Title of ... Description of .. VideoObject

Rezať či nerezať? Aký zákrok potrebuje vaše oko?

Wednesday, 17 May 2017 14:05
Nechcem už nosiť okuliare, ale operácie sa bojím“ ­– klasický scenár, s ktorým sa stretávam u mnohých pacientov. Ľudia si hneď predstavujú rezanie rohovky či dokonca celého oka, no zákrok nie je ani zďaleka taký dramatický Nechcem už nosiť okuliare, ale operácie sa bojím“ ­– klasický scenár, s ktorým sa stretávam u mnohých pacientov. Ľudia si hneď predstavujú rezanie rohovky či dokonca celého oka, no zákrok nie je ani zďaleka taký dramatický
There is no translation available.

„Nechcem už nosiť okuliare, ale operácie sa bojím“ ­– klasický scenár, s ktorým sa stretávam u mnohých pacientov. Ľudia si hneď predstavujú rezanie rohovky či dokonca celého oka, no zákrok nie je ani zďaleka taký dramatický.

LASEK a LASIK: V čom je rozdiel?

Pacienti, ktorí nosia okuliare alebo majú neostré videnie sa pravdepodobne už s pojmami LASEK a LASIK stretli. Ide o laserové operácie oka, pomocou ktorých sa obvykle odstraňuje krátkozrakosť, astigmatizmus a niekedy aj ďalekozrakosť. Ľudia si však tieto výrazy často mýlia, prípadne ich považujú za synonymné. Opak je ale pravdou. Operácie sú vo svojej podstate veľmi odlišné, či už z hľadiska zásahu do oka alebo pooperačnej rekonvalescencie. Zatiaľ čo pri prvom zákroku využívame okrem laseru iba alkoholový roztok, ktorý dočasne uvoľní epitel, druhý sa už spája s jemným rezom do rohovky. Aká operácie je pre vaše oko tá pravá?

Práca s epitelom pomocou roztoku

LASEK je typ operácie, pri ktorej sa obvykle po nanesení alkoholového roztoku odsúva epitel (niečo ako pokožka rohovky) pomocou mechanického nástroja. V druhom kroku excimerový laser, na základe výpočtu pre danú veľkosť refrakčnej chyby, odstráni požadované dioptrie. Následne sa epitel vráti na pôvodné miesto a na oko  sa  aplikuje na niekoľko dní (obvykle štyri) ochranná kontaktná šošovka. Epitel počas hojenia pod touto šošovkou znova dorastie. Ochranná kontaktná šošovka tlmí predovšetkým nepríjemné príznaky po zákroku, akými sú byť rezanie oka, slzenie či svetloplachosť.

Tento zákrok patrí medzi najčastejšie vykonávané operácie očí na svete. Metódu LASEK vykonávam viac  ako 15 rokov a vo väčšine prípadoch ju preferujem aj ja. V ambulancii ju využívame predovšetkým pri pacientoch s tenšou rohovkou, vďaka čomu môžeme korigovať aj vyššie dioptrie, má ale výhody aj pri veľmi malých dioptriách.

Výhody operácie LASEK: menej invazívny zákrok, vhodný pri tenšej rohovke (vďaka čomu možno korigovať viac dioptrií), menšie riziko vzniku syndrómu suchého oka. Vhodný pre pacientov s povrchovými zákalmi rohovky. Relatívne jednoducho je možné urobiť doplňujúcu operáciu pri prípadnom náraste dioptrií.

Nevýhody operácie LASEK: postupné vyostrovanie videnia, dlhšia doba hojenia 3-4 dni (pacient  pociťuje  dráždenie alebo pálenie), možné riziko vzniku jemnej jazvičky

Dva lasery, jeden rez

Pri laserovej operácií zvanej LASIK využívame obvykle dva typy laserov. Femtosekundový laser vyreže do rohovky tenký lalok, ktorý sa následne odklopí, a excimerový laser následne používame na odstránenie dioptrií. Vďaka tomu prichádza kvalitné videnie už po pár hodinách.

Metóda LASIK resp. novšia verzia FEMTO-LASIK je v posledných rokoch vo svete najviac používanou metódou to najmä kvôli veľmi malej pooperačnej bolestivosti. Pri operácii sa ide viac do hĺbky, preto musí mať pacient dostatočne hrubú rohovku, aby nedošlo k jej poškodeniu. Stále však ide o rez v rádovo mikrometroch, teda nemožno ho prirovnať napríklad k porezaniu nožom ­­– takýto rez je viditeľný iba pri vysokom zväčšení cez mikroskop. Keďže rohovku počas operácie mierne narezávame – v rohovke vzniká tenký lalôčik - takzvaný „flap“. LASIK rozhodne neodporúčam ľuďom, ktorí sa venujú napríklad kontaktným športom alebo kde je riziko poranenia oka. Flap totiž k rohovke už nikdy celkom napevno neprirastie a pri úraze sa môže od oka uvoľniť.

Výhody operácie LASIK: rýchlejšia rehabilitácia videnia (skorší návrat do práce), ostré videnie v priebehu niekoľkých hodín od operácie

Nevýhody operácie Lasik: možné riziko uvoľnenia flapu, možné riziko vzniku syndrómu suchého oka, ďalšie (skôr vzácne) komplikácie ako napríklad vrastanie epitelu pod lalôčik alebo sterilný zápal rohovky.

Okrem LASEKu a LASIKu existuje ešte jeden typ refrakčného zákroku na rohovke – takzvaný RELEX ev. SMILE. Pri ňom vykonávame zmenu dioptrií odstránením malého kúska tkaniva priamo zo strómy rohovky. Výhody sú podobné ako pri LASIKu a navyše sa znižuje riziko vzniku syndrómu suchého oka. Táto metóda je však vhodná iba pre určité rozpätie dioptrických vád a problémom je tiež náročnejšie zameranie operácie na stred zrenice (prebieha manuálne). Ak sa chcete o operáciách a problematike laserov dozvedieť viac, prečítajte si aj môj starší blog.

Aj keď je metóda LASIK možno populárnejšia a príťažlivejšia, pre niektorých pacientov (napríklad s veľmi tenkou rohovkou) jednoducho nie je vhodná. Posledné slovo má preto vždy lekár, ktorého rozhodnutie závisí od typu refrakčnej vady ale aj stavu operovaného oka.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

 • Tags: 2023
  Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke

  There is no translation available.Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky UVEA,...

 • Tags: 2023
  Prečo si vybrať očnú škôlku? Prečo si vybrať očnú škôlku?

  There is no translation available.Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré...

more news