UVEA Mediklinik - Odstránime zákaly sklovca a očné mušky

Infolinka: 043 / 401 2604 | E-mail: info@uvea.sk Zelená 1A, Martin 036 01Aktuality

Odstránime zákaly sklovca a očné mušky Odstránime zákaly sklovca a očné mušky
Ohodnotiť článok
(5 hlasov)
Označené v
Odstránime zákaly sklovca a očné mušky - 3.4 out of 5 based on 5 votes

Odstránime zákaly sklovca a očné mušky

Máte pocit, že sa vám pred očami objavujú drobné nečistoty alebo priesvitné obrazce? Očné mušky, hoci sú väčšinou neškodné, dokážu znepríjemniť život. Pravdepodobne ide o zákaly nachádzajúce sa v sklovci oka. Ak nezmiznú sami, pomôcť môže YAG laser, ktorý, ako jediný na Slovensku, vlastní martinské očné centrum UVEA Mediklinik. Niektoré menšie zákaly nie je treba liečiť, často sa spontánne vstrebú a zaniknú. Problémom sú tie, ktoré podstatne znižujú zrakovú funkciu a prekážajú pri práci, šoférovaní a pri bežných každodenných činnostiach. „Menšie, priaznivo lokalizované zákaly, je možné odstrániť pomocou špeciálneho YAG lasera. V Európe je takýchto prístrojov iba osem a jeden z nich používajú lekári v martinskom očnom centre UVEA Mediklinik,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Žiak, PhD. Zákaly v sklovci netreba podceňovať, hlavne, keď ich liečba nie je v súčasnosti časovo ani finančne náročná.

Ako sa prejavuje zákal v sklovci?

Priehľadné útvary, pripomínajúce poletujúce predmety, sa najčastejšie objavujú pri pohľade na bielu plochu, či do svetla. Tie najmenšie čiastočky pripomínajú mušky, preto sa aj diagnóza nazýva „Mušie krídlo“. Vo väčšine prípadov ide o zákaly sklovca, ktoré vznikajú postupnou zmenou jeho konzistencie.

Jedinečný prístroj a priebeh zákroku

Počas zákroku má pacient oko znecitlivené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Takýmto spôsobom sa dosiahne, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli. YAG Laser je líder v oblasti mikrochirurgických laserov. Prístroj umožňuje presne nastaviť dva laserové lúče a jednoducho tak zacieliť na sklovcové vlákna a prípadné zákaly. „Zákrok je bezbolestný a trvá 45 až 60 minút,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD.

Súvisiace články

  • Zákaly sklovca a ich liečba

    Zrak je jedným z najdôležitejších ľudských zmyslov. Ak vám ho zhoršujú rôzne zákaly, nedostatočné videnie vám môže skomplikovať život.

  • Očné mušky: všetko o diagnóze

    Ide o prirodzený proces starnutia, ktorý prichádza takmer u každého po 30 až 40 roku života (u niektorých pacientov aj v mladšom veku). Je dôležité si uvedomiť, že ide o prirodzený jav, vo väčšine prípadov nepredstavujúci žiadnu patológiu alebo problém.Existujú prípady, kedy sa tieto zákaly koncentrujú v centre vizuálnej osi a spôsobujú zhoršené videnie (napríklad pri šoférovaní, čítaní, práci na počítači). Niektorí pacienti ich znášajú veľmi dobre, iným výrazne znepríjemňujú život. Doteraz sme mali len dve možnosti ošetrenia tohto očného problému.