Odstránime zákaly sklovca a očné mušky

utorok, 08 október 2013 00:00
Odstránime zákaly sklovca a očné mušky Odstránime zákaly sklovca a očné mušky

Máte pocit, že sa vám pred očami objavujú drobné nečistoty alebo priesvitné obrazce? Očné mušky, hoci sú väčšinou neškodné, dokážu znepríjemniť život. Pravdepodobne ide o zákaly nachádzajúce sa v sklovci oka. Ak nezmiznú sami, pomôcť môže YAG laser, ktorý, ako jediný na Slovensku, vlastní martinské očné centrum UVEA Mediklinik. Niektoré menšie zákaly nie je treba liečiť, často sa spontánne vstrebú a zaniknú. Problémom sú tie, ktoré podstatne znižujú zrakovú funkciu a prekážajú pri práci, šoférovaní a pri bežných každodenných činnostiach. „Menšie, priaznivo lokalizované zákaly, je možné odstrániť pomocou špeciálneho YAG lasera. V Európe je takýchto prístrojov iba osem a jeden z nich používajú lekári v martinskom očnom centre UVEA Mediklinik,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Žiak, PhD. Zákaly v sklovci netreba podceňovať, hlavne, keď ich liečba nie je v súčasnosti časovo ani finančne náročná.

Ako sa prejavuje zákal v sklovci?

Priehľadné útvary, pripomínajúce poletujúce predmety, sa najčastejšie objavujú pri pohľade na bielu plochu, či do svetla. Tie najmenšie čiastočky pripomínajú mušky, preto sa aj diagnóza nazýva „Mušie krídlo“. Vo väčšine prípadov ide o zákaly sklovca, ktoré vznikajú postupnou zmenou jeho konzistencie.

Jedinečný prístroj a priebeh zákroku

Počas zákroku má pacient oko znecitlivené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Takýmto spôsobom sa dosiahne, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli. YAG Laser je líder v oblasti mikrochirurgických laserov. Prístroj umožňuje presne nastaviť dva laserové lúče a jednoducho tak zacieliť na sklovcové vlákna a prípadné zákaly. „Zákrok je bezbolestný a trvá 45 až 60 minút,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD.

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Blogy

viac blogov