Title of ... Description of .. VideoObject

Ako vyzerá liečenie tupozrakosti počítačovými hrami

Tuesday, 17 February 2015 14:20
There is no translation available.

V predošlom blogu som písal o tom, ako funguje prístroj Oculus Rift. Dnes sa budem venovať tomu, ako vyzerá liečenie počítačovými hrami v praxi. Od momentu, kedy sa svet dozvedel o okuliaroch Oculus Rift, začali vývojári na celom svete hľadať spôsob, ako využiť virtuálnu realitu pri riešení skutočných problémov. Niet sa čomu čudovať. Skĺbiť hranie hier s liečením vážnej zrakovej chyby – to znie naozaj lákavo.

Ako to funguje?

Hra „Diplopia game“ vznikla v San Franciscu. Vyvinul ju James Blaha (s koreňmi v ČR), ktorý sám trpí tupozrakosťou. Hra je momentálne v štádiu testovania a jej cieľ je naozaj prospešný – mala by byť schopná (minimálne čiastočne) napraviť „syndróm lenivého oka“ (tupozrakosť) a možno aj niektoré formy škúlenia (strabizmu).

Pacient si na oči založí okuliare Oculus Rift, ktoré sú napojené na počítač. V prístroji sa mu zobrazujú dva úplne oddelené (ale vizuálne príbuzné) obrazy, takže môže jedným okom sledovať len jeden obraz. Počas hry sa „cvičí“ najmä oko trpiace amblyopiou, no druhé oko zostáva aktívne. To je asi druhý najväčší rozdiel oproti štandardným medicínskym postupom, kedy sa tieto zrakové chyby liečia najmä prekrytím zdravého oka, ktoré v podstate oddychuje, respektíve sa nepoužíva. Prvým rozdielom je samozrejme to, že je to zábavné. Ako to v praxi vyzerá, si môžete pozrieť na videu samotného Jamesa Blahu.

 

Prvý úspech zažil James Blaha sám na sebe, keď sa mu vďaka hre podarilo napraviť svoje vlastné „lenivé oko“. Celý život videl svet dvojrozmerne, s tupozrakosťou sa už narodil a lekári mu tvrdili, že jeho stav je nezvratný. Dobré výsledky však potvrdzujú viacerí pacienti, takže sme sa rozhodli hru Diplopia otestovať aj u nás na klinike.

Vďaka hre Diplopia dokážu lekári kontrolovať, čo pacient na obrazovke vidí a dokážu pomocou manipulácie kontrastov oboch obrazov navigovať pacienta tak, aby obe oči koordinoval. Hráči skórujú, keď ich mozog správne spojí dva obrazy do kompletnej scény.

Testy vyzerajú dobre

Oční lekári, ktorí s hrou pracujú v zahraničí tvrdia, že len vďaka nej zažili niektorí ľudia prvýkrát v živote trojrozmerné videnie.

V súčasnosti je do testovania hry zapojených asi 300 ľudí z rôznych krajín, vrátane pacientov na našej klinike. Výsledky sa zatiaľ prípad od prípadu škúlenia a tupozrakosti líšia, no niektorí pacienti dosahujú celkom pokroky. Táto „liečba hrou“ by mohla priniesť nádej najmä dospelým pacientom, ktorým obvykle doktori nedávajú veľkú nádej na vyliečenie.

Prvá lastovička prináša nádej

Diplopia nepomáha len zraku, ale dokáže pozitívne ovplyvňovať napríklad koordináciu medzi okom a rukou. Síce sme doteraz mnohí žili v tom, že hranie počítačových hier má skôr negatívny vplyv na naše zdravie, evidentne nastal čas toto tvrdenie prehodnotiť. Diplopia je pravdepodobne prvou lastovičkou v novom odbore terapie hrou a ja som veľmi rád, že som sa mohol stať tak trochu jeho súčasťou – podieľal som sa na financovaní prvej verzie programu cez Indiegogo. Verím, že môže mnohým pacientom pomôcť zlepšiť kvalitu života a prinesie doslova nový pohľad na štandardné liečebné postupy.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2023
  Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku Nová spádová očná ambulancia UVEA už aj v Ružomberku

  There is no translation available. V záujme rozšírenia poskytovania kvalitnej starostlivosti o zrak našich pacientov, sme sa rozhodli otvoriť novú nadštandardne vybavenú očnú ambulanciu na ulici Mostová 32 v centre mesta Ružomberok.

 • Tags: 2023
  Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke Keď problémy s tupozrakosťou u detí vyriešime v očnej škôlke

  There is no translation available.Ak dieťa predškolského veku zakopáva alebo žmúri, môže ísť o tupozrakosť. V nízkom veku je dobre liečiteľná, treba však začať skoro a najlepšie v špecializovanej škôlke. V materskej škole Dúhovka sa o deti starajú pedagógovia, ale aj zdravotnícky personál kliniky UVEA,...

 • Tags: 2023
  Prečo si vybrať očnú škôlku? Prečo si vybrať očnú škôlku?

  There is no translation available.Oči niektorých detí majú špeciálne potreby. Pre deti s poruchami binokulárneho videnia je tu preto špeciálna škôlka Dúhovka v Martine. Okrem zvyčajných škôlkarských aktivít poskytuje aj zdravotnú starostlivosť o detské oči, ale tiež veľmi dôležité očné cvičenia, o ktoré...

more news