30 až 40 roku života (u niektorých pacientov aj v mladšom veku). Je dôležité si uvedomiť, že ide o prirodzený jav, vo väčšine prípadov nepredstavujúci žiadnu patológiu alebo problém.Existujú prípady, kedy sa tieto zákaly koncentrujú v centre vizuálnej osi a spôsobujú zhoršené videnie (napríklad pri šoférovaní, čítaní, práci na počítači). Niektorí pacienti ich znášajú veľmi dobre, iným výrazne znepríjemňujú život. Doteraz sme mali len dve možnosti ošetrenia tohto očného problému.

Zákaly sklovca môžu mať rôzne tvary (pavučinky, oblaky, krúžky a podobne)

Prvý, konzervatívnejší spôsob, je nerobiť nič a naučiť sa so zákalmi v sklovci žiť. Druhá možnosť zahŕňa operáciu (pars plana Vitrektómia), kde sa zo sklovca odstráni gél cez tri malé otvory v očnej guli. Aj keď je táto technika veľmi účinná pri odstraňovaní zákalov, ide o chirurgický zákrok spojený s určitými rizikami, vrátane 3% možnosti ťažkej straty zraku. Hlavným odporúčaním oftalmológov bola až do dnes prvá možnosť - nerobiť nič. Technika zákroku sa radí medzi veľmi bezpečné.

UVEA Mediklinik má k dispozícií najnovšiu technológiu, pomocou ktorej je možné zákaly sklovca odstrániť oveľa bezpečnejšie ako pri operačnom zákroku. Riešením je medicínsky prístroj YAG laser od spoločnosti Ellex. V Európe je takýchto zariadení iba osem a jeden z nich používajú práve lekári v martinskom očnom centre UVEA Mediklinik.
 
Zákrok je pomerne jednoduchý, pacient má oko znecitlivené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Týmto spôsobom dosiahneme, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli, respektíve sa rozbili na menšie a presunuli na okraj oka, kde ich pacient neuvidí. Zákrok je bezbolestný a trvá 45 až 60 minút.
 
Postup sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie v lokálnom znecitlivení. Počas jedného dňa je možné zákrok vykonať na oboch očiach. Vo väčšine prípadov je potrebné opakovať sedenie na danom oku viac ako raz, preto môže liečba zahŕňať niekoľko návštev kliniky.
 
Rekonvalescencia je po každom laserovom sedení takmer okamžitá. Môže nastať rozmazané videnie po dobu 3 – 4 hodín po zákroku, na druhý deň sa ostrosť zraku obnoví úplne.
 
Vhodný kandidátmusí najskôr prejsť predoperačným vyšetrením. Niektoré zákaly nie je možné liečiť, pretože sa nachádzajú príliš blízko sietnice alebo šošovky.
 
Cena ošetrenia je 665,-€/ 1 oko a zahŕňa 5 laserových sedení pre dané oko.

Príklad videnia so zákalmi v sklovci

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)