UVEA Mediklinik - Očné mušky: všetko o diagnóze

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Očné mušky: všetko o diagnóze Očné mušky: všetko o diagnóze
Ohodnotiť článok
(0 hlasov)
Označené v

Očné mušky: všetko o diagnóze

Ide o prirodzený proces starnutia, ktorý prichádza takmer u každého po 30 až 40 roku života (u niektorých pacientov aj v mladšom veku). Je dôležité si uvedomiť, že ide o prirodzený jav, vo väčšine prípadov nepredstavujúci žiadnu patológiu alebo problém.Existujú prípady, kedy sa tieto zákaly koncentrujú v centre vizuálnej osi a spôsobujú zhoršené videnie (napríklad pri šoférovaní, čítaní, práci na počítači). Niektorí pacienti ich znášajú veľmi dobre, iným výrazne znepríjemňujú život. Doteraz sme mali len dve možnosti ošetrenia tohto očného problému.

Zákaly sklovca môžu mať rôzne tvary (pavučinky, oblaky, krúžky a podobne)

Prvý, konzervatívnejší spôsob, je nerobiť nič a naučiť sa so zákalmi v sklovci žiť. Druhá možnosť zahŕňa operáciu (pars plana Vitrektómia), kde sa zo sklovca odstráni gél cez tri malé otvory v očnej guli. Aj keď je táto technika veľmi účinná pri odstraňovaní zákalov, ide o chirurgický zákrok spojený s určitými rizikami, vrátane 3% možnosti ťažkej straty zraku. Hlavným odporúčaním oftalmológov bola až do dnes prvá možnosť - nerobiť nič. Technika zákroku sa radí medzi veľmi bezpečné.

UVEA Mediklinik má k dispozícií najnovšiu technológiu, pomocou ktorej je možné zákaly sklovca odstrániť oveľa bezpečnejšie ako pri operačnom zákroku. Riešením je medicínsky prístroj YAG laser od spoločnosti Ellex. V Európe je takýchto zariadení iba osem a jeden z nich používajú práve lekári v martinskom očnom centre UVEA Mediklinik.
 
Zákrok je pomerne jednoduchý, pacient má oko znecitlivené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Týmto spôsobom dosiahneme, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli, respektíve sa rozbili na menšie a presunuli na okraj oka, kde ich pacient neuvidí. Zákrok je bezbolestný a trvá 45 až 60 minút.
 
Postup sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie v lokálnom znecitlivení. Počas jedného dňa je možné zákrok vykonať na oboch očiach. Vo väčšine prípadov je potrebné opakovať sedenie na danom oku viac ako raz, preto môže liečba zahŕňať niekoľko návštev kliniky.
 
Rekonvalescencia je po každom laserovom sedení takmer okamžitá. Môže nastať rozmazané videnie po dobu 3 – 4 hodín po zákroku, na druhý deň sa ostrosť zraku obnoví úplne.
 
Vhodný kandidátmusí najskôr prejsť predoperačným vyšetrením. Niektoré zákaly nie je možné liečiť, pretože sa nachádzajú príliš blízko sietnice alebo šošovky.
 
Cena ošetrenia je 665,-€/ 1 oko a zahŕňa 5 laserových sedení pre dané oko.

Príklad videnia so zákalmi v sklovci

Súvisiace články

  • Zákaly sklovca a ich liečba

    Zrak je jedným z najdôležitejších ľudských zmyslov. Ak vám ho zhoršujú rôzne zákaly, nedostatočné videnie vám môže skomplikovať život.

  • Odstránime zákaly sklovca a očné mušky

    Máte pocit, že sa vám pred očami objavujú drobné nečistoty alebo priesvitné obrazce? Očné mušky, hoci sú väčšinou neškodné, dokážu znepríjemniť život. Pravdepodobne ide o zákaly nachádzajúce sa v sklovci oka. Ak nezmiznú sami, pomôcť môže YAG laser, ktorý, ako jediný na Slovensku, vlastní martinské očné centrum UVEA Mediklinik. Niektoré menšie zákaly nie je treba liečiť, často sa spontánne vstrebú a zaniknú. Problémom sú tie, ktoré podstatne znižujú zrakovú funkciu a prekážajú pri práci, šoférovaní a pri bežných každodenných činnostiach. „Menšie, priaznivo lokalizované zákaly, je možné odstrániť pomocou špeciálneho YAG lasera. V Európe je takýchto prístrojov iba osem a jeden z nich používajú lekári v martinskom očnom centre UVEA Mediklinik,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Žiak, PhD. Zákaly v sklovci netreba podceňovať, hlavne, keď ich liečba nie je v súčasnosti časovo ani finančne náročná.