Title of ... Description of .. VideoObject

Dokáže virtuálna realita liečiť tupozrakosť? Pokúšam sa o to

Friday, 16 January 2015 11:30
There is no translation available.

Tupozrakosť (amblyopia), alebo tzv. lenivé oko, postihuje približne 2 – 3 percentá svetovej populácie. Táto porucha videnia sa vyvíja od narodenia. Jej príčinou je najčastejšie vyššia ďalekozrakosť jedného alebo oboch očí. Stav sa oči snažia kompenzovať zaostrovaním na blízko (akomodáciou), čím ale zároveň vzniká škúlenie. Aby mozog zabránil dvojitému videniu, „vypne“ informácie prichádzajúce z jedného (obvykle horšieho) oka. Človek tak stratí aj schopnosť vidieť priestorovo – svet vníma ako 2D obraz.

Až doteraz sa porucha liečila najčastejšie prelepením zdravého oka, čo u detí dokázalo zlepšiť videnie tupozrakého oka. Príchod 3D okuliarov Oculus Rift však otvoril nové možnosti liečby, pri ktorých dokážeme počítačovými hrami trénovať obe oči súčasne. Experimentujem s touto metódou u nás na klinike a prvé výsledky testov u pacientov vyzerajú nádejne.

Čo je Oculus Rift?
Princíp Oculus Riftu je síce pomerne jednoduchý, ale zladenie všetkých komponentov do fungujúceho celku až také jednoduché nie je a na zlepšovaní tejto technológie sa stále pracuje. Autorom tohto systému, ktorý je zatiaľ dostupný len pre vývojárov softvéru a skalných fanúšikov virtuálnej reality, je iba 22-ročný Palmer Luckey. Jeho firmu Oculus nakoniec kúpil za „skromné“ 2 miliardy dolárov Facebook, čím zaistil financovanie dalšieho vývoja, z čoho sa úprimne teším.

V okuliaroch sa nachádza OLED displej rozdelený na dve polovice, pred každou z nich je šošovka a na každej polovici sa zobrazuje trošku inak posunutý obraz. Výsledný vnímaný obraz sa tak javí ako trojrozmerný.

Dôležité sú aj senzory, ktoré monitorujú pohyby hlavy (gyroskop, akcelerometer, magnetometer, infrakamera). Zorné pole je približne 100°, čo je pomerne dosť, a tak v okuliaroch vidno aj periférne úseky zorného poľa. Rozlíšenie displeja je 960x1080 pixelov pre každé oko. Je zaujímavé, že displej s veľkosťou 5,7 palcov je rovnaký, ako používa mobilný telefón Samsung Galaxy Note 3, avšak jeho frekvencia je zvýšená na 75 Hz (hovorím o druhej vylepšenej verzii Oculus Riftu DK2).

Aj keď oficiálne uvedenie vylepšenej spotrebiteľskej verzie Oculus Riftu na trh sa očakáva až koncom roka 2015, mne sa podarilo zadovážiť prvú a následne aj druhú developerskú sadu v predstihu. Vývoj prvej verzie Oculusu som podporil na Kickstarteri, keďže už vtedy sa mi táto „hračka“ veľmi páčila.

Virtuálna realita a jej medicínske využitie
Vedci a herní vývojári už uviedli niekoľko počítačových hier, ktoré ľuďom so syndrómom lenivého oka alebo s narušeným vnímaním hĺbky môžu pomôcť ich videnie zlepšiť. Terapia si vyžaduje opakované tréningy s Oculus Riftom, a preto je zábavná forma veľmi dôležitým prvkom. Hoci celková doba tréningu si vyžaduje pravdepodobne niekoľko desiatok hodín, očakávam, že výsledky sa začnú dostavovať postupne.

