Title of ... Description of .. VideoObject

Čo je to keratokónus? Ako ho liečiť?

Wednesday, 08 March 2023 21:37
There is no translation available.

Ide o progresívne ochorenie rohovky, ktoré postihuje obidve oči a typicky sa vyskytuje u mladých pacientov – najčastejšie v puberte a mladom dospelom veku. Presné príčiny, prečo toto ochorenie vzniká zatiaľ nie sú známe, ale je potvrdená genetická podstata ochorenia.

K rozvoju zmien rohovky podľa viacerých doposiaľ publikovaných prác dochádza najmä následkom nadmerného šúchania očí. Pacienti si môžu oči šúchať počas dňa, alebo v spánku v noci, niekedy obidve oči súčasne, prípadne len jedno oko. Aj keď ide o zdanlivo banálny zlozvyk, u osôb s istou genetickou predispozíciou jednoznačne spôsobí vznik ektázie rohovky zvanej keratokónus.

 

 

Ochorenie je vždy obojstranné, zvyčajne asymetrické. To znamená, že jedno oko môže byť takmer v norme a pacient si ani nevšimne, že na druhom oku postupne došlo k rôzne závažnému poklesu videnia následkom stenčenia a strmého zakrivenia rohovky vyvolaného keratokónusom. Mnohí pacienti si zmenu v kvalite videnia všimnú až náhodne (napr. pri pozeraní do ďalekohľadu 1 okom, alebo snahe o mierenie vzduchovkou pomocou 1 oka či iných situáciách spojených s pozeraním len 1 okom), nezriedka sú už prítomné pokročilé zmeny na rohovke.

V dnešnej dobe však už toto ochorenie má aj iné možnosti riešenia ako v minulosti, kedy pacienti v podstate iba čakali na konečné štádium s nutnosťou transplantácie rohovky. Stratégia liečby keratokónusu dnes závisí na tom, či sa rohovkový nález zhoršuje, alebo je ochorenie v stabilnej, tzv. neprogresívnej fáze. V prípade, že pri kontrole rohovkovej topogragie je zaznamenaná progresia keratokónusu v čase, je potrebné realizovať stabilizačnú liečbu, tzv. rohovkový cross-linking (CXL).

 

Farebná „mapa“ vyhotovená rohovkovou topografiou znázorňujúca vyklenutie a stenčenie rohovky v jej centre (zóna označená červenou farbou) spôsobené ochorením keratokónus

Fotografia vyklenutia rohovky spôsobeného ochorením keratokónus

 

Ak je naopak nález stabilný, liečba sa zameriava na zlepšenie zrakovej ostrosti pacienta, čo je mimoriadne dôležité, keďže ochorenie sa typicky vyskytuje v puberte a mladom dospelom veku. Možnosti korekcie zrakovej ostrosti závisia do značnej miery od závažnosti keratokónusu, pričom sa líšia nielen medzi jednotlivými pacientami, ale často aj medzi dvomi očami toho istého pacienta, keďže keratokónus spravidla asymetricky postihuje obidve oči. Zlepšenie zrakovej ostrosti pomocou okuliarov je možné najmä v počiatočných štádiách ochorenia, neskôr sa v korekcii uplatňuje aplikácia rôznych typov  kontaktných šošoviek. U niektorých pacientov, kde korekcia zrakovej ostrosti pomocou okuliarov nie je efektívna a zároveň nosenie kontaktných šošoviek nie je vhodné (napr. práca v prašnom prostredí, netolerovanie kontaktnej šošovky v oku, otázna hygiena pri manipulácii so šošovkami, problémy s aplikáciou šošovky a pod.) prichádza do úvahy chirurgická metóda zlepšenia zrakovej ostrosti pomocou implantácie intrastromálnych rohovkových segmentov (ICRS).

 

Intrastromálne rohovkové segmenty (prstence) implantované do rohovky v rôznych tvaroch a pozíciách tak, aby zlepšili pacientom ich zrakovú ostrosť

 

Ak pri čítaní tohto príspevku máte pocit, že keratokónus je diagnóza, ktorá by sa mohla týkať práve Vás, skúste odpovedať áno/nie na nasledujúce otázky:

 1. Šúchate si často alebo nadmerne silno oči?
 2. Vždy ste videli bez okuliarov obidvomi očami dobre, ale nedávno ste si uvedomili, že jedno oko (prípadne obidve) vidí odrazu slabšie/ dvojito/ rozmazane/ pokrivene?
 3. Pri vyšetrení v optike/ u Vášho spádového oftalmológa Vám zistili postupné narastanie cylindrických dioptrií?
 4. Pri skúšaní sklíčok na vyšetrení v optike/ u Vášho spádového oftalmológa Vám žiadna korekcia úplne nevyhovuje/ obraz je stále dvojitý/ dioptrie sa často menia?
 5. Zhoršenie videnia pozorujete najmä pri pohľade do diaľky, pri pohľade do blízka to nie je až také zlé?

Ak ste na viaceré z uvedených otázok odpovedali ÁNO a navyše ste vo veku približne do 35 rokov, môžete mať práve ochorenie rohovky s názvom keratokónus. Riziko stúpa v prípade výskytu tejto diagnózy u prvostupňových príbuzných, ale aj pri atopii, alergických konjunktivitídach (zápal očnej spojovky), ochoreniach spojivového tkaniva, prípadne u pacientov s Downovým syndrómom.

V takom prípade doporučujeme objednať sa na špecializované oftalmologické vyšetrenie do našej rohovkovej ambulancieUVEA Martin. Urobiť tak môžete na našom webe, prípadne na telefónnom čísle : 043 / 401 26 04 alebo emailom : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Pričom je potrebné mať odporučenie od Vášho spádového oftalmológa, v ktorom vyslovil podozrenie na keratokónus.

 

Viac informácii o liečbe keratokónusu :

 

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(5 votes)

News

 • Tags: 2024
  Úspešný glaukómový deň v Ružomberku! Úspešný glaukómový deň v Ružomberku!

  There is no translation available.V našej novootvorenej ambulancii v Ružomberku sme v rámci Svetového týždňa glaukómu uskutočnili bezplatné preventívne meranie vnútroočného tlaku. To patrí v rámci prevencie glaukómu inak nazývaného aj zelený zákal, medzi základné diagnostické merania. Pacientom sme v prípade...

 • Tags: 2024
  Svetový týždeň glaukómu Svetový týždeň glaukómu

  There is no translation available.V rámci podpory Svetového týždňa glaukómu 2024 vás srdečne pozývame na preventívne skríningové meranie vnútroočného tlaku do našej novootvorenej spádovej UVEA očnej ambulancie v Ružomberku dňa 13.3.2024 v čase od 13:00-15:00h.

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

more news