Počas mojej medicínskej praxe som sa stretol s mnohými pacientami, ktorých tupozrakosť trápi aj v dospelosti, ich problém sa však nedal riešiť. Po zakúpení developerskej verzie Oculusu a niekoľkých testoch som pozval pacientov na vyskúšanie zariadenia a výsledky sú nádejné. Tréning je zábavný a pacientom sa táto forma liečby páči. Tiež sa ukázalo, že u niektorých účastníkov s lenivým okom došlo už po prvých sedeniach k miernemu zlepšeniu vnímania hĺbky, ako aj k zlepšeniu binokulárneho videnia. Počas tohto roka chcem zariadenie ďalej testovať a zaujíma ma najmä účinnosť liečby.

Konvenčná liečba vs. Oculus Rift
„Zlatým štandardom“ liečby tupozrakosti je ešte aj v súčasnosti náplasť (okluzor) na jednom oku. Pacientovi sa prelepí dominantné oko s cieľom posilniť lenivé oko (resp. trénovať zrakové centrá v mozgu). Nová metóda s Oculus Riftom, ktorú práve testujem, používa metódu „push-pull“ („tlačenie a ťahanie“), počas ktorej pracujú obidve oči súčasne. Zakrytie oka okluzorom núti lenivé oko k vyššiemu výkonu tým, že dominantné oko zostáva celkom nevyužité. Metóda s prekrývaním oka sa doposiaľ využíva najmä u detí, nie vždy ale vedie aj k zlepšeniu priestorového videnia. Pri metóde s Oculusom sú obe oči stimulované súčasne, a slabšie oko je tak donútené pracovať a prispôsobovať sa. Zároveň sa trénujú aj určité časti zrakového centra zodpovedajúce za priestorové videnie.

Aká je prognóza
Prognóza úspešnosti vyliečenia tupozrakosti vždy závisí od včasného odhalenia poruchy a okamžitého začiatku liečby (u detí čím skôr, tým lepšie). Myslím si, že vďaka novým technológiám to v budúcnosti nebude problém. Virtuálnu realitu, a teda aj Oculus Rift, bude vďaka pútavým hrám možné použiť pravdepodobne aj u menších detí.

Vďaka softvéru pre Oculus Rift možno práve v tomto roku nastane prelom v liečbe u detí aj dospelých. Budem s ním experimentovať a s výsledkami sa určite podelím na tomto blogu.

Additional Info

 • sdo_type: VideoObject
 • sdo_name: Title of ...
 • sdo_description: Description of ..
 • sdo_duration: PT1M33S
 • sdo_contentUrl: http://www.example.com/video123.flv
 • sdo_embedUrl: http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123
 • sdo_interactionCount: 1
Rate this item
(0 votes)

News

 • Tags: 2024
  Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke Zbavte sa okuliarov aj po päťdesiatke

  There is no translation available.Ste vo veku približne 50+? Zahmlievajú sa vám okuliare alebo vás otravuje nosiť dennodenne okuliare alebo kontaktné šošovky? Starecká ďalekozrakosť je ochorenie, ktorému sa nevyhneme. Dobrou správou však je, že ho vieme vyriešiť. A to krátkym a bezbolestným operačným zákrokom.

 • Tags: 2024
  Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom Príbeh pacientky Niny. Kajakárky, ktorá mala problém so zrakom

  There is no translation available.Nina je naša pacientka, ktorá pred niekoľkými rokmi podstúpila v UVEA laserovú operáciu očí. Je to športovkyňa telom i dušou a zrak je pre ňu, ako aj pre iných veľmi dôležitý „nástroj“. Nina je živým príkladom toho, ako môže operácia očí výrazne zlepšiť kvalitu...

 • Tags: 2024
  Meranie zraku na základnej škole v Martine Meranie zraku na základnej škole v Martine

  There is no translation available.Dňa 30.4. sme uskutočnili skríningové meranie krátkozrakosti na Evanjelickej spojenej škole v Martine. Na celom projekte sa podieľala UVEA klinika s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine a taktiež s Univerzitnou nemocnicou v Martine.

more